Wspierają ekologiczne projekty

Fundusz Naturalnej Energii to organizowany przez GAZ System program grantowy, który od 11 lat cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów, szkół oraz organizacji pozarządowych. W tegorocznej edycji konkursu do spółki wpłynęło rekordowe 221 wniosków z prośbą o wsparcie finansowe dla lokalnych inicjatyw ekologicznych. Jury konkursu wybrało 48 projektów, którym przyznano dofinansowanie. Łączna wartość udzielonych grantów wyniosła blisko pół mln zł.

– Jako spółka czujemy się odpowiedzialni za otoczenie przyrodnicze, w którym działamy. Dlatego aktywnie wspieramy lokalne społeczności w inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. W tym roku na szczególne wyróżnienia zasłużyły projekty istotne z punktu widzenia edukacji ekologicznej – czyli gra terenowa, mini domki do nauki napędzane energią solarną oraz zajęcia dydaktyczne dot. właściwego i racjonalnego użytkowania wody – powiedziała Iwona Dominiak, rzecznik prasowy GAZ-System.

– Cieszymy się, że kolejny raz mamy przyjemność współpracy przy realizacji Funduszu Naturalnej Energii. W tym roku, jak zawsze, poziom merytoryczny projektów jest wysoki. Z kolei pomysły na realizację działań są nie tylko coraz bardziej adekwatne do lokalnych potrzeb środowiskowych i społecznych, ale również aktywizują mieszkańców do wspólnego podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedziała Katarzyna Dytrych, prezes Fundacji „Za górami, za lasami”.

Tegoroczna edycja Funduszu Naturalnej Energii koncentrowała się na projektach, których realizacja ma na celu przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu.  W szczególności zwracano uwagę na wnioski które poruszały tematykę rozwiązywania problemów niedoboru wody oraz wspierania rozwoju alternatywnych źródeł energii.

XI edycja Funduszu Naturalnej Energii odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem społecznym konkursu została Fundacja „Za górami, za lasami”. Konkurs skierowany był m.in. do samorządów, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających na terenie 8 woj.: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.

W XI edycji konkursu Jury nagrodziło 48 projektów, a 3 najlepsze wyróżniło za innowacyjne rozwiązania i kreatywność, przyznając dodatkowe kwoty dofinansowania na rozwój inicjatyw i zakup pomocy dydaktycznych:

I miejsce i 6 tys. zł dla Śląskiego Ogrodu Botanicznego – Związku Stowarzyszeń za projekt Różnorodność leży w naturze – questing w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie;
II miejsce i 5 tys. zł dla Zespołu Szkół Energetycznych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie za projekt minidomek DSE z platformą solarną;
III miejsce i 4 tys. zł dla Domu Kultury “Idalin” w Radomiu za projekt 3 x E dla wody: ETNO, EDU, EKO.

Źródło: GAZ-System