Pierwszy numer Raportu ESG jest już na rynku!

Od dziś w salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny „Raport ESG”. Nowy magazyn gospodarczy porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. To pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku.

„Raport ESG” to projekt wydawniczy Instytutu ESG, głównego organizatora I Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 64 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. „Raport ESG” jest kwartalnikiem, a jego cena to 19,90 PLN.

W numerze znajdziemy wywiad z Barbarą Sochą, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w którym poznamy nie tylko działania resortu w zakresie ESG, ale minister dzieli się też przemyśleniami, o tym jak pogodzić życie prywatne i zawodowe, i jeszcze odnieść sukces. Z prof. Marcinem Wiąckiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, redakcja rozmawia o korzyściach, które daje przemyślane zarządzanie różnorodnością w firmach, a także o wyzwaniach, które idee ESG stawiają przed RPO.

Pierwszy numer „Raportu ESG” w dużej mierze został poświęcony I Kongresowi ESG, który miał miejsce w Warszawie, 26 stycznia 2022 r. – Wydarzenie zainaugurowane dyskusją z udziałem ministrów, przedstawicieli urzędów centralnych i konstytucyjnych organów państwa, uświadomiło nam, jak pilne jest stworzenie odpowiednich reguł ESG, według których polskie firmy będą mogły konkurować na globalnym rynku – mówi Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG, organizator kongresu. W numerze znajdziemy relacje z paneli, a także, co najważniejsze, wnioski i rekomendacje wypracowane przez panelistów.

Na tropie hipokryzji

Z Raportu dowiemy się też, jak polska nauka może wesprzeć zieloną transformację przedsiębiorstw, jakie wymogi raportowe wynikają z unijnej Taksonomii, a także jaki wpływ na budownictwo może mieć ESG. Co ważne, poruszono też tematy takie jak: zaangażowanie artystów, przede wszystkim muzyków, którzy chętnie śpiewają o ekologii i jednocześnie produkują ogromne ilości plastiku w postaci milionów płyt CD czy winylowych. W numerze tropimy też hipokryzje, m.in. szczyt COP26, na który zleciało się blisko 400 samolotów, czy fakt wykonania przez linie lotnicze aż 18 tys. pustych lotów, wymuszonych przez unijne przepisy. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ten najszybszy i najwygodniejszy środek transportu, jest również najbardziej szkodliwy dla środowiska.

Partnerem strategicznym „Raportu” ESG był PKN Orlen, zaś partnerem wydania Diaverum – sieć klinik nefrologicznych. Wśród partnerów raportu jest też Akademia Zarządzania i Rozwoju, Forum Pracodawcy Godnego Zaufania i portal RaportCSR.pl, jedno z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce.

Wydawcą Raportu ESG jest Instytut ESG działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Następny numer pojawi się w maju 2022 r.

Pierwszy numer Raportu ESG jest dostępny m.in. w serwisie e-Kiosk