Grupa Orlen po raz pierwszy ogłosiła wyniki kwartalne, obejmujące już w całości „większy” Orlen – czyli po fuzji z Lotosem i PGNiG, dokonanej w roku ubiegłym. W pierwszym kwartale br. koncern multienergetyczny odnotował ponad 110 mld zł przychodów i 9,2 mld zł zysku. Szczególnie interesująca jest ta druga pozycja, a to ze względu na zielone inwestycje, które realizuje i będzie realizować grupa. Pamiętajmy, że fuzja państwowych koncernów była uzasadniana przede wszystkim koniecznością potężnych inwestycji w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Jak wyglądał pod tym względem początek bieżącego roku?
W ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, Orlen jako pierwszy deweloper w Polsce rozpoczął w gminie Choczewo budowę lądowej stacji elektroenergetycznej, która będzie odbierała moc z farmy wiatrowej Baltic Power. Wybrany został również wykonawca bazy serwisowej dla morskich farm w Łebie, a spółka Lotos Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów. Uruchomiono również dwie kolejne farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (woj. wielkopolskie) o mocy 25 MW, których moc będzie sukcesywnie zwiększana.
Inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę, w tym w OZE, to nie tylko konieczność w dzisiejszej Europie. Dla Polski to szansa na upragnioną niezależność energetyczną i surowcową. Dlatego należy zwrócić uwagę na projekty logistyczne z tego kierunku. Grupa Orlen inwestuje ponad pół miliarda złotych w terminal do obsługi jednostek morskich na Martwej Wiśle w Gdańsku, który już od 2025 r. umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. W styczniu br. Orlen zawarł umowę z Sempra Infrastructure, która przewiduje odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Kontrakt będzie obowiązywać przez dwadzieścia lat, a pierwsze dostawy spodziewane są w 2027 roku.
Niezbędnym składnikiem bilansu energetycznego, opartego o OZE, musi być energetyka gazowa. W Grudziądzu rozpoczęła się budowa jednej z najnowocześniejszych elektrowni gazowych w Europie o mocy 560 MW, która zostanie oddana do użytku w 2025 roku. Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa. Grupa Orlen zintegrowała aktywa wydobywcze w Norwegii, pozyskała również 4 nowe koncesje i ma ich obecnie blisko 100. W Polsce natomiast potwierdziła dodatkowe 500 mln m sześć. gazu ziemnego w złożu Jastrzębiec w okolicach Biłgoraja.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie polskiej zielonej energetyki. Na razie stanowi pieśń przyszłości, ale, miejmy nadzieję, przyszłości niedalekiej. Chodzi oczywiście o małe reaktory jądrowe SMR. Wybrano siedem potencjalnych lokalizacji, a partner Orlenu w tym projekcie, spółka Synthos Green Energy, zawarła umowę z innymi firmami wdrażającymi technologię BWRX-300 o wspólnych pracach nad projektem technicznym.
Etap dyskusji o sensowności połączenia Orlenu z Lotosem i PGNiG mamy już za sobą. Teraz czas na dokładne rozliczanie spółki z realizacji zapowiedzianych inwestycji. Pierwsze miesiące wypadły nieźle i miejmy nadzieję, że kalendarz wyborczy nie zakłóci procesu inwestycyjnego.
Damian Kuraś
Dyrektor Instytutu ESG