W grudniu br. Coca-Cola zakończyła konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”, w którym gminy do 50 tys. mieszkańców rywalizowały o nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych. Werdyktem jury recyklomaty stanęły w sześciu zwycięskich gminach spośród 108, które zgłosiły się do konkursu. Za wrzucone do urządzeń plastikowe butelki mieszkańcy gmin będą otrzymywać ekogadżety i różnego rodzaju zniżki. To kolejna odsłona inicjatywy firmy Coca-Cola, dzięki której już łącznie 18 recyklomatów trafiło do mieszkańców Warszawy i gmin w całej Polsce.
Nagrodami w konkursie były recyklomaty – nowoczesne automaty do selektywnej zbiórki odpadów, które w zamian za wrzucone do nich puste plastikowe butelki oferują ECO-punkty wymienne na nagrody u partnerów akcji, dających określone benefity w postaci rabatów czy gratisów. ECO-punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Akcja od momentu startu w sierpniu br. zachęca Polaków do segregowania odpadów oraz ma ich uświadomić, że każda butelka może zyskać nowe życie, jeśli trafi do odpowiedniego pojemnika. Inicjatorem akcji jest firma Coca-Cola Polska przy wsparciu finansowym Fundacji Coca-Cola w Atlancie. Za przebieg konkursu odpowiadało wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Partnerami akcji są Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Ministerstwo Rozwoju objęło konkurs patronatem honorowym.
Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie
Do konkursu przystąpiło 108 gmin, spośród których jury nagrodziło 6 miejscowości. Trafiło do nich łącznie 8 recyklomatów. Jurorzy wyróżnili recyklomatami te gminy, które wykazały się wyjątkowymi proekologicznymi inicjatywami realizowanymi na przestrzeni ostatnich lat i miesięcy. Automaty pojawiły się w: Bielawie, Busku-Zdroju, Brzesku, Łebie, Słubicach i Wojkowicach. Ogółem z inicjatywy Coca-Cola w całej Polsce działa już 18 recyklomatów, w tym 10 w Warszawie.
Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady, i dbać o nasze środowisko, co pokazał nasz pilotażowy projekt recyklomatów w stolicy. W tegorocznej odsłonie projektu chcieliśmy dotrzeć do gmin w całej Polsce, do lokalnych społeczności i pokazać, że każde nawet najmniejsze działanie na rzecz ochrony naszej planety ma sens. W Coca-Cola głęboko wierzymy, że tylko działając razem możemy realnie coś zmienić. Dlatego niezwykle się cieszę, że udało nam się zbudować partnerstwo ze zwycięskimi gminami i razem dołożyć kolejną cegiełkę w walce o Świat bez Odpadów – mówi Izabela Morawska, manager ds. Public Affairs i komunikacji w Coca-Cola Poland Services.
Recyklomaty zainstalowano w gminach na przełomie listopada i grudnia. Zainteresowanie maszynami było tak duże, że zostały szybko zapełnione. Mieszkańcy mogą liczyć na atrakcyjne benefity za oddawanie butelek, m.in. darmowe kompostowniki, zabawki z tektury, kosze na odpady biodegradowalne, ekogadżety czy zniżki na bilety do kina, na basen, lodowisko i wydarzenia kulturalne. W niektórych gminach lista benefitów nie jest zamknięta. Nadal mogą się przyłączać nowi partnerzy, lokalni przedsiębiorcy, chcący zaoferować mieszkańcom zniżki czy vouchery na swoje usługi.
Jak działają recyklomaty?
Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.
Warszawski sukces recyklomatów
Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” to kolejna odsłona inicjatywy Coca-Cola, która we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Fundacją Nasza Ziemia rok temu postawiła 10 recyklomatów w stolicy. Mieszkańcy Warszawy bardzo licznie zaangażowali się w akcję segregacji odpadów. Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji Eco-Portfel zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. ECO-Punktów. Po sukcesie w stolicy, Coca-Cola wraz z partnerami postanowiła rozszerzyć projekt na kolejne miejscowości w Polsce, tym razem kierując swoją akcję do mniejszych ośrodków, które podejmują szereg ciekawych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.
Źródło: Coca-Cola