Łańcuch dostaw przy produkcji Audi e-tron staje się coraz bardziej zrównoważony. Aluminium wykorzystywane do produkcji obudów akumulatorów elektrycznego SUVa jest pozyskiwane w sposób zrównoważony i dostarczane przez specjalizującą się w tym firmę Hydro.
Materiał dostarczany przez firmę Hydro jest pozyskiwany i przetwarzany w sposób przyjazny środowisku i w społecznie akceptowalnych warunkach pracy, co zostało potwierdzone odpowiednim certyfikatem „łańcucha dostaw” wydawanym przez Aluminium Stewardship Initiative – ASI. ASI w październiku 2018 przyznało już Audi inny certyfikat – za zrównoważony montaż komponentów aluminiowych. Oznacza to, że blachy aluminiowe wykorzystywane w procesie produkcji obudów akumulatorów Audi e-tron są teraz w całym łańcuchu wartości wytwarzane w sposób odpowiedzialny: od wydobycia boksytów, aż po produkt końcowy.
Obaj partnerzy dążą do zrównoważonego rozwoju, jako ważnego celu w swojej strategii korporacyjnej i wspólnie chcą zmniejszyć emisję CO2 pochodzącą ze stosowania aluminium. Do roku 2025 Audi zamierza o około 30 procent w porównaniu z rokiem 2015 zmniejszyć emisję CO2 swoich produktów w ciągu całego cyklu ich życia. Istnieje przy tym ogromny potencjał w zakresie wykorzystania zrównoważonych i odpowiedzialnie wydobywanych zasobów.
Certyfikacja ASI jest wynikiem szeregu warsztatów, podczas których Audi i Hydro wymieniały się własnymi ekspertyzami na temat efektywnych miar redukcji CO2.
– Chcemy najpóźniej do roku 2050 zaproponować naszym klientom mobilność zupełnie wolną od emisji CO2. By tego dokonać, niezbędny jest nam zrównoważony łańcuch dostaw – mówi dr Bernd Martens, członek zarządu AUDI AG ds. zamówień i IT. – Stąd ciągle poszukujemy platform dialogu z naszymi partnerami i wraz z nimi pragniemy wydatnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości.
Pod koniec roku 2018 Audi zapoczątkowało program redukcji CO2 w zamówieniach i od tego momentu przeprowadziło już dwadzieścia warsztatów tematycznych z dostawcami aluminium.
ASI obejmuje środowiskowe, społeczne i ekonomiczne kryteria etyczne, które mają zastosowanie w całym łańcuchu wartości: od wydobycia boksytu surowcowego, przez jego przetwarzanie, produkcję, aż po recykling aluminium. Przy certyfikacji ocenia się np. czy firma wykorzystuje materiał w sposób oszczędzający zasoby, przygotowuje kompleksowe analizy cyklu życia i czy już w fazie projektowania rozważa późniejszą naprawę i recykling swoich produktów.