Brain food w Żabce – lepsza pamięć i koncentracja z „Porcją DobreGO!”

Wyciśnij maksimum możliwości - edukuje Żabka

Egzaminy, wystąpienia publiczne, praca koncepcyjna. Wydarzenia, od wyników których w dużej mierze zależy przyszłość i uczniów, i osób pracujących. Powtarzając ostatnie partie materiałów czy próbując stworzyć świetne projekty, warto pamiętać również o właściwym odżywianiu. W poprawie koncentracji, zwiększeniu zdolności poznawczych mózgu, wspomoże poniższy dekalog opracowany przy współpracy z dietetykiem.

Dekalog żywieniowy dla osób, które muszą się skupić  

Co najlepiej stymuluje mózg? Posiłki, które korzystnie wpływają na wytężoną pracę umysłową.

Oto dekalog żywieniowy, który poprawi pracę szarych komórek nerwowych:

  1. B jak białko. Jedz codziennie odpowiednią ilość białka, ponieważ jest podstawą budowy każdej komórki odpowiedzialnej za procesy myślenia. Znajdziesz je w wysokiej jakości mięsie i wędlinach oraz w produktach pochodzenia roślinnego jak tofu, soja czy np. w zbożach czy roślinach strączkowych.
  2. C jak cynk. Obecny w ostrygach, owocach morza oraz w pestkach dyni. Badacze wykryli ciekawą zależność, stwierdzając większą ilość cynku w organizmach dzieci o wybitnej inteligencji.
  • F jak fosfor. Poprawia nastrój, dodaje sił witalnych. Gdy zawodzi pamięć, należy zwiększyć jego obecność w diecie. Do produktów bogatych w fosfor należą m.in. ryby.
  1. G jak glukoza. Tuż przed ważnym egzaminem można zjeść kawałek czekolady lub garść suszonych owoców. Powodują one szybki wyrzut glukozy do mózgu, co przyspiesza procesy myślowe.
  2. M jak magnez. Magnez razem z wapniem pomagają w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Magnez chroni również przed metalami ciężkimi, które uszkadzają mózg.
  3. N jak nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdują się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Nieodpowiednia ich ilość w diecie osłabia koncentrację, skutkuje utratą pamięci i apatią.
  • P jak potas. Poprawia dotlenienie mózgu. Jest jednym z najważniejszych minerałów, jakie występują w ludzkim organizmie. Jego źródłem są: winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki.
  • W jak węglowodany. Dla prawidłowej pracy szarych komórek niezbędne są węglowodany złożone takie, jak: pieczywo, kasze, makarony. Stopniowo trawione są źródłem energii dla mózgu. Aż 1/3 codziennie spożytej w pokarmach energii wykorzystywana jest na procesy myślenia!
  1. W jak witaminy. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Spotkamy je np. w soi, pieczywie z pełnego przemiału i mięsie. Ich niedobór, choćby witaminy B3, powoduje m.in.: osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, a także bezsenność.
  2. Ż jak żelazo. Żelazo to nośnik tlenu. Aby podnieść jego poziom w organizmie, należy jeść czerwone mięso, orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe, warzywa liściaste czy rodzynki. Niedobór tego składnika upośledza zdolność rozumowania i uczenia się.

Egzaminy na piątkę i pomysły godne zapamiętania z „Porcją DobreGO!”

Brak czasu nie może być przeszkodą, by jeść zdrowo i smacznie. Produkty z etykietą „Porcja DobreGO!” na opakowaniu z oferty sieci Żabka zostały tak skomponowane, by sprostać tym wyzwaniom. Dla wszystkich przystępujących do ważnych, życiowych egzaminów oraz tych, którzy muszą skupić się i wykonać zadanie – czy to poprowadzić ważne spotkanie czy popracować koncepcyjnie:

  • Zacznij dzień z eksplozją energii: sałatką Cezar marki „Dobra Karma”, kanapką trójkątną z pastą jajeczną „Tomcio Paluch”.
  • Zjedz wartościowy obiad dla pełni sił: filet z kurczaka z purée ziemniaczano-marchewkowym marki „Szamamm”.
  • Sięgnij po szybką, ale przemyślaną przekąskę w ciągu dnia: Foodini „Odporność”.
  • Na dobry podwieczorek posil się: Zupą-krem z dynią i mango „Szamamm”.
  • W ważnym dniu zabierz ze sobą: bakalie marki „HAPS!” (m.in. orzechy włoskie), witaminowe napoje marki „WYCISK” dobre na mózg, np. z mango, marakują, limonką.

