Szpital w Nowym Tomyślu otrzymał pomoc od LOTOSU

Rafineria Grupy Lotos. 24.09.2015 fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat/KFP

Grupa LOTOS od początku pandemii wspiera polskie szpitale w walce z koronawirusem. Koncern za pośrednictwem Fundacji LOTOS stale włącza się w pomoc kierowaną do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Jedną z placówek, do których trafiło wsparcie w postaci konkretnego sprzętu medycznego, jest Szpital im. dr Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

Spirometr medyczny, aparat Holtera, sprzęt związany z diagnostyką układu krążenia oraz materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny sprzęt, który w ramach wsparcia udzielonego przez Fundację LOTOS, zakupił szpital w Nowym Tomyślu.

– Spółki Skarbu Państwa odpowiadają na aktualne potrzeby polskich szpitali. LOTOS, jako jedna z nich kontynuuje pomoc placówkom medycznym w walce z koronawirusem. Darowizna, która trafiła do szpitala w Nowym Tomyślu jest kolejnym projektem Fundacji LOTOS w tym zakresie. Do tej pory na ten cel przekazaliśmy już ponad 12 mln zł. Wierzymy, że te środki ułatwią pracę lekarzom, a pacjentom  pomogą w organizacji  rekonwalescencji – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

– Z przekazanych przez Fundację LOTOS środków zakupiliśmy sprzęt medyczny, który wykorzystywany będzie do specjalistycznej diagnostyki pacjentów, w tym związanych z powikłaniami po przebytym zakażeniu wirusem COVID-19 – mówi Tomasz Przybylski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. dr Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.

W ramach przekazanej darowizny od Fundacji LOTOS, szpital zaopatrzył się w spirometr LUNGEST Basic firmy MES. To wysokiej klasy narzędzie diagnostyki układu oddechowego, umożliwiające dokładne i wiarygodne badania spirometryczne. Spirometria to podstawowe badanie, które pozwala ocenić stan płuc i zdiagnozować wiele schorzeń układu oddechowego. Dzięki pomocy LOTOSU, szpital zakupił też materac zmiennociśnieniowy rurowy dla pacjentów w stanie ciężkim. Zapobiega on powstawaniu odleżyn, które są jednym z powikłań towarzyszących przewlekłemu pozostawianiu pacjenta w pozycji leżącej.

Lekarze i pacjenci szpitala w Nowym Tomyślu mogą również korzystać z nowego zestawu do próby wysiłkowej, który składa się ze stanowiska komputerowego diagnostyki medycznej z bieżnią i cykloergometru firmy ASPEL oraz elektrokardiografu firmy ASCARD. Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić wydolność fizyczną organizmu w czasie wysiłku, wydolność układu krążenia oraz zdiagnozować przyczyny bólu w klatce piersiowej. Do szpitala trafiły też dwa rejestratory długotrwałych zapisów EKG firmy ASPEL, umożliwiające diagnozowanie pacjentów z napadowym zaburzeniem rytmu serca oraz przeanalizowanie pracy serca pacjenta także podczas snu. Tego typu rejestratory pozwalają wykryć rzadko występujące zaburzenia, jak niewyjaśnione omdlenia.

Źródło: LOTOS