W sieci pojawił się film z Maćkiem, Kujawskim Zapylaczem, który podobnie jak dwóch jego kompanów, wszedł do świata pszczołowatych i odkrywa przed nami tajniki ich ciężkiej pracy. W ten sposób bohaterowie akcji próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na niezastąpioną rolę zapylaczy w środowisku naturalnym i w życiu człowieka. Wszystko to w ramach 5., jubileuszowej edycji „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Kujawskich Zapylaczy będzie można spotkać na żywo 8 sierpnia, podczas ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół. Wtedy też w ogrodach botanicznych i parkach narodowych w całej Polsce będzie można dowiedzieć się więcej na temat pszczołowatych.
Audiencja u królowej, topografia terenu i zapylanie hektarów pól – Maciej, Kujawski Zapylacz, w krótkim filmie opowiada o szczegółach swojej pracy i ujawnia tajemnice podjętego wyzwania – próby zastąpienia pszczół w ich ciężkiej pracy. Kolejny po Gosi Kujawski Zapylacz w specjalnym stroju i wyposażony w narzędzia, takie jak pędzle czy lupy, stara się pokazać, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Z filmu dowiadujemy się, że w rzeczywistości są one nie do zastąpienia. Poprzez akcję z Kujawskimi Zapylaczami organizator programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” chce skierować uwagę społeczeństwa na masowe wymieranie pszczół. Na świecie istnieją już miejsca, gdzie ludzie przejmują obowiązki tych pożytecznych owadów i ręcznie zapylają rośliny. To właśnie od pszczołowatych zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. Warzywa, owoce, kawa, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. W obliczu tych statystyk ważne jest też, aby każdy z nas na co dzień odwdzięczał się tym pożytecznym owadom za ich ciężką pracę. Jak zostać przyjacielem pszczół? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Zapylacze będą nam wdzięczni za: niewypalanie traw, stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin, zakładanie ogródków z kwiatami i ziołami miododajnymi, utrzymywanie w ogródkach dzikich zakątków oraz budowanie gniazd.
– Poprzez naszą akcję z Kujawskimi Zapylaczami niejako wprowadzamy ludzi do świata pszczół i pokazujemy jak wiele im zawdzięczamy. Gdyby zabrakło pszczołowatych, człowiek musiałby przejąć ich obowiązki i sam zająć się zapylaniem roślin, co wcale nie jest łatwe – mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., organizatora programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Film z Maciejem, Kujawskim Zapylaczem: https://www.youtube.com/watch?v=kSZWUkpJ87A
Zapylacz Maciej wszystkich ciekawych świata pszczół zaprasza na obchody trzeciej edycji Wielkiego Dnia Pszczół, które odbędą się 8 sierpnia w ogrodach botanicznych, parkach narodowych oraz krajobrazowych w całej Polsce. Tego dnia będzie można dowiedzieć się więcej o pracy pszczołowatych, odkryć bogactwo produktów, które mamy dzięki nim oraz dowiedzieć się, co na co dzień możemy robić, aby je chronić. Na zwiedzających czeka szereg atrakcji – gry, zabawy, wykłady, warsztaty. W wybranych ogrodach będzie można na żywo spotkać się z Kujawskimi Zapylaczami i zapytać ich o tajniki pracy pszczołowatych.
Już niedługo poznamy Antka, ostatniego z trzech Kujawskich Zapylaczy. Film, w którym nasz dzielny śmiałek opowie o swoich perypetiach związanych z „pszczołowatym” wyzwaniem, pojawi się na profilu Facebook „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Tam też znajdziecie materiały z pozostałymi Zapylaczami, Maćkiem i Gosią, oraz mnóstwo ciekawostek na temat tych owadów.