Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju odliczają już ostatnie dni do największej sportowej imprezy Olimpiad Specjalnych Polska w tym roku! Już od 4 do 7 marca w Zakopanem rywalizować będzie 230 narciarzy zjazdowych, biegowych i biegaczy na rakietach śnieżnych. Od 17 do 20 marca, 250 zawodników drużyn hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarzy szybkich zmierzy się w rywalizacji podczas drugiej części Igrzysk w Bydgoszczy.
Łącznie Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych to blisko 480 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju, których wspierać będzie łącznie 514 trenerów, sędziów, lekarzy i wolontariuszy, organizatorów. Sportowcy będą rywalizowali na najlepszych dostępnych i profesjonalnych obiektach sportowych, takich jak trasy narciarskie COS Zakopane, czy bydgoskie sztuczne lodowisko „Torbyd”. Organizację Igrzysk wspierają Ministerstwo Sportu i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Wydarzenia takie, jak Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 pokazują nam wszystkim, że sport jest jeden. Każdy z zawodników Olimpiad Specjalnych wkłada maksimum wysiłku w przygotowania do zawodów, a na Igrzyska jedzie z zamiarem jak najlepszego zaprezentowania swojego klubu i regionu. Jestem pełna podziwu dla ich wysiłku i determinacji, życzę im, by Igrzyska były dla nich czasem pełnym emocji sportowych, ale także doświadczeń pozasportowych – nawiązywania znajomości czy rozwijania własnych umiejętności społecznych” powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych
„Zawody i treningi Olimpiad Specjalnych w Polsce dają ich uczestnikom ogromną siłę rehabilitacyjną i integracyjną. Pozwalają osobom z niepełnosprawnością intelektualną trenować, rywalizować i brać udział w życiu społecznym. Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska to blisko 500 sportowców Olimpiad Specjalnych, którzy już za kilka dni pokażą swoje umiejętności i którym wszyscy będziemy bardzo gorąco kibicować” – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do kibicowania sportowcom w trakcie Igrzysk i podkreślają, że wstęp na wszystkie areny zawodów jest dla kibiców bezpłatny. „Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska to wyjątkowi ludzie. Naprawdę warto zobaczyć ich w akcji! W czasie Igrzysk wzruszenia i sportowe emocje gwarantowane” powiedziała Marcelina Zawadzka, dziennikarka TVP, która wspólnie z Tomaszem Wolnym poprowadzi 4 marca w Zakopanem uroczystą Ceremonię Otwarcia Igrzysk.
Podczas Ceremonii Otwarcia na scenie wystąpi zespół Zakopower. Uroczystego otwarcia Igrzysk dokona Honorowy Patron Olimpiad Specjalnych Polska, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
„Celem Igrzysk i jednocześnie celem Olimpiad Specjalnych Polska jest pokazanie, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia pełnosprawności czy niepełnosprawności ma bardzo dużo do zaoferowania społeczeństwu – swoje umiejętności, zaangażowanie. Olimpiady Specjalne działają w Polsce od 35 lat i każdego dnia pokazujemy, że wszyscy możemy być dumni z naszych sportowców, czerpać z nich inspirację i wiele się od nich nauczyć. Dziękujemy też naszym partnerom i sponsorom, takim jak Ministerstwo Sportu, PFRON, Tauron Polska Energia, czy Huawei, dzięki którym Olimpiady Specjalne Polska mogą działać każdego dnia” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to pierwsza duża impreza sportowa, którą Olimpiady Specjalne Polska realizują wspólnie z nowym sponsorem głównym – Huawei Polska.
„Przekonała nas prawdziwa pasja, z jaką zawodnicy Olimpiad Specjalnych podchodzą do sportu. Ci sportowcy, by zdobyć medal muszą wykazać się niezwykłą konsekwencją i determinacją. Jednocześnie są niezwykle pozytywnymi, szczerymi ludźmi. W Polsce w Olimpiadach Specjalnych trenuje ponad 17 tysięcy sportowców. Ta liczba robi wrażenie i cieszymy się, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju tego ruchu w Polsce” powiedział Radosław Kędzia, prezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich.
Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 to najwyższy poziom zawodów w Polsce. Spośród medalistów tych Igrzysk kwalifikowani będą członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2021 roku.