Z wizytą w „Ryterskim Raju”

Czyste powietrze, piękne krajobrazy, cisza, spokój z dala od smogu i miejskiego zgiełku oraz wychodzenie na stok w butach narciarskich wprost z ośrodka. A równocześnie różnorodność tras i bezpośrednie sąsiedztwo Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W niewielkiej odległości, bo zaledwie 17-18 km, czyli 20 minut jazdy, od Nowego Sącza, Miasteczka Galicyjskiego i parku etnograficznego. Tak ośrodek rekreacyjny „Ryterski Raj” w Rytrze zachwalali jego przedstawiciele, p.p. Beata Handzel i Bogusław Czerwiński, Goście Globtrotera podczas lutowego spotkania w tym cyklu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”.

 

Aktywny wypoczynek

Zarówno na nartach, czy w przypadku dzieci i młodzieży również na sankach oraz innym sprzęcie do zjeżdżania jak i pieszych wędrówek po pobliskich szlakach turystycznych w pasmo Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Goście Globtrotera kierują ośrodkiem „Rycerski Raj” położonym u stóp Jastrzębiej Góry dopiero od czterech miesięcy, po jego remoncie. W przeszłości pod nazwą „Jantar” należał on do związku zawodowego marynarzy.

Hotel ze 130 miejscami noclegowymi zapewnia wypoczynek zarówno turystom indywidualnym, jak i zorganizowanym grupom, np. zielonym szkołom czy turnusom sportowym, do 110 osób. Ale także krótkie pobyty weekendowe, wczasy rodzinne, turnusy rehabilitacyjne,  konferencje biznesowe i imprezy okolicznościowe. Np. rodzinne spotkania komunijne już wypełniły kalendarz na rok 2018 ! Do dyspozycji uczestników konferencji, kursów i imprez biznesowych są dwie sale konferencyjne na 60 i 120 osób.

Wyciąg dywanowy dla narciarzy

Dla wszystkich zaś  strefa mediSPA z masażami, zabiegami w kapsule, hydrojetem, zabiegami kosmetycznymi itp. A także dwie sauny – sucha i mokra, jacuzzi oraz strefa fitness ze sprzętem do ćwiczeń. Ciekawa jest oferta zimowa ośrodka. Przylega on bowiem do tras  tak, że można z niego wychodzić na nie w butach narciarskich bezpośrednio. Przy czym trasy te są dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności. Od śnieżnej górki dla najmłodszych, a na nartach jeżdżą tam już 2,5-4 – latkowie, lub korzystają również amatorzy sanek czy zjazdów na jabłuszkach.

Do dyspozycji młodzieży i dorosłych, którzy boją się wyciągów orczykowych, jest jedyny w okolicy wyciąg dywanowy. Ponadto dwa wyciągi orczykowe oraz wyciąg krzesełkowy z 4-osobowymi kanapami na trudniejsze trasy zjazdowe, m.in. FIS. Stacja narciarska należy do klajstru skupiającego 10 ośrodków odległych od siebie od 10 do 70 km, z których korzystać można na podstawie jednego karnetu. Ciekawostką w lecie jest szkoła jazdy na nartach, na sztucznej trawie. Poza noclegami oraz możliwościami korzystania z aktywnego wypoczynku, ośrodek zapewnia również wikt.

Miasteczko Galicyjskie

Na gości, nie tylko nocujących w hotelu, czekają: karczma regionalna i oberża „Pod Aniołami”. Można w nich, jak zapewniali goście spotkania, skosztować najlepszych dań kuchni regionalnej, szybkich góralskich przekąsek oraz regionalnych piw. Ośrodek ściśle współpracuje z Miasteczkiem Galicyjskim położonym w odległości 20 minut jazdy od Rytra.

Wszystkie budynki w nim odtworzono na podstawie różnych przykładów z galicyjskich miasteczek. Jest w nim więc, oczywiście, XIX – wieczny rynek, ratusz, uliczki i wzorowane na starych domy.

Działa Gościniec Galicyjski, w którym można nie tylko przespać się korzystając z 50 miejsc noclegowych, ale również zatrzymać na dłużej w atmosferze starego miasteczka. A także kosztować specjałów Cesarsko – królewskiej Kawiarni Galicyjskiej oraz dań w również C.K. Gospodzie Galicyjskiej. Której wizytówką, jak mówili Goście Globtrotera, jest udziec jagnięcy oraz kaczka w sobie porzeczkowym. W Miasteczku organizowane są w różne imprezy: patriotyczne pikniki, inscenizacje historyczne, zloty zabytkowych samochodów, z udziałem także uczestników zagranicznych itp. A w okresach przedświątecznych przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą kiermasze z lokalnymi obrządkami.

Park etnograficzny i ciekawe wydawnictwa

Obok Miasteczka działa park etnograficzny – skansen, w którym zgromadzono oryginalne budynki z regionu. Kościółek, stare chaty i inne obiekty – w 58 znajdują się ekspozycje oryginalnych wnętrz. Prezentowana jest w nim także tradycyjna kultura ludowa Sądecczyzny. Goście przywieźli też sporo ciekawych wydawnictw. Tom zdjęć „Rytro. Dobry trop do Rytra wstąp”, ze wstępem i opisami w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Ładnie wydany, z wieloma zdjęciami i planami, przewodnik „Sądecki Park Etnograficzny” wydany przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Podobny, tego samego wydawcy, „Ślad tradycji w skansenach małopolskich”.  Płyty DVD: „Sądecki Park Etnograficzny 2017” i wydaną pięć lat temu z okazji 700-lecie Rytra – Castrum Ritter, promującą Region Małej Ojczyzny – Ziemi Ryterskiej. Jak również  wydawnictwa własne Rycerskiego Raju: „Akademia narciarska”, „Kodeks narciarza” i „Jak ubrać się na narty”. Pod względem materiałów informacyjnych dla dziennikarzy, byli to od dawna chyba najlepiej przygotowani na spotkanie z nimi Goście Globtrotera. Więcej informacji na tematy prezentowane na spotkaniu znaleźć można także na: www.hotelryterski.pl i www.miasteczkogalicyjskie.pl.

 

Cezary Rudziński