________________

Grupa Żabka powstała na początku 2021 roku. Składa się z trzech podstawowych jednostek biznesowych: Żabka Polska, Żabka Future i Żabka International, które są wspierane przez Przywództwo Strategiczne, definiujące strategię i rozwój Grupy, strategię personalną i finansową oraz odpowiadające za synergię procesów w ramach Grupy. Żabka Polska koncentruje się na działalności detalicznej i odpowiada głównie za operacyjne i handlowe aspekty działalności Grupy, w tym zarządzanie i rozwój nowoczesnej sieci placówek stacjonarnych typu modern convenience oraz ogólnopolskiej sieci logistycznej Grupy.

Żabka Future odpowiada za przyśpieszenie tworzenia cyfrowego ekosystemu convenience z synergiami pomiędzy jego częściami oraz zapewnienie optymalnej technologii do wielokierunkowego rozwoju Grupy. Z kolei Żabka International odpowiada za realizację ekspansji zagranicznej Grupy. W skład Grupy Żabka wchodzą także firma Maczfit, lider rynku cateringu dietetycznego w Polsce oraz Dietly.pl, wiodąca platforma e-commerce w tym segmencie.

Celem Grupy jest tworzenie i łączenie wygodnych i odpowiedzialnych rozwiązań w obszarze convenience, które ułatwiają klientom codzienne życie. Działania w obszarze odpowiedzialności Grupa rozwija w sposób strategiczny, integrując czynniki środowiskowe, społeczne i z obszaru ładu korporacyjnego (z ang. ESG) ze strategią biznesową. W ramach strategii odpowiedzialności Grupa Żabka podjęła się zobowiązań m.in. w zakresie dobrego żywienia, usług ułatwiających zrównoważone życie, rozwoju przedsiębiorczości, wzmacniającej kultury organizacyjnej, ładu korporacyjnego oraz cyrkularności i dekarbonizacji. Link do Raportu Odpowiedzialności za rok 2023: https://zabkagroup.com/pl/nasza-odpowiedzialnosc/#raport-ESG

O programie „Porcja DobreGO!” od Żabki

Program „Porcja DobreGO!” ma na celu promocję dobrze zbilansowanych i smacznych posiłków, które mogą być szybkim rozwiązaniem na każdą porę dnia, oferując bogatą gamę dań gotowych oraz przekąsek. Są to zarówno znane i lubiane klasyki, jak i bardziej egzotyczne smaki oraz kuchnie. Produkty objęte programem tworzone są z pasji do smaku, we współpracy z dietetykiem, który najlepiej zna niedobory żywieniowe Polaków i chce, aby bez wyrzutów sumienia poczuli dobrodziejstwo posiłków „DobreGO!”.

Celem inicjatywy jest pokazanie, że dobre odżywianie nie musi iść w parze z czasochłonnym procesem planowania oraz przygotowywania posiłków – zmiana diety na własnych warunkach może być prosta i wygodna. Specjalne oznaczenie ,,Porcja DobreGO!” na produktach marek własnych, takich jak Szamamm, HAPS!, Dobra Karma czy Tomcio Paluch, pozwalają na dokonanie bardziej świadomych wyborów zakupowych – zarówno dla siebie, jak i dla najbliższych. „Porcja DobreGO!”, czyli wartościowe posiłki na każdą porę dnia od Żabki.

Przeczytaj też https://raportcsr.pl/zabka-otworzyla-centrum-logistyczne-nowej-generacji-w-tle-zrownowazony-rozwoj/