22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – Earth Day– święto ustanowione w 1970 roku, które ma promować postawy proekologiczne i uświadamiać problemy ochrony środowiska. W tym roku obchody skupiają się na haśle „Nasza Moc, Nasza Planeta”, podkreślającym wspólną odpowiedzialność i siłę zbiorowego działania na rzecz ochrony środowiska.
Dzień Ziemi – inicjatywa płynąca z USA
Pierwszy Dzień Ziemi zorganizowano w 1970 roku z inicjatywy Gaylorda Nelsona, senatora USA. Wówczas to 22 kwietnia w Stanach Zjednoczonych na ulice wyszło 20 milionów ludzi, manifestując swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Już 20 lat później święto zostało oficjalnie ustanowione przez ONZ i zyskało globalny charakter. Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony w 193 krajach, jednocząc ludzi wokół wspólnego celu – ochrony naszej planety.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku. Na całym świecie w okolicy 22 kwietnia organizowane są różnorodne wydarzenia, a w naszym kraju również możemy wziąć udział w licznych akcjach i inicjatywach.
Dzień Ziemi – cele święta
Głównym celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych i inspirowanie do działań na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak: sprzątanie świata, koncerty, wystawy, konferencje. To doskonała okazja do:
- Uświadomienia sobie problemów ochrony środowiska
- Podniesienia świadomości społecznej na temat zagrożeń dla naszej planety
- Zainspirowania do działań na rzecz ochrony środowiska
- Wymiany informacji i doświadczeń w zakresie ochrony środowiska
- Wspólnego świętowania piękna i różnorodności Ziemi
Pomysł ONZ: Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
W 2009 roku ONZ nadała świętu jeszcze bardziej oficjalny wymiar. 22 kwietnia ogłoszono Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Chodzi o uznanie, że planeta Ziemia to nie tylko miejsce życia, ale też organizm, który trzeba szanować jak matkę.