Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży?

Co roku w Polsce u około 900 noworodków wykrywany jest Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS. Jego negatywne skutki obniżają jakość życia i odczuwane są przez chorych każdego dnia. A można go całkowicie uniknąć. Światowy ekspert ds. FAS, dr Edward P. Riley oraz polskie browary przy okazji Światowego Dnia FAS przekonują, że skuteczną metodą zapobiegania FAS jest całkowita rezygnacja z alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią. Proste? Banalne!

Wśród ciężarnych nie gasną pytania o dozwoloną ilość alkoholu w ciąży. Światowy ekspert ds. FAS Dr Edward P. Riley nie pozostawia złudzeń – spożycie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne na każdym etapie rozwoju dziecka i dlatego jest kategorycznie zabronione. Dlaczego? Bo mózg rozwija się przez cały okres ciąży. Na niektórych etapach, w ciągu jednej sekundy powstaje aż ćwierć miliona komórek. Alkohol zakłóca powstawanie komórek nerwowych i rozwój narządów dziecka. Efekt? Powstawanie anomalii genetycznych i wad wrodzonych znanych jako Płodowy Zespół Alkoholowy FAS. Problemy te towarzyszą choremu przez całe życie, znacznie obniżając jego jakość.

Szklanka wody zamiast, czyli jak zapobiegać?
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania FAS jest unikanie alkoholu. Od lat zachęcają do tego polskie browary, zrzeszone w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej stworzyły one koalicję partnerów (fundacji, środowisk medycznych i terapeutycznych) oraz wprowadziły one dobrowolny znak „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach swoich produktów, w reklamach oraz na materiałach promocyjnych. Z inicjatywy browarów Kompanii Piwowarskiej wiedza o FAS jest propagowana za pośrednictwem gabinetów ginekologicznych i szkół rodzenia na terenie całego kraju.

– „Lampka wina nie zaszkodzi w ciąży” to jeden z najgroźniejszych, pokutujących mitów. Uważamy, że w Polsce edukacja na temat FAS jest bardzo potrzebna. – mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, która jako pierwsza zastosowała dobrowolnych znak „W ciąży nie piję alkoholu”. – Chcąc dotrzeć do jak największej liczby kobiet w ciąży z tym ważnym przesłaniem, wspólnie z naszym partnerem Present-Service, właścicielem portalu MamaClub.pl, uruchamiamy 9 września konkurs w portalu Facebook. Konkurs „Będę mamą – nie piję”  dedykowany jest przyszłym mamom, które w kreatywny sposób wyrażą swoją odpowiedzialną postawę.

Światło w tunelu
Podejmowane inicjatywy przynoszą wymierne efekty. Grupa browarów SABMiller systematycznie monitoruje znajomość oznaczenia „W ciąży nie piję alkoholu” w tych krajach europejskich, gdzie prowadzi działalność biznesową. Jak pokazują najnowsze dane, trzykrotnie wzrosła znajomość spontaniczna znaku w Polsce z 5,4% (2012) do 17% (2015). Wspomagana znajomość znaku wyniosła zaś 77% (w Wielkiej Brytanii wyniosła 43%), co potwierdza konieczności dalszego, długofalowego prowadzenia działań nie tylko przez samą branżę, ale i różnorodnych partnerów.

FAS czyli co?
Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych
u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów występuje też wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie.
Więcej informacji można znaleźć na profilu Facebook: https://www.facebook.com/ABCAlkoholu oraz na stronie internetowej: http://www.abcalkoholu.pl