Tematem przewodnim obchodów Światowego Dnia Środowiska w tym roku było wezwanie do zakończenia globalnego kryzysu zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi. Każdego roku na całym świecie produkuje się ponad 400 milionów ton plastiku, z czego jedna trzecia jest wykorzystywana tylko raz. Każdego dnia równowartość ponad 2000 śmieciarek pełnych plastiku trafia do naszych oceanów, rzek i jezior.
Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day, WED) to dzień, w którym miliony ludzi na całym świecie od roku 1973 celebrują swój związek z naturą. W tym roku obchodzimy go po raz 50. Ustanowiony został przez ONZ dla upamiętnienia powołania do życia Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment Programmme, UNEP) i przypominania nam o naszym wpływie na stan środowiska Ziemi. Globalne obchody Światowego Dnia Środowiska koordynowane są przez UNEP, a w Polsce, Święto obchodzimy w ramach kampanii #DlaPlanety, organizowanej przez UNEP/GRID-Warszawa.
Kampania #BeatPlasticPollution w Polsce
Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi to jeden z największych problemów z jakimi boryka się obecnie świat. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Środowiska organizowanego na świecie przez Program ONZ ds. Środowiska, a w Polsce przez UNEP/GRID-Warszawa jest #BeatPlasticPollution – przesłanie, które ma zwrócić uwagę na skutki złego zarządzania tworzywami sztucznymi, nie tylko dla środowiska, ale też zdrowia ludzi. Realizowana przez AMS i Screen Network inicjatywa porusza nieznany i ważny problem, jakim jest powszechne występowanie drobin plastiku w środowisku, w tym w kroplach deszczu. Uświadamia, że wyrzucone odpady z tworzyw sztucznych wracają do nas z niespodziewanej strony.