Przy obecnym popycie na mieszkania albo nieruchomości, branża wprowadza praktyki, które niosą za sobą wiele korzyści i kluczem do bardziej ekologicznych procesów budowlanych w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Dlaczego dziś wyroby prefabrykowane są uważane za styl zrównoważonego budownictwa?
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, praktyki zielonego budownictwa stają się coraz bardziej popularne. Dzisiejsze wyroby prefabrykowane sprawiają, że sektor budowlany stanie się bardziej zrównoważony – wszystko za sprawą wykorzystywanych materiałów. Dawniej elementy prefabrykowane były wytwarzane z materiałów stosowanych w tradycyjnym budownictwie – głównie betonu i stali, ale ze względu na ich wagę, która utrudniała transport i montaż, zaczęto szukać innych rozwiązań.
Dziś nowa generacja budynków prefabrykowanych posiada lżejsze i mocniejsze elementy konstrukcyjne. Zastosowanie tego typu elementów daje możliwość tworzenia ścian, podłóg i sufitów, które charakteryzuje wysoka wydajność termiczna i akustyczna. Wszystko to za sprawą łączenia trwałych i zrównoważonych materiałów. Ostatnie badanie zlecone przez Stowarzyszenie Producentów Cementu pokazało, że 66% respondentów z kraju wybrałoby mieszkanie w prefabrykowanej zabudowie.
Prawie 90% prac nad obiektami w tej technologii odbywa się poza placem budowy – stąd nazwa „prefabrykowane”. Dodatkowo, w porównaniu do tradycyjnych metod budowy, czas prac nad budynkiem modułowym jest średnio krótszy o 50%.
Według raportu „Global Alliance for Buildings and Construction” sektor budowlany zużywa obecnie więcej energii niż sektor transportu czy sektor przemysłu. Ograniczenia zużycia energii podczas eksploatacji budynków są koniecznością. Zielone budynki modułowe lub prefabrykowane, projektowane i budowane w fabrykach przy użyciu precyzyjnych technologii, mogą pomóc w osiągnięciu tych standardów.
– Jeśli chodzi o rynek deweloperski, widzimy ogromne zapotrzebowanie na nowe techniki, które pozwolą na rozwój budownictwa. Produkcja wyrobów prefabrykowanych w zakładach pozwala na lepszą kontrolę jakości, co prowadzi do skuteczniejszego rozmieszczenia izolacji oraz zapewnia poprawę efektywności energetycznej. Odpowiednia izolacja pozwala na obniżenie rachunków za energię. To wszystko poprawia wydajność budynku – mówi Emil Basta z WPBM „Mój Dom” S.A.
Zastosowanie prefabrykowanych wyrobów sprawia, że budowa obiektu jest szybka, co oznacza skrócenie ram czasowych i kosztów przy jednoczesnej optymalizacji zasobów. Ponadto, ponieważ proces budowy nie generuje prawie żadnych odpadów w porównaniu z tradycyjnymi metodami, ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Biorąc pod uwagę zalety korzystania z tej technologii, nic dziwnego, że zyskuje ona na popularności i prawdopodobnie zwiększy swoje znaczenie na rynku deweloperskim.