TAURON intensyfikuje działania na rzecz zazielenienia ciepłownictwa, stawiając na dekarbonizację i poprawę efektywności produkcji oraz dostaw ciepła.
To kluczowy element Strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035, zakładającej modernizację infrastruktury i rozwój rynku ciepła w oparciu o nowoczesne, niskoemisyjne technologie.
Zmiany w ciepłownictwie kluczem do neutralności klimatycznej
Strategia TAURON przewiduje całkowite odejście od węgla w produkcji ciepła do 2030 roku. Plan zakłada budowę ponad 1,1 GWt nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych oraz inwestycje w instalacje na paliwa alternatywne. Priorytetem jest zastąpienie przestarzałych jednostek węglowych nowoczesnymi, nisko- i zeroemisyjnymi rozwiązaniami, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i wpłynie pozytywnie na środowisko.
– Transformację segmentu ciepłownictwa w TAURONIE zaplanowaliśmy kompleksowo i systemowo. Naszym celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych, bezemisyjnych rozwiązań technologicznych – mówi Marcin Staniszewski, prezes TAURON Ciepło.
Inwestycje w nowoczesne technologie ciepłownicze
TAURON realizuje prace przygotowawcze do budowy nowego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Planowany układ ciepłowniczy obejmie m.in. gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe, technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Nowy system ma zastąpić węglowe jednostki przed 2030 rokiem.
Równocześnie spółka analizuje i wdraża modernizacje w innych lokalizacjach:
- Elektrociepłownia Katowice – budowa kotłowni na biomasę, jednostki kogeneracyjnej na gaz, kotłów elektrodowych, pomp ciepła i akumulatora ciepła.
- Elektrociepłownia Tychy – przebudowa kotła węglowego na paliwo biomasowe, budowa kotłowni olejowo-gazowej i akumulatora ciepła.
- Elektrociepłownia Bielsko-Biała – instalacja kotłów elektrodowych i farmy fotowoltaicznej.
- Czechowice-Dziedzice – analiza budowy instalacji spalania paliw alternatywnych.
- Jaworzno – plany budowy jednostki wytwórczej opartej na kotłach biomasowych, elektrodowych i akumulatorze ciepła.
- Elektrociepłownia Cieszyn – budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej.
- Ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze – realizacja inwestycji dekarbonizacyjnych.
Korzyści dla mieszkańców i środowiska
TAURON zachęca do korzystania z ciepła sieciowego jako najbardziej efektywnego i ekologicznego sposobu ogrzewania budynków wielorodzinnych. Rosnąca liczba przyłączeń do sieci ciepłowniczej przyczynia się do poprawy jakości powietrza w miastach, eliminując emisję szkodliwych substancji.
Ciepło sieciowe zapewnia komfort użytkowania przez cały rok – może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania mieszkań, ale także do podgrzewania wody. Klienci TAURONA, w tym wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, mają pełną kontrolę nad długością trwania sezonu grzewczego, co pozwala dostosować zużycie do indywidualnych potrzeb.
Źródło: Tauron