20 czerwca obchodzimy coroczne święto przypominające o odwadze i sile uchodźców na całym świecie. To dobry czas, żeby przypomnieć, czym są godność człowieka i solidarne wsparcie, zwłaszcza, że na świecie nigdy w historii nie było tak wielu uchodźców jak obecnie.
W tym roku Światowy Dzień Uchodźcy nadchodzi w czasie, gdy świat stoi w obliczu globalnej pandemii, która już kosztowała życie tysięcy ludzi i wpływa na środki utrzymania milionów innych. Walka jest jeszcze trudniejsza dla uchodźców, osób przesiedlonych, imigrantów i bezpaństwowców. Z ograniczonym dostępem lub bez dostępu do opieki medycznej i mechanizmów ochrony, osoby te są bardziej narażone na skutki globalnego kryzysu.
Jedna na 97 osób na świecie została przesiedlona z powodu konfliktu lub prześladowań. Do końca 2019 r. prawie 80 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Obejmuje to prawie 26 milionów uchodźców, 4,2 miliona osób ubiegających się o azyl, około 45,7 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych oraz 3,6 miliona Wenezuelczyków wysiedlonych za granicę.
Koronawirus nie rozróżnia ludzi i nie zna granic. Skala kryzysu wymagała szybkiej i skoordynowanej globalnej reakcji, opartej na międzynarodowej solidarności. Nikt nie może pozostać w tyle. Wrażliwe populacje, w tym uchodźcy, znajdują się w centrum globalnej reakcji UE na kryzys związany z koronawirusem. Unia Europejska potwierdza swoją niezachwianą solidarność z milionami ludzi, którzy muszą uciekać z kraju, czasami opuszczając rodziny, ponieważ ich dom nie jest już bezpieczny. – czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.
Źródło: Komisja Europejska