Zdrowa Perspektywa – inicjatywa dla lepszej przyszłości po pandemii

Rok 2020 to bez wątpienia rok wielu wyzwań, tak dla gospodarki, jak i całego społeczeństwa. Celem projektu „Zdrowa Perspektywa” jest zebranie inspiracji i innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły przetrwać ten trudny okres.

Twórcy projektu postanowili skupić się na pozytywnych działaniach płynących z doświadczeń ostatnich miesięcy, zbierając know-how i rekomendacje do wykorzystania w kolejnych inicjatywach. W projekcie udział bierze ponad 50 uznanych ekspertów, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, ludzi nauki oraz reprezentanci mediów. Inicjatywa powstała we współpracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Grupy LUX MED.

W ramach projektu powołano sześć grup roboczych w dwóch obszarach tematycznych – „Zdrowa firma” i „Zdrowe społeczeństwo”. Przedsięwzięcie ma pozwolić odbiorcom czerpać z mądrości zespołowej, poznać perspektywę dużych firm, ale i niezwykłych ludzi, zapoznać się z opiniami specjalistów i pasjonatów.

– Projekt ma być lekcją z pandemii. Chcemy wyciągnąć wnioski i dzięki temu wiedzieć, jak postępować w przyszłości. Patrzymy na doświadczenia z 2020 r. z dwóch perspektyw – przedsiębiorstwa i społeczeństwa. Wszyscy mamy świadomość, żeby był to burzliwy czas, pełen nieoczekiwanych i trudnych wyzwań, z którymi różne organizacje musiały sobie poradzić, stosując rozwiązania wychodzące często poza znane schematy. Rekomendacje, które sformułujemy, będą bardzo przydatne dla funkcjonowania biznesu, gospodarki i społeczeństwa w kolejnych latach – mówi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor SGH, członek Rady Programowej projektu „Zdrowa Pespektywa”.

Pracując w grupach, eksperci będą wymieniać się spostrzeżeniami i dyskutować o rozwiązaniach, które mają najlepsze szanse sprawdzić się na większą skalę w postpandemicznej rzeczywistości.

– Jestem zbudowana faktem, że tak wiele wyjątkowych osób chce być częścią tego unikalnego przedsięwzięcia. To prawdziwy wymiar odpowiedzialności społecznej, by chcieć tymi dobrymi praktykami się dzielić ze społeczeństwem. Dzięki pracy ekspertów mamy szansę po raz pierwszy zebrać te wyjątkowe doświadczenia w jednym miejscu i wykorzystywać je raz jeszcze – na większą skalę, z korzyścią dla nas wszystkich – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED, członek Rady Programowej projektu „Zdrowa Perspektywa”.

W pierwszym filarze „Zdrowa firma” pracują grupy skupiające się na tematach:

  •  Co dalej z globalizacją?
  • Nowy przywódca w czasach transformacji.
  • Innowacje – czy wymyśliliśmy już wszystko?

Z kolei w obszarze „Zdrowe społeczeństwo” trzy kolejne grupy dyskutują o:

  • Profilaktyce i sporcie.
  • Zdrowiu Polaków po pandemii.
  • Harmonii w życiu i pracy.

Projekt, którego realizacja została zaplanowana na I półrocze 2021 roku, ma zakończyć się wydaniem eksperckiego raportu. Autorami inicjatywy są Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED oraz dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH, którzy są też członkami Rady Programowej Zdrowej Perspektywy. Obok nich w Radzie zasiadają: Brunon Bartkiewicz, prezes Banku ING, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, rektor WUM, Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl, Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland, Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”.

Źródło: LUX MED