Już po raz drugi Polenergia publikuje raport o zrównoważonym rozwoju, przygotowany zgodnie z dyrektywą CSRD, unijną regulacją wyznaczającą standard raportowania danych ESG. Obowiązek ten będzie jej dotyczył dopiero od przyszłego roku lub nawet od 2028 roku, jeśli w życie wejdą nowe przepisy UE. Raport Polenergii za rok 2024 uzyskał pozytywną ocenę niezależnego audytora.
Najnowszy raport uwzględnia regulacje dyrektywy CSRD, w tym unijne standardy raportowania (ESRS) oraz Taksonomię UE.
Raportowanie ESG jako kompas zmian
– Publikując Sprawozdanie wyprzedzamy regulacje, co jest wynikiem zorientowania firmy na ESG i realnego działania w tym obszarze. Cały proces raportowania nie służy jedynie prezentacji danych i strategii zarządzania, ale jest również ważnym wewnętrznym kompasem zmian, który pomaga monitorować postępy w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i wspiera rozwój naszej firmy – mówi Adam Purwin, prezes Polenergii.
Sprawozdanie jest także potwierdzeniem, że działania firmy objęte są niskim ryzykiem inwestowania. Wysokie standardy działań z obszaru ESG i wiarygodność Grupy Polenergia były ważnym elementem wspierającym emisje zielonych obligacji o wartości 750 mln zł w celu realizacji strategicznych projektów budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Cele raportowania przez Polenergię
– W przygotowaniu pełnych danych firma wykazuje transparentność oraz odpowiedzialność za działania i oddziaływania. Niezależnie od obowiązku raportowania, Polenergia nadal będzie działać zgodnie z najlepszymi praktykami i przygotowywać raporty zrównoważonego rozwoju, które nie tylko budują zaufanie wśród wszystkich interesariuszy, ale przede wszystkim pozwalają nam identyfikować obszary wymagające poprawy, monitorować postępy w realizacji celów związanych ze zrównoważonym rozwojem, wdrażać kulturę ESG i należytą staranność zarówno w Grupie, jak i naszych łańcuchach wartości – mówi Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, Koordynatorka ds. ESG w Grupie Polenergia.
Co jest w Sprawozdaniu ESG Polenergii?
Grupa Polenergia raportuje w Sprawozdaniu ESG m.in. wdrażanie strategii bioróżnorodności zgodnie z metodyką LEAP (badanie ma na celu nadanie priorytetu dla ochrony różnorodności biologicznej na wszystkich poziomach i inwestycjach oraz w łańcuch wartości Grupy Polenergia), ale także ponad 80-procentową zgodność taksonomiczną swojej działalności (zgodność ta oznacza wspieranie celów środowiskowych Unii Europejskiej).
W 2024 spółka wdrożyła Strategię Różnorodności Biologicznej zgodnie ze standardem TNFD (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures), poszerzyła zakres raportowania emisji o Zakres 3 oraz opublikowała raport zaangażowania społecznego prezentujący projekty, na które przeznaczyła 1 proc. zysku netto.
Link do raportu: Raport ESG Grupy Polenergia za 2024 rok
To też może Cię zainteresować:
Grupa Polenergia opublikowała raport zaangażowania społecznego za 2024 rok