Bank of America, Citigroup i Morgan Stanley opuszczają Net-Zero Banking Alliance

Fot Pexels

Decyzja tych trzech czołowych instytucji finansowych o opuszczeniu Net-Zero Banking Alliance (NZBA) nastąpiła niedługo po tym, jak Goldman Sachs i Wells Fargo w zeszłym miesiącu ogłosiły swoje wyjście z koalicji klimatycznej wspieranej przez ONZ.

Citigroup chce usuwać bariery w mobilizacji kapitału

Net Zero Banking Alliance to grupa wiodących globalnych banków, które zobowiązały się do dostosowania swojej działalności w zakresie pożyczek, inwestycji i rynków kapitałowych do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2050.

Rzecznik Citigroup potwierdził w rozmowie z ESG Dive w piątek, że bank opuścił Net-Zero Banking Alliance, jednocześnie zaznaczając, że nadal zobowiązuje się do realizacji własnych celów związanych z osiągnięciem zerowych emisji netto. Citigroup zamierza skupić się na „usuwaniu barier w mobilizacji kapitału na rynkach wschodzących w celu wsparcia transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki”.

Bank zapowiedział również, że będzie kontynuować współpracę z Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ) — organizacją parasolową skupiającą koalicje finansowe wspierające działania klimatyczne, w tym NZBA — pomimo swojego odejścia z sojuszu.

Bank od America także razem z GFANZ

Rzecznik Bank of America stwierdził, że instytucja „będzie nadal współpracować z klientami w tej kwestii i odpowiadać na ich potrzeby” oraz utrzyma swoje zaangażowanie w GFANZ.

Morgan Stanley niezmiennie za dekarbonizacją

Morgan Stanley, podobnie jak jego bankowi partnerzy, nie podał konkretnego powodu swojego odejścia, ale zaznaczył, że jego „zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji netto pozostaje niezmienne”.

„Naszym celem jest wspieranie dekarbonizacji realnej gospodarki poprzez dostarczanie naszym klientom doradztwa i kapitału niezbędnego do transformacji modeli biznesowych i redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla” — powiedział w piątek rzecznik nowojorskiego banku inwestycyjnego w rozmowie z ESG Dive.

Te trzy instytucje finansowe to najnowsze amerykańskie firmy, które opuściły klimatyczną koalicję bankową, dołączając do Goldman Sachs i Wells Fargo — które wystąpiły z NZBA w grudniu.

NZBA a przywództwo

„Te odejścia pokazują niewystarczalność dobrowolnych zobowiązań i podkreślają pilną potrzebę przywództwa na poziomie państwowym oraz regulacji, które ochronią postępy w dziedzinie klimatu i stabilność gospodarczą” — powiedziała Vanessa Fajans-Turner, dyrektor wykonawcza Environmental Advocates NY, w oświadczeniu przesłanym e-mailem.

NZBA pod lupą Republikanów

Net-Zero Banking Alliance — której członkowie zobowiązali się dostosować swoje działania w zakresie udzielania kredytów, inwestycji i rynków kapitałowych do globalnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi — w ostatnim czasie stał się celem kilku dochodzeń prowadzonych przez Republikanów.

W ubiegłym roku republikańscy szefowie ds. rolnictwa z 12 stanów, w tym Alabamy, Georgii, Florydy i Teksasu, zażądali od członków NZBA informacji o ich planach osiągnięcia statusu zerowej emisji netto w ich portfelach rolnych.

NZBA i 14 prokuratorów

Wcześniej, jesienią 2022 roku, 14 republikańskich prokuratorów stanowych rozpoczęło dochodzenie w sprawie Net-Zero Banking Alliance, badając zobowiązania klimatyczne podpisujących je banków pod kątem zarzutów o blokowanie kredytów dla firm naftowych.

Oba dochodzenia dotyczyły takich instytucji jak Goldman Sachs, Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Morgan Stanley i Wells Fargo, a także ich udziału w NZBA.

Bank of America, Citigroup i Morgan Stanley potwierdziły w tym tygodniu ESG Dive swoje odejście z Net-Zero Banking Alliance wspieranej przez ONZ.

Decyzje Citi, Bank of America i Morgan Stanley zostały podjęte zaledwie kilka tygodni po tym, jak Goldman Sachs ogłosił swoje opuszczenie NZBA, w kontekście rosnącej presji na sojusze klimatyczne ze strony Republikanów, którzy inicjują dochodzenia dotyczące polityk ESG na wielu płaszczyznach.

Źródło: ESG Dive