Z Warszawy do Rijeki. Nowe połączenie, nowy sposób myślenia

Materiał został przygotowany dzięki wsparciu partnera - firmy Track Tec, czołowego europejskiego producenta materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.

Fot. Pexels

Bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawy do Chorwacji to dobra wiadomość nie tylko dla fanów podróży. To także sygnał, że coś się zmienia – że kolej znów zaczyna być realną alternatywą dla samolotu. Może wolniej, może inaczej, ale coraz częściej – i przede wszystkim – świadomie. A to już nie jest tylko kwestia logistyki, lecz wybór stylu życia.

Nie tylko podróż, ale wybór stylu życia

Kolej przestaje być reliktem i wraca do łask podróżników. Wraca, bo w obliczu narastających kryzysów i pogłębiających się problemów środowiskowych stała się najbardziej sensowną opcją transportu. Żyjemy w czasach, które mówią nam: sposób podróżowania jest wyrazem wartości. I nic w tym zaskakującego, gdy słyszymy newsy o celebrytach decydujących się na 8-minutowy lot prywatnym samolotem. Warto skupić się na doświadczeniu podróży, a nie na jej prędkości. Takie spojrzenie na drogę ukazuje pociąg jako przestrzeń spotkania, obserwacji, bycia w drodze – a nie tylko przemieszczania się.

Podróż jako doświadczenie wspólnoty

Nowe połączenie z Warszawy do Rijeki pokazuje, jak powraca długi dystans na torach. Połączenie Polski i Chorwacji, poza praktycznym wymiarem, posiada drugie – symboliczne – dno: podróż przez różne kraje Unii Europejskiej staje się doświadczeniem wspólnoty. Nie dość, że nocne połączenia międzynarodowe ostatnimi czasy zyskują na popularności, nowa linia kolejowa jest bardzo inkluzywna, umożliwiając przesiadki z różnych miast – np. Łodzi, Kielc czy Katowic.

200 zł za zmianę myślenia o mobilności

Ekologiczna mobilność nabiera szerszego znaczenia. Pociąg to ekologiczna alternatywa dla wszystkich innych zmotoryzowanych środków transportu – i to nie tylko na papierze. Nie trzeba wiele, aby uczestniczyć w tym procesie. Ani nie trzeba być aktywistą klimatycznym, ani wydawać milionów na bilety podróżnicze. Aby wybierać bardziej odpowiedzialne środki transportu, wystarczy zaplanować podróż do Chorwacji, kupując bilet pociągowy za zaledwie 200 zł od osoby. Dostępność ta jest nowością i zaskoczeniem, a przede wszystkim staje się powszechnym elementem sprawiedliwej transformacji transportowej.

Zamiast modnego wyboru – mądra decyzja

Podróż koleją jest znakiem większej zmiany – nie chodzi jedynie o środek transportu, ale też o sposób myślenia o mobilności. Nie jest to moda, ale trend oparty na realnych potrzebach: ekologicznych, społecznych i emocjonalnych. A jeśli przyszłość ma jeździć – niech będą to pociągi. Z sensem i w dobrym kierunku.

AA