Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI). Od 2012 roku odbywa się on pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Również data jest nieprzypadkowa: trisomnia wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.
Osoby dotknięte trisomnią 21 wiedzą jak trudno dotrzymać kroku otoczeniu. To nasze zadanie – stworzyć warunki i możliwości dla wszystkich do pełnego rozwoju i uczestniczenia w życiu społecznym. Aby to było możliwe musimy zrozumieć przed jakimi wyzwaniami i z jakimi problemami borykają się osoby doświadczone przez los.
Kolorowe skarpetki na znak solidarności
Tego dnia włożenie kolorowych skarpetek oznacza wsparcie dla problemów osób dotkniętych trisomnią 21. Najlepiej jeśli skarpetki będą… nie do pary. Tym gestem każdy może wyrazić swoją solidarność i potrzebę integracji. Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień.