Trwa I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego we współpracy z Narodowym Centrum Krwi oraz RCKiK-ami.
Dotychczas – razem z akcjami specjalnymi dla chorej córki pracownika banku – zebrano 405,15 l tego cennego leku. Było to możliwe dzięki ofiarności 897 osób, które wzięły udział w akcji. W maju i czerwcu tego roku krwiobusy odwiedziły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów (akcja „Trasa Czerwonej Nitki”), Warszawę i Wrocław.
Dla dawców największą nagrodą za oddanie krwi jest satysfakcja, że pomagają innym. Jednak tradycyjnie Fundacja PKO Banku Polskiego, przygotowała dla krwiodawców upominki w podziękowaniu za udział w zbiórce. Wystarczy oddać krew w ramach BAHK 2019 i przekazać certyfikat wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) osobom obsługującym daną akcję.
Motywy, które skłoniły obecnych krwiodawców do tego „pierwszego razu” były różne, ale w każdym przypadku okazuje się, że ogromna radość z tego, że się pomaga pozwala pokonać wszelkie obawy.
Karolina Kiliszek, z PKO Leasing, spółki z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego pierwszy raz oddała krew jeszcze w liceum. Wspomina, że jeszcze jako nastolatka bardzo bała się wszelkich ukłuć. Zmieniło się to, gdy na plakacie zobaczyła 3-letnią dziewczynkę, która podczas wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę doznała ciężkich obrażeń, przy czym straciła bardzo dużą ilość krwi. Teraz Karolina oddaje krew 1-2 razy w roku.
Mieszkający w okolicach Wrocławia Henryk Zubel jest krwiodawcą od 40 lat, oddał już około 50 litrów krwi. Zaczął w wojsku – dla dwóch dni urlopu, ale z czasem pomaganie innym tą drogą wciągnęło go. Zachęca też znajomych.
Maciej Borys z Warszawy przekazał dotychczas 25 litrów krwi. Pierwszy raz zdecydował się, żeby przełamać swój strach przez tym zabiegiem. Zdobyta wiedza i świadomość roli krwiodawstwa w ratowaniu zdrowia i życia sprawiły, że postanowił pomagać w ten sposób innym.
Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa zainicjowali pracownicy PKO Banku Polskiego w 2009 roku. Jej celem jest nie tylko zbiórka krwi, ale także propagowanie idei krwiodawstwa i uświadamianie, że krew to wielu sytuacjach jedyny lek, który może uratować życie.
W dotychczasowych edycjach BAHK wzięło udział ponad 15,9 tys. osób – pracowników banku oraz mieszkańców miast, w których odbywały się nasze akcje. Łącznie przekazano potrzebującym 7,1 tys. litrów tego bezcennego leku.
Dawcą może być każdy, kto ukończył 18 rok życia, ma nie więcej niż 65 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 – w przypadku kobiet.