Provident Polska czyta małym pacjentom

Firma Provident Polska i Fundacja Zaczytani.org otworzyły we wtorek 643 Zaczytaną Bibliotekę, tym razem w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie. Gościem specjalnym uroczystości był Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta, który przeczytał małym pacjentom książkę i wziął udział w warsztatach bajkoterapii.

 

Biblioteka powstała na Oddziale Laryngologii warszawskiego szpitala, aby wspierać małych pacjentów, w trudnych chwilach pobytu w szpitalu, dzięki odpowiednio dobranym książkom – dającym chwile zapomnienia, obniżającym niepokój i otwierającym przed dziećmi świat baśni, marzeń i przygody. Wyjątkową cechą Zaczytanych Bibliotek jest to, że wracając do domu dzieci mogą zabrać ze sobą ulubioną książkę.

Wszyscy wiemy, jak ważne w procesie leczenia jest odpowiednie nastawienie małego pacjenta. Bajka może pełnić rolę lekarstwa i odgrywać istotną rolę w czasie terapii i rekonwalescencji, szczególnie wśród dzieci przebywających w szpitalach długo i daleko od domu. – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. – Z całego serca popieram i włączam się w inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy kondycji psychicznej naszych najmłodszych. Cieszę się, że mogłem być dzisiaj częścią tego wspaniałego projektu. – dodaje Bartłomiej Chmielowiec.

Coraz więcej Zaczytanych Bibliotek

Otwarta we wtorek biblioteka powstała w ramach planu „10 bibliotek do końca roku”, który Provident rozpoczął w kwietniu tego roku. To kolejny projekt firmy w ramach współpracy z Fundacją Zaczytani.org. W ubiegłym roku, z okazji 20 lat działalności Providenta na polskim rynku, firma zrealizowała projekt „20 bibliotek na 20-lecie Provident Polska”, który miał na celu promocję czytelnictwa oraz zaangażowanie pracowników i doradców klienta w działania wolontariackie. Efektem akcji było zebranie 17 000 tysięcy książek i otwarcie zapowiadanych 20 szpitalnych bibliotek, między innymi, w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodatkowo wolontariusze Providenta przeszli szkolenia bajkoterapii zorganizowane dla nich przez Fundację Zaczytani.

Provident Polska aktywnie wspiera akcje poprawiające jakość życia lokalnych społeczności i mniejszych grup potrzebujących pomocy. W działania Fundacji aktywnie włączyli się pracownicy, doradcy klienta i członkowie zarządu Providenta, którzy zbierali książki dla Zaczytanych Bibliotek, i uczestniczyli w ich otwieraniu. Aż 70 firmowych wolontariuszy ukończyło szkolenia i, co tydzień, prowadzi zajęcia z bajkoterapii dla dzieci przebywających w szpitalach. – mówi Agnieszka Krajnik, Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa w Provident Polska. – Cieszy nas fakt, że nie tylko my jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania naszych pracowników. W tym roku zostaliśmy laureatami trzech nagród przyznawanych przez Fundację Zaczytani w kategoriach:  „Zaczytany Wolontariusz”, „Zaczytany Biznes” i „Twórca Zaczytanej Akademii”.  – dodaje Agnieszka Krajnik.

Modelowa współpraca

Współpraca Providenta z Fundacją Zaczytani może być dla innych fundacji wzorem działań z biznesem. Obie organizacje postawiły na kompleksową i długotrwałą współpracę.

Ogromnie zależy nam na stałym wsparciu małych pacjentów: odwiedzaniu ich w szpitalu, czytaniu, rozmawianiu, budowaniu relacji, oswajaniu lęku za pomocą bajkoterapii, uczeniu o empatii i emocjach, oraz na dostarczaniu książek. – mówi Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani. – Cieszymy się, że dzięki współpracy z naszym partnerem – firmą Provident Polska, razem otworzyliśmy 643 bibliotekę. Dzięki niej pacjenci będą mieli stały dostęp do bajek i każdy z nich będzie mógł zabrać swoją ulubioną książkę do domu. – podkreśla Agnieszka Pawlak.

Provident Polska chętnie włącza się w kolejne działania, które pozwalają realizować program bajkoterapii w szpitalach na szerszą skalę, dzieląc się przy tym swoim wieloletnim doświadczeniem w obszarze współpracy biznesu z otoczeniem. Już od ponad 12 lat działa w Providencie program wolontariatu pracowniczego „Tak! Pomagam”, w którym, co roku, uczestniczy około 400 firmowych wolontariuszy. Teraz część z nich włączyła się w działania zespołu Zaczytani.org i wspólnie z Fundacją realizuje zaczytaną misję.