Wielkie sprzątanie Tatr po raz piąty!

W dniach 1-2 lipca wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 5. edycji akcji Czyste Tatry. Wspólnie z ambasadorami i organizatorami akcji wyruszą na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to co zostawili po sobie inni. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Piersi!

 

Akcja Czyste Tatry, organizowana przez Stowarzyszenie Czysta Polska, ma zaledwie pięć lat, ale efekty jej krótkiej historii są zdumiewające. Co roku jednoczy wokół idei wspólnego sprzątania Tatr zaangażowane grono wolontariuszy, znane osobistości ze świata podróży, nauki, sportu i show-biznesu, a także wiele instytucji i firm, którym nie jest obojętny stan najpiękniejszych polskich gór. Ubiegłoroczne sprzątanie Polski w ramach akcji Czyste Tatry i partnerskiego projektu Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażowało 4747 ochotników. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję również w tym roku i zachęcają wszystkich do rejestrowania się na stronie: www.czystetatry.pl. W tym roku, organizatorzy mają ambicję też pobić rekord Guinnessa w układaniu największego wzoru z materiałów wtórnych!

Czyste Tatry to pierwsza i największa tego typu akcja w Polsce – mówi Rafał Sonik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Czysta Polska. Za każdym razem gdy wychodzimy wspólnie na szlak czuję, jak ważny i potrzebny jest to projekt dla całej Polski. Jeżeli znajdują się inicjatorzy takich akcji, to trzeba im pomagać. Dzięki temu Polacy stają się lepsi, bardziej świadomi. To dla mnie zawsze niezwykle budujące, że razem, w tak wielkim gronie, możemy zrobić coś dobrego – dodaje wielokrotny uczestnik i laureat słynnego Rajdu Dakar.

Idea akcji

W ciągu czterech lat, 11,5 tysiąca wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało prawie 4000 kg śmieci pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Nie świadczy też, o tym, że Polacy zostawiają po sobie mniej śmieci w górach, nad morzem czy w innych popularnych turystycznie, chronionych miejscach. Akcja Czyste Tatry swoją ideą zaraża coraz więcej osób, odbija się też szerokim echem w mediach.

Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na uświadamianie jak ważna jest edukacja ekologiczna i jej praktyczny wymiar – nie zaśmiecanie najcenniejszych zakątków Polski. Choć z roku na rok ilość zebranych śmieci się zmniejsza to idea i główny cel projektu pozostają niezmiennie ważne. W miejsce posprzątanych odpadków mogą przecież pojawić się nowe, a raz zmieniona postawa może zakorzenić się na zawsze. I to jest naszym celem. Edukować i uświadamiać wszystkim miłośników Tatr, jak

ważna dla naszych gór jest ekologiczna postawa. Liczę na to, że w lipcu ponownie się spotkamy i wspólnie zostawimy czyste Tatry! – mówi Rafał Sonik.

Co czeka uczestników akcji 1-2 lipca?

Sercem wydarzeń będą Tatry – to dla nich wolontariusze, ambasadorzy i organizatorzy akcji Czyste Tatry zbiorą się w pierwszych dniach lipca w Zakopanem. Na kilka dni w sercu miasta, na Równi Krupowej, stanie miasteczko akcji. Punktem centralnym będzie biuro Akcji, gdzie już od 30 czerwca będzie można rejestrować

się na dostępnym dla wszystkich, bezpłatnym polu namiotowym. Z kolei przez cały piątek, 1 lipca, będzie można zapisywać się do udziału w akcji. W miasteczku organizatorzy, partnerzy i sponsorzy akcji zapewnią mnóstwo atrakcji, m.in.: kiermasz outdoorowy, blok górski z prelekcjami i pokazami filmów, turniej siatkarski

oraz treningi przed wyjściem na tatrzańskie szlaki. Główny dzień akcji – 2 lipca – w całości poświęcony będzie na sprzątanie szlaków. Tego dnia wolontariusze sprawdzą swoje możliwości przy biciu rekordu Guinnessa w układaniu wzoru z materiałów wtórnych. Wysiłek wszystkich sprzątających uczestników zwieńczy koncert zespołu Piersi.