W grudniu 2024 r. Chiny opublikowały podstawowe standardy ujawniania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (Corporate Sustainability Disclosure Standards General Standards). Ich celem jest pomoc firmom w dostosowywaniu praktyk zrównoważonego rozwoju do globalnych oczekiwań ESG.
Poinformowała o tym na portalu LinkedIn Monika Michalska, m.in.
„Publikacja stanowi to znaczący krok w kierunku ujednolicenia krajowego systemu raportowania ESG, którego pełne wdrożenie spodziewane jest do 2030 r.” – napisała Monika Michalska.
Zdaniem ekspertki, Standardy Ogólne składają się z sześciu kluczowych sekcji, które razem określają pełny zakres raportowania ESG dla chińskich przedsiębiorstw.
Będą one musiały m.in.:
🔸 zapewnić standardy jakości, takie jak niezawodność, trafność, porównywalność, weryfikowalność, zrozumiałość i terminowość ujawnień.
🔸 ujawnić informacje nt. zarządzania, strategii, zarządzania ryzykiem i szansami, a także opublikować metryki i cele. Elementy te pochodzą z międzynarodowych ram sprawozdawczych, takich jak Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (IFRS S1).
🔸 spełnić wymogi dot. okresu sprawozdawczego, konieczności porównywania informacji i oświadczenia o zgodności.
Autorka wpisu zwraca też uwagę na inne ważne aspekty.
🟢 Załącznik do standardów wskazuje, że zakres zostanie ostatecznie rozszerzony o spółki nienotowane na giełdzie oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).
🟢 Oczekuje się, że Ogólne Standardy będą stanowić trzon chińskiego systemu ujawniania informacji o zrównoważonym rozwoju, a pełne wdrożenie zaplanowano na 2030 r. Do tego czasu, standardy mogą być weryfikowane i rozbudowywane.
🟢 Podstawowe Standardy opublikowane w grudniu 2024 r. umożliwiają przedsiębiorstwom dobrowolne przyjęcie tych wytycznych, zanim staną się obowiązkowe.
„ESG nie dzieje się tylko w UE” – kończy swój wpis Monika Michalska. A w swoim komentarzu pod wpisem oceniła, że „Podejście Chin jest rozsądne, mają ogromny rynek i dużo problemów… Ale podejmują pierwsze kroki.”
Dokument w sprawie raportowania ESG podpisały:
- Ministerstwo Finansów
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Narodowa Komisja Rozwoju i Reform
- Ministerstwo Przemysłu i Informatyki
- Ministerstwo Ekologii i Środowiska
- Ministerstwo Handlu
- Ludowy Bank Chin
- Komisja Zarządzania Majątkiem Państwowym przy Radzie Państwa
- Państwowa Administracja Regulacji Finansowych
Źródło: LinkedIn/Monika Michalska