Brak inwestycji w rozwój pracowników hamuje konkurencyjność polskich firm

Fot. free-images.com

Według najnowszego raportu People at Work 2025, zaledwie 4 proc. polskich pracowników zdobywa nowe umiejętności w miejscu pracy w ciągu dwóch lat. Wyniki badania wskazują na niski poziom zaangażowania polskich firm w rozwój kompetencji zatrudnionych. To może negatywnie wpływać na konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw.

Pracownicy nie otrzymują wsparcia w rozwoju kariery

Jak informuje Katarzyna Zybertowicz w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego (nr 5/2025), jedynie 17 proc. zatrudnionych na świecie deklaruje, że ich pracodawcy inwestują w umiejętności potrzebne do budowania kariery. W Polsce sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej – tylko 10 proc. pracowników czuje, że pracodawca wspiera ich rozwój zawodowy, a zaledwie 15 proc. uważa, że posiada kompetencje wystarczające do awansu.

Brak możliwości rozwoju jest jednym z głównych powodów wysokiej rotacji pracowników. Aż 75 proc. badanych zmienia miejsce zatrudnienia, zanim otrzyma awans, co świadczy o niskiej skuteczności strategii zarządzania talentami w polskich firmach.

Dalsza część tekstu jest pod wywiadem z Martą Pokutycką-Mądrala, Dyrektorem Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden

Kompetencje kluczowe dla sukcesu firmy

Eksperci podkreślają, że rozwój kompetencji pracowników ma kluczowe znaczenie dla innowacyjności, produktywności i konkurencyjności firm. Jednak badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2021 r. wykazały, że aż 91 proc. firm miało trudności w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry. A 33 proc. postrzegało brak kompetencji jako istotną barierę dla prowadzenia biznesu.

W obliczu szybkiego rozwoju technologii wiedza zdobyta w toku formalnej edukacji staje się niewystarczająca. Dlatego szkolenia w miejscu pracy oraz kształcenie ustawiczne stają się nie tylko korzyścią dla pracowników. Są także strategicznym wyzwaniem dla firm.

Inwestycje w kapitał ludzki w polskich firmach

Choć ponad 50 proc. polskich firm deklaruje inwestycje w rozwój pracowników w latach 2020-2024. W praktyce wyniki badań wskazują na co innego. W 2021 r. 73 proc. pracodawców nie prowadziło żadnych szkoleń i nie planowało ich w kolejnym roku, a w 2022 r. 59 proc. firm nie inwestowało w kapitał ludzki. Czynnikiem wpływającym na takie decyzje były niepewność gospodarcza oraz skutki pandemii i wojny w Ukrainie.

Polskie firmy stawiają na ludzi bardziej niż na maszyny

Według Katarzyny Zybertowicz polscy przedsiębiorcy częściej inwestują w pracowników niż w technologie. W 2024 r. inwestowanie w kapitał ludzki zajęło trzecie miejsce (51 proc.) wśród priorytetów biznesowych. Ustępowało jedynie budowaniu relacji z klientami (73 proc.) i partnerami biznesowymi (65 proc.).

Podsumowanie

Brak inwestycji w rozwój zawodowy pracowników może negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich firm i utrudniać im pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry. Wzrost świadomości o znaczeniu kompetencji może przełożyć się na skuteczniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi oraz długofalowy rozwój biznesu.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

To też może Cię zainteresować:

Znamy laureatów XIV edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”