Związek społecznie odpowiedzialny

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w dobie pandemii to szereg istotnych zmian. W wyniku wprowadzonych restrykcji przed biznesem pojawiło się wiele nowych wyzwań. Nie inaczej było w zakresie społecznej odpowiedzialności, której rola okazała się szczególnie istotna w czasach kryzysu, gdy wzrosły oczekiwania społeczne wobec marek. Społeczna odpowiedzialność biznesu to jednak nie tylko działania podczas kryzysu a część tożsamości firmy. Tej filozofii trzymał się w 2020 r. Polski Związek Firm Deweloperskich składający się z 5 oddziałów oraz biura centralnego.

 

Na początku pandemii wszyscy przedsiębiorcy mierzyli się z podstawowymi potrzebami zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia pracowników i klientów. Gdy zostały one zaspokojone, biznes masowo zaczął odpowiadać na potrzeby otoczenia. W te działania intensywnie włączył się Polski Związek Firm Deweloperskich. Wsparty został sektor zdrowia, nauka dzieci czy akcje pomocowe dla seniorów i potrzebujących. I choć nie udało się zrealizować wszystkich planów, to z pewnością aktywność PZFD była skuteczną odpowiedzią na wyzwania, które przyniósł ten rok.

Wsparcie dla służby zdrowia

W marcu, w pierwszych dniach epidemii i największego zapotrzebowania na sprzęt medyczny PZFD przekazał do szpitali w Krakowie i Wrocławiu ponad 11 000 maseczek chirurgicznych, kilkaset przyłbic, kilkadziesiąt zestawów przeciwzakaźnych wielokrotnego użytku wraz z kombinezonami, prawie 1500 szybkich testów przesiewowych i 5000 rękawiczek oraz 1500 maseczek FFP2 (KN95). W Poznaniu natomiast lokalny odział sfinansował instalację monitoringu na dwóch oddziałach chirurgii. Było to w sumie 14 kamer, które zdecydowanie ułatwiły codzienne funkcjonowanie personelu medycznego. Ponadto, na prośbę koordynatora Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, tamtejszy oddział zapewnił 10 kontenerów mieszkalnych z toaletami i prysznicami dla czterech ośrodków pomocy. Jesienią, ze względu na pogarszającą się sytuację, podjęto decyzję o kontynuacji wsparcia i przedłużeniu finansowania kontenerów do połowy 2021 roku. W stolicy biuro centralne oraz Oddział Warszawski wsparły ogólnopolską akcję „Korona z głowy” polegającą na dostarczaniu niezbędnego sprzętu szpitalom. Łącznie na walkę z pandemią wszystkie oddziały PZFD uzbierały ok. pół miliona złotych! Należy dodać, że firmy zrzeszone w Związku wspierały służbę zdrowia także własnymi, licznymi działaniami.

Deweloperzy dzieciom, seniorom i potrzebującym

Odziały PZFD, poza kontekstem pandemii, angażowały się także w szereg inicjatyw społecznych dotyczących swoich regionów. Aktywnie wsparto akcję pomocy charytatywnej dla osób dorosłych z problemami neurologicznymi, po udarach i urazach mózgu. Chętni pracownicy zrzeszonych deweloperów kręcili kilometry na rowerach, biegając i spacerując, by promować zdrowy tryb życia. We wrześniu natomiast, czując współodpowiedzialność za jakość miejskich przestrzeni oddziały PZFD przyłączyły się do 27 akcji Sprzątania Świata.

Koniec 2020 roku stał pod znakiem cyklicznych akcji organizowanych przez PZFD. Oddział Poznański wsparł akcję charytatywną pod nazwą Deweloperzy Dzieciom, której rezultatem było obdarowanie 100 podopiecznych z 9 domów dziecka w Wielkopolsce. W przededniu Bożego Narodzenia dzięki akcji #BudujemyWięcej – koordynowanej przez Oddział Wrocławski – świąteczne posiłki zagościły na stołach łącznie 1000 podopiecznych placówek społecznych we Wrocławiu. Dania zostały zakupione u 13 wrocławskich restauratorów, dla których ostatnie miesiące były wyjątkowo trudnym czasem. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Oddział Krakowski wsparł podopiecznych ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach dostarczając najbardziej potrzebne rzeczy, takie jak: ubrania, pościel, pralka, zmywarka do naczyń czy materiały do świetlicy terapeutycznej. We współpracy z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Domem Wsparcia dla Powstańców Warszawskich centrala PZFD zorganizowała kolejną edycję świątecznej akcji „Pamiętam, pomagam”. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się obdarować około dwustu Powstańców.

Inicjatywy kulturalno-cyfrowe

Dopełnieniem wielowymiarowości akcji społecznych organizowanych przez PZFD w 2020 roku były dwie inicjatywy. Pierwszą z nich zorganizował Odział Trójmiejski, dzięki któremu do dwóch szkół podstawowych w Gdańsku trafiły komputery o wartości kilkudziesięciu tys. zł. Do najbardziej potrzebujących uczniów tych placówek trafił nowy sprzęt, umożliwiając im niezakłóconą realizację programu nauczania. Okres pandemii i teraz – gospodarczego kryzysu, który nadszedł, jest swego rodzaju testem solidarności i wzajemnego wsparcia. Jest wiele osób, które popadły w tarapaty w tym ciężkim czasie. Warto pamiętać, że drobny nawet gest solidarności czy skoordynowana pomoc z zewnątrz, mogą być dla nich jedyną możliwością pokonania trudności – komentuje Magdalena Reńska, członek zarządu PZFD Trójmiasto, dyrektor zarządzająca w spółce Euro Styl.

Druga miała miejsce w połowie grudnia 2020, a jej mecenasem był Wrocławski Odział PZFD. Społeczno-kulturalna inicjatywa pt. „Spis lokatorów” to zbiór opowiadań o Wrocławiu zredagowany przez związanych z tym miastem twórców. Idea przyświecająca tej inicjatywie była taka, by każdy, kto zakupi mieszkanie od dewelopera zrzeszonego w PZFD Wrocław, mógł otrzymać wraz z kompletem kluczy tę książkę, aby była ona pierwszą rzeczą, jaka będzie kojarzyła się ze słowem dom.

Źródło: PZFD