Operacja Czysta Rzeka na Dzień Ziemi

Polska przyroda otrzymała prezent na święto Dnia Ziemi. Ponad 4600 wolontariuszy uwolniło tereny zielone co najmniej z ponad 143 tony śmieci, które zebrano w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Oznacza to, że ponad 9,5 tysiąca worków z różnego rodzaju odpadami trafiło do miejsc utylizacji, ale są to dane jedynie z ponad 50% akcji, na pełny raport musimy jeszcze poczekać – mówią organizatorzy.

W największej skoordynowanej społecznej akcji sprzątania rzek i okolic wzięło udział ponad 4600 wolontariuszy w prawie 350 akcjach. Zaangażowani byli mieszkańcy 14 województw. Najliczniej wolontariusze odpowiedzieli na apel do sprzątania na Mazowszu. W tym regionie 1215 wolontariuszy wzięło udział w 104 akcjach. Na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie – 1093 wolontariuszy uczestniczyło w 78 akcjach, a na trzecim Podlasie z 408 wolontariuszami i 23 akcjami.

„Cieszy nas tak duży odzew i społeczne zaangażowanie w naszą akcję. Rekordowe liczby nie przynoszą jednak pełnej satysfakcji, bo smucą nas jednocześnie. Jesteśmy zadowoleni, bo wykonaliśmy wielką pracę na łonie natury i dla natury, a smucą, bo śmieci jest wciąż tak dużo. Dlatego zależy nam na tym, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Trzecia edycja Operacji Czysta Rzeka już za nami, ale zachęcamy, aby o czystość naszego otoczenia dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń” – tłumaczy Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Organizatorzy Operacji Czysta Rzeka czekają jeszcze na raporty z połowy akcji. Pełne podsumowanie ze sprzątania w ramach trzeciej edycji akcji poznamy po majówce. Latem z kolei Operacja Rzeka planuje znów przypomnieć o ekologicznych postawach.

Operacja Czysta Rzeka 2021

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn – Bużyska. Od tego czasu niemal przez cały miesiąc odbywały się pojedyncze akcje sprzątania w różnych regionach. Finałowe porządki odbyły się 17 kwietnia. Wtedy zorganizowano 202 akcje sprzątania, w których udział wzięło 3076 wolontariuszy.

W tym roku akcja odbywała się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W związku z tym ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

Więcej: www.operacjarzeka.pl