Społeczny StartUp na Stacji Muranów

Fundacja Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego i UniCredit Fundation we współpracy z Bankiem PKO S.A. zapraszają 15 kwietnia na konferencję wprowadzającą projekt Społeczny StartUP.

 

Społeczny StartUp to projekt wspierający innowacyjne przedsiębiorstwa społeczne, które prowadzą działalność biznesową w celu rozwiązywania problemów społecznych. Podczas spotkania, które odbędzie na Stacji Muranów o godzinie 10.00 (Warszawa, ul. Andersa 13) będzie można poznać przedsiębiorców społecznych którzy z sukcesem od lat prowadzą przedsiębiorstwa społeczne w Polsce i na rynku europejskim.

Agata Stafiej-Bartosik, Dyrektor Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego, wymienia przykłady działań przedsiębiorstw społecznych:

  • Osoby z niepełnosprawnościami doradzają developerom jak budować dostępne budynki.
  • Osoby wychodzące z bezdomności na zlecenie władz Londynu pomagają Polakom żyjącym na ulicy.
  • Byli więźniowie realizują projekty z PAN.
  • Polka opracowała platformę crowdfundingową, budzącą zachwyt w Dolinie Krzemowej.
  • Polak zrewolucjonizował irlandzką służbę zdrowia.

– Wszystkie te projekty same na siebie zarabiają. Chodzi o firmy, które same się utrzymują, zatrudniają ludzi, płacą podatki i jeszcze robią coś dobrego społecznie. Niekoniecznie o spółdzielnie. Mamy dla nich wsparcie doradcze i finansowe, dzięki Fundacji UniCredit. – mówi Agata Stafiej – Bartosik, dodając, że ze wszystkich krajów europejskich międzynarodowa organizacja Ashoka zrzeszająca innowatorów społecznych wybrała ich najwięcej w Polsce.

Podczas spotkania o swojej działalności opowiedzą m.in. Piotr Pawłowski ze stowarzyszenia Integracja i Maria Sadowska opowie o tym, jak Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania.

– Wszyscy Ci ludzie sami się utrzymują , tworzą miejsca pracy, płacą podatki i zmieniają Polskę na lepsze. Nie myślą tylko o sobie i o swoich wielkich milionach, ale o tym jak godnie żyć pracując z sensem –zauważa Agata Stafiej-Bartosik.

Stacja Muranów, czyli miejsce spotkania, też jest przedsiębiorstwem społecznym. Jedzenie będzie zrobione przez uchodźczynie z przedsiębiorstwa społecznego. Materiały na spotkanie wydrukowała drukarnia będąca przedsiębiorstwem społecznym zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami (które w dodatku zysk przeznacza na Teatr Grodzki, w którym występują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi).