22 listopada Fundacja VIVE Serce Dzieciom wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie oraz partnerami: Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach i Drukarnią „Inga” podjęła próbę pobicia rekord Polski: stworzenia tekstylnej mozaiki w 100-lecie Niepodległości Polski. Przy udziale ponad 80 osób, pod okiem Biura Rekordów, rekord Polski został pobity!
W dbałości o przyszły, czysty świat, od dziewiętnastu lat Unia Europejska przez jeden tydzień listopada przypomina o konieczności redukcji odpadów, między innymi przez recycling. Fundacja VIVE Serce Dzieciom po raz trzeci włączyła się w ten wielki europejski nurt. Celem Fundacji podczas kolejnych projektów jest budowanie świadomości recyklingu tekstyliów – możliwość użycia ich ponownie, nadania im drugiego życia. Tym razem dzięki inicjatywie Fundacji powstała mozaika o wymiarach 5x3m z obrazami kojarzącymi się dzieciom z Ojczyzną.
„Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu gdzie zaangażowana młodzież, dzieląc się kreatywnością i pracą zespołową doceniła 100-lecie Niepodległości Polski.” – powiedziała podsumowując projekt Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management.
Fundacja propaguje wśród dzieci wszelkie inicjatywy w zakresie ochrony środowiska. Podejmuje działania w ramach nurtu Textile Upcycling, którego celem jest pokazanie różnych możliwości przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku czego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.
Obraz pozostanie do końca roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, a potem ozdobi Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łopusznie, by na koniec trafić do Fundacji VIVE Serce Dzieciom.
Sposób realizacji:
Obraz wykonywany został na 30. ponumerowanych kawałkach styropianu, o wielkości 50×100 cm.
Szkic pracy w kolorze został wydrukowany na 30 styropianowych elementach. Nad każdym elementem pracowała dwójka dzieci, ponad 80 osób łącznie. Dzieci otrzymały materiały tekstylne w kolorystyce odpowiadającej fragmentowi obrazu. Materiał tekstylny umieszczały poprzez wciskanie materiału w styropian, na wydrukowanym na nim wcześniej rysunku, zgodnie z wyznaczonymi liniami i kolorystyką.
Wszystkie elementy obrazu zostały połączone za pomocą kleju do pionowo ustawionej konstrukcji. Każdy fragment styropianu został ułożony zgodnie z projektem, rozpoczynając od dolnej części ramy.