Osiem nabojów i opaska na ramię – hołd dla Powstańców Warszawy

 „Osiem nabojów i opaska na ramię” to specjalny utwór przygotowany przez Kamila Ciepieńko – warszawskiego radnego z Pragi-Północ. To jego pomysł na uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W piosence „Osiem nabojów i opaska na ramię” autor tekstu wciela się w postać młodego warszawiaka z Pragi, z czasów Powstania Warszawskiego.

W utworze mówi o swoich tragicznych wspomnieniach z walk z Niemcami o stolicę Polski w 1939 r. po wybuchu II wojny światowej. To wyjaśnia motywy jego decyzji o chwyceniu za broń. Dlatego właśnie zdecydował się na udział w Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 r., którego celem było wyzwolenie stolicy Polski z pod niemieckiej okupacji.

„Miałem zaszczyt i honor rozmawiać z warszawskimi Powstańcami. To nie były przygodne spotkania, ale długie i ważne rozmowy. Uważam, że jedne z najważniejszych, które odbyłem w życiu. – Wspomina Kamil Ciepieńko – radny dzielnicy Praga-Północ ze stowarzyszenia „Kocham Pragę”.

Z utworu „Osiem nabojów i opaska na ramię” można się dowiedzieć o ostatnich chwilach młodego Powstańca Warszawskiego, o zabitej jego rodzinie i ukochanej.
– „Mam przy sobie trzy kule, dzisiaj nie, ale jutro się do Ciebie przytulę. Obiecuję….” – To ostatnie słowa utworu Kamila Ciepeńki.

Źródło: https://agencja-informacyjna.com/kultura/osiem-nabojow-i-opaska-na-ramie-hold-dla-powstancow-warszawy/