Dubaj to świat wielu kontrastów – z jednej strony nadprzyrodzony niemal w swej dynamice rozwój cywilizacyjny, z drugiej – przywiązanie do tradycji wywodzącej się z bliskiego przyrodzie trybu życia. Emirat stawia na ekologię, ochronę dziedzictwa przyrodniczego, beduińskich tradycji oraz promocję aktywności na łonie natury.
Mogąc pozwolić sobie na bicie kolejnych architektonicznych rekordów świata i tworząc bardzo śmiałe projekty urbanistyczne władze Dubaju nie zapominają o ochronie swojego dziedzictwa – kulturowego i przyrodniczego. W emiracie działają projekty na rzecz naturalnego środowiska, tradycji beduińskiej. Celem jest też edukacja i propagowanie wartości zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym podnoszeniu turystycznej atrakcyjności regionu.
Zaczęło się już pod koniec lat dziewięćdziesiątych od Al MahaDesert Resort & Spa, wokół którego 27km² terenu zostało objęte projektem ochrony pustynnej fauny i flory. Na początek na terenie tym wspomagano odrodzenie się gatunku arabskich onyksów oraz posadzono 6 tys. lokalnych gatunków drzew i krzewów.
W początkowo prywatne przedsięwzięcie włączył się rząd Dubaju i państwowa linia Emirates. Obszar w 2002 ustanowiono oficjalnie parkiem narodowym, a w 2003 roku powstał projekt DubaiDesertConservationReserve, pod zarządem Szejka Ahmeda bin Saeeda Al Maktouma, prezesa Emirates. Dziś jest to rezerwat przyrody o powierzchni 225 kilometrów kwadratowych, co stanowi ok. 5 proc. całego terytorium emiratu.
Ideą utworzenia DDCR było doprowadzenie do ponownego zdziczania przyrodniczego obszarów pustyni, które sprzyjało by rozkwitowi siedlisk oraz wzbogaceniu różnorodności rodzimych gatunków. Gatunki pustynnej fauny, zwłaszcza kopytnej, żyją w równowadze z naturalnymi właściwościami regeneracyjnymi dostępnej roślinności.
Wszystkie praktyki zarządzania stosowane przez DDCR są zrównoważone i mają na celu odbudowę siedlisk przyrodniczych. Rezerwat jest jednocześnie uznawany za miejsce, w którym można obcować z autentyczną przyrodą Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ochrona przyrody rozwijała się w Dubaju na przestrzeni lat. Największym przyrodniczym projektem turystycznym w środowisku pustynnym w Dubaju jest rezerwat przyrody Al Marmoom. Utworzony w 2018 roku jest pierwszym na terenie ZEA nieogrodzonym rezerwatem pustynnym.
Al Marmoom zajmuje 10 procent całkowitej powierzchni Dubaju, na jego terenie funkcjonuje będzie ponad 20 inicjatyw środowiskowych, kulturalnych i sportowych. Znajduje się tam 10 km kw jezior, w tym jezioro Al Qudra. Al Marmoom jest domem dla ponad 204 endemicznych gatunków ptaków i 158 gatunków ptaków wędrownych. Można w nim spotkać oryksy i gazele arabskie, lisy i dzikie koty. Poza tym, że projekt realizuje cele ekologiczne, jest też atrakcją turystyczną.
Biuro podróży Dubai Astronomy Group organizuje do rezerwatu tematyczne wycieczki, podczas których można podziwiać rozgwieżdżone pustynne niebo. Odwiedzający mogą również wziąć udział w Al Marmoom Camel Racetrack, czyli tradycyjnym wyścigu wielbłądów. Na terenie rezerwatu powstał także tradycyjny obóz Beduinów (Marmoom Bedouin Experience). Podczas wizyty goście uczą się zakładać wielbłądowi uprząż, jeździć na nim, dołączają do karawany Beduinów podróżujących przez pustynię oraz biorą udział w tradycyjnej beduińskiej uczcie.
To jednak nie koniec atrakcji Dubaju łączących w sobie atrakcyjność z odpowiedzialnością społeczną i zrównoważonym rozwojem. Jedną z najbardziej ekologicznych atrakcji Dubaju jest wioska Hatta, położona u podnóża gór Hajar. Zrewitalizowana w 2001 r. wioska jest jedną z najstarszych w całym Emiracie. Zwiedzający mogą podziwiać zabytkową biżuterię, broń, ceramikę i tradycyjne meble wykonane przez lokalnych mieszkańców z gliny, skóry i miedzi. Znajduje się tam Hatta Dam, czyli otoczona górami tama, miejsce kajakowych wycieczek, centrum sportowe Hatta Wadi Hub, gdzie można uprawiać wspinaczkę albo kolarstwo, a także ośrodek rowerowy Hatta Mountain Bike Trail Centre z czterema trasami o różnym stopniu trudności.
Ponadto, DubaiTourism wraz z biurem podróży Platinum Heritage, przy wsparciu Hamdan Bin Mohammed Heritage Centre stworzyli nowy produkt turystyczny – Marmoom Bedouin Experience. To zbudowany wokół oazy i tradycyjnej wioski Beduinów obóz, w którym mogą zamieszkać turyści. Goście mogą m.in. zjeść tradycyjne posiłki oraz wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.
To jednak nie koniec pro-ekologicznych działań na terenie Dubaju. Rezerwat dzikich zwierząt Ras Al Khor Wildlife Sanctuary jest jednym z niewielu chronionych obszarów, położonych na terenie miasta. Rezerwat, położony na podmokłym terenie, jest siedliskiem 450 gatunków flory i fauny.
Warto również zwrócić uwagę na pustynną oazę, na terenie której położone są jeziora Al Qudra. Na obszarze 10 hektarów można spotkać 170 gatunków ptaków oraz różne gatunki ssaków takich jak lis pustynny czy oryks. Wokół jezior poprowadzona została trasa rowerowa Al Qudra. 86-kilometrowa ścieżka oferuje niezapomniane pustynne widoki oraz obcowanie z dziką przyrodą.
W Dubaju działa również projekt mający na celu ochronę, opiekę i rehabilitację chorych lub rannych żółwi – Dubai Turtle Rehabilitation Project. W jego ramach w ciągu 15 lat uratowano i wypuszczono z powrotem do naturalnego środowiska ponad 1000 żółwi. W samym rezerwacie goście mogą zwiedzać żółwią zatokę (TurtleLagoon) oraz uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych na Wyspie Żółwi.
Marzena Markowska
Autorka jest zastępcą redaktora naczelnego portalu waszaturystyka.pl – jednej z największych i najpopularniejszych platform turystycznych w Polsce.
Fot. Visit Dubai