Zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu w tym roku odbiega od utartego schematu z lat ubiegłych. Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży mają w tym roku trudniejsze niż zwykle zadanie w zorganizowaniu bezpiecznych wczasów. Aby ich w tym wspomóc w Dowództwie WOT została uruchomiona infolinia 800-100-102, dzięki której organizator może uzyskać wsparcie w zakresie organizacji bezpiecznego wyjazdu wakacyjnego.
Trwają wakacje i z dnia na dzień przyrasta liczba zarejestrowanych organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży. To właśnie dla nich pod numerem 800-100-102 przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 8:00–20:00, dyżurują przeszkoleni i doświadczeni w organizowaniu wypoczynku zbiorowego żołnierze OT, którzy udzielają szczegółowych informacji na temat zasad, uwarunkowań prawnych i możliwości wsparcia ich przez Wojsko Polskie.
Jak zorganizować bezpieczny wypoczynek dla dzieci i młodzieży?
Żołnierze WOT mogą pomóc organizatorom w zakresie szkolenia pracowników oraz personelu podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Terytorialsi w razie potrzeby mogą też udzielić pomocy medycznej i wypełniać zadania sanitarno-higieniczne oraz przeciwepidemiczne na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków. W razie konieczności żołnierze zapewnią niezbędne wsparcie logistyczne, psychologiczne, a także odkażanie pomieszczeń oraz sprzętu.
Każdy organizator wypoczynku, który zadzwoni na infolinię i uzna, że pomoc WOT jest mu potrzebna po zarejestrowaniu w bazie danych będzie mógł w prosty sposób składać wnioski za pomocą dedykowanej aplikacji webowej. Elektroniczny wniosek zostanie skierowany do właściwego urzędu wojewódzkiego, a po akceptacji przez wojewodę zadanie wsparcia zostanie przesłane do lokalnej brygady obrony terytorialnej.
Przypominamy również osobom, które do tej pory korzystały z numeru 800-100-102, aby uzyskać wsparcie psychologiczne, że teraz powinny kontaktować się z infolinią psychologiczną Narodowego Funduszu Zdrowia. – dodaje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.
Źródło: WOT