Niemal 47% rodziców dzieci w wieku 5-14 lat rozmawia ze swoimi pociechami o oszczędzaniu – wynika z badań SW Research przygotowanych na zlecenie Santander Bank Polska. Tylko 15% rodziców otrzymujących 500+ faktycznie odkłada pieniądze z myślą o przyszłości dziecka. Psychologowie zgodnie przyznają, że najlepszym sposobem wychowywania dzieci jest pokazywanie dobrych wzorców w działaniu, dlatego Santander Bank Polska zainicjował kampanię #PomagamyOszczędzać.
– Rodzicom zależy, aby ich dzieci dobrze radziły sobie w życiu. Dlatego jako dorośli staramy się wpoić im dobre nawyki dzięki którym bez problemu odnajdą się w świecie. Odpowiednie podejście do pieniędzy, w tym przyzwyczajenie do odkładania na przyszłość jest jednym z takich nawyków. To jak jazda na rowerze – której jeśli raz się nauczymy to nigdy jej nie zapomnimy. Santander Bank Polska chce wspierać rodziców w ich staraniach. Jako drugi bank w Polsce czuje się odpowiedzialny za swoich klientów, ich otoczenie i realizuje wiele inicjatyw, które pomagają odnaleźć się w świecie finansów. Tym razem, przez kampanię #PomagamyOszczędzać chcemy dotrzeć do wszystkich rodziców i pokazać im, w jaki sposób najlepiej oszczędzać na przyszłość pociech oraz jak najlepiej przekazywać im dobre wzorce – mówi Monika Rozbicka-Szlosek, odpowiedzialna za ofertę inwestycyjno-oszczędnościową w Santander Bank Polska.
Proste jak oszczędzanie
Zdaniem ekspertów Santander Bank Polska oszczędzanie na przyszłość dziecka najlepiej zacząć od refleksji na temat jego przyszłości finansowej i tego, jak wysoko znajduje się ona na liście potrzeb i obowiązków rodzica. To dobry punkt wyjścia do określenia regularności i kwoty, którą warto przeznaczyć na taki cel. Być może aktualnie ważniejsza jest np. wyprawka do szkoły i wyjazd na kurs językowy, ale już za kilka miesięcy na oszczędzanie znajdą się wyższe środki.
Kolejny krok to działanie. Najlepiej zacząć metodą małych kroków, czyli np. włączyć na koncie automatyczne miesięczne oszczędzanie niedużej kwoty, która będzie pracowała na przyszłość pociechy. Dodatkowo w Santander Bank Polska można takie konto nazwać imieniem swojego dziecka – łatwiej odkładać pieniądze, gdy widać dla kogo są przeznaczone. Teraz pozostała już tylko wytrwałość, którą bank wynagradza powiększając zysk podwyższonym oprocentowaniem na Koncie Systematycznym.
Prezent na 18-stkę
Bank przygotował symulację, dzięki której rodzice mogą lepiej zobrazować sobie ile środków znajdzie się na koncie dziecka w dniu jego 18-tych urodzin. Na przykład jeśli rodzic będzie odkładał 100 zł miesięcznie od 5 r.ż. pociechy, na 18-te urodziny podaruje mu ponad 15 tys. zł. A jest to kwota jeszcze przed uwzględnieniem oprocentowania.
Nauka oszczędzania przez pokazywanie dziecku konkretnych działań rodziców, np. założenie konta oszczędnościowego i regularne wpłaty to ważny element procesu edukacji finansowej dziecka. Dobrze wzbogacić go o inne elementy, np. nauczyć się w jaki sposób na co dzień rozmawiać z dzieckiem o finansach by przyniosło to najlepsze efekty, jak odmawiać niepotrzebnych zakupów, w jaki sposób planować wydatki z pociechą oraz jak w przyjemny sposób przećwiczyć podejmowanie konkretnych decyzji finansowych. Taki samouczek dla wszystkich ambitnych rodziców można znaleźć pod tym adresem: https://www.santander.pl/jakoszczedzac
Wskazówki, gry i zabawy dla dzieci i rodziców ułatwiające codzienną edukację finansową są elementem projektu Finansiaki, realizowanego przez Santander Bank Polska. Zostały przygotowane przy współpracy z psychologami i są dostosowane do potrzeb dziecka w różnym wieku. Więcej takich materiałów dostępnych jest pod tym adresem: https://finansiaki.pl/