Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dołączył do ponad pół miliona osób podpisanych pod petycją międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF w sprawie ochrony Wielkiej Rafy Koralowej. UNESCO domaga się od rządu Australii rozpoczęcia natychmiastowych działań, które pomogą ocalić ten niezwykły obszar.
Swoją decyzją UNESCO domaga się od rządu Australii zapewnienia skutecznej i długotrwałej ochrony rafy przed zagrożeniami, takimi jak nowe inwestycje i wzrastające zanieczyszczenie tego obszaru – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Australijskie władze zostały zobligowane do dostarczenia raportu o postępach w działaniach na rzecz rafy już po 18 miesiącach. Australia powinna niezwłocznie wprowadzić bezterminowy zakaz wyrzucania przemysłowych ilości urobku do wód w obrębie rafy oraz ograniczyć swoje plany budowy wielkich portów przemysłowych w tym rejonie.
UNESCO zapowiedziało monitoring postępów w działaniach na rzecz ochrony Wielkiej Rafy Koralowej. Komitetowi zostało też przekazanych ponad pół miliona głosów osób z 177 krajów, które podpisały się pod specjalną petycją WWF. Wsparcie dla ochrony australijskiej rafy wyrazili też uczestnicy specjalnej ankiety YouGov, przeprowadzonej w sześciu państwach wśród sześciu tysięcy osób, w tym w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii. 77% ankietowanych popiera stałe monitorowanie stanu rafy przez UNESCO do czasu aż jej stan ulegnie poprawie oraz jest za zaangażowaniem się ich rządów na rzecz ochrony rafy (73%).
W ostatecznym stanowisku w sprawie rafy, Komitet wyraził swoje zaniepokojenie stanem rafy oraz spadkiem liczebności gatunków i cennych siedlisk w tym rejonie. Podkreślono także wpływ długotrwałych czynników szkodzących rafie, jak zanieczyszczenie wód i zmiany klimatu, które wymagają podjęcia nowych działań.
W ramach wypracowanego stanowiska Australia zobligowana została do „rygorystycznego wprowadzania wszystkich zobowiązań, w celu powstrzymania odnotowanych zmian”. Rząd Australii zobligowana został do zdania raportu o postępach w działaniach do grudnia przyszłego roku, a także po kolejnych trzech latach w celu wykazania wprowadzenia „skutecznej i długotrwałej ochrony” rafy.
Zanieczyszczenie wody i zmiany klimatu wciąż pozostają jednym z głównych zagrożeń dla kondycji tego niezwykłego ekosystemu – dodaje Prędki. – Liczymy, że decyzja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zobliguje rząd Australii do podjęcia zdecydowanych kroków i zrealizowania założonych działań. Tylko w ten sposób możliwa będzie odbudowa tego cennego ekosystemu, w którym żyją koralowce, żółwie czy diugonie.