Wyobraź sobie świat, w którym każdy wyprodukowany i sprzedany element opakowania po zużyciu jest zbierany i poddawany recyklingowi – Świat Bez Odpadów. Taki jest cel Coca – Cola: do 2030 r. chce zbierać i poddawać recyklingowi każdą butelkę lub puszkę, która trafi do sprzedaży . Przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu wykorzystania pierwotnych materiałów opakowaniowych i używania wyłącznie materiałów opakowaniowych w 100% nadających się do recyklingu.
Aby to osiągnąć, potrzebne są ciągłe inwestycje w innowacje, badanie różnych technologii oraz co najważniejsze, partnerstwo i współpraca. Ma to fundamentalne znaczenie dla podejścia, zarówno w odniesieniu do zbiórki i recyklingu opakowań, jak i do ich projektu.
Dlatego wspólnie z naszym partnerem, firmą Paboco i trzema innymi firmami ze społeczności Paboco Pioneer, pracowaliśmy nad zbadaniem koncepcji butelki papierowej. Jesteśmy teraz na etapie prototypu pierwszej generacji, który – jak wierzymy – może odegrać rolę w osiągnięciu naszego celu, jakim jest właśnie Świat Bez Odpadów. – czytamy w komunikacie.
„Naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy inny rodzaj papieru, a ten prototyp jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu. Papierowa butelka otwiera zupełnie nowy świat możliwości pakowania i jesteśmy przekonani, że papierowe opakowanie ma do odegrania rolę w przyszłości”– mówi Stijn Franssen, kierownik ds. innowacji w dziale badań i rozwoju opakowań w Coca-Cola w regionie EMEA, który pracuje nad projektem.
„Prototyp pierwszej generacji papierowej butelki nadal składa się z papierowej powłoki (otoczki) z plastikowym zamknięciem i plastikową wyściółką w środku. Plastik, którego używamy, jest wykonany w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, który po użyciu może zostać ponownie przetworzony. Jednak naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy papier. Następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania pozwalającego na stworzenie butelki bez plastikowej warstwy ”- mówi Stijn.
Trwają dokładne testy
Podobnie jak inne rodzaje opakowań, papierowa butelka przyszłości musi spełniać te same wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości dotyczące opakowań żywności, które obecnie obowiązują producentów. Stijn wraz z zespołem poddają butelkę wszechstronnym testom w laboratorium, aby sprawdzić, jak zachowuje się w lodówce, jak mocna jest i jak dobrze chroni napój znajdujący się w jej wnętrzu.
„Zastanawiamy się również, jak nasi konsumenci zareagują na papierową butelkę. Rozważamy takie kwestie, jak: kiedy i gdzie można byłoby ją sprzedawać oraz jak można ją poddać recyklingowi. Butelkę należy zbadać z każdej perspektywy, aby mieć pewność, że projektujemy ją najlepiej, jak to tylko możliwe”- mówi Stijn.
Źródło: Coca – Cola