Muzyczny przejazd Mikołaja Charuka koleją

Fot. Ewa Sochocka-Urban

5 lutego odbył się kolejny muzyczny przejazd Mikołaja Charuka koleją. Było to możliwe dzięki wsparciu PKP S.A., PKP Intercity S.A. i Fundacji Grupy PKP. Mikołaj to uzdolniony muzycznie 14-latek z niepełnosprawnością, który grając na fortepianie zbiera pieniądze na operację nogi.

W trakcie przejazdu pociągiem Mikołaj wykonał krótki koncert na swoim mobilnym fortepianie. Jego gra wzbudziła zainteresowanie i aplauz podróżujących z nim pasażerów. Po przyjeździe do Warszawy, odbyła się kolejna część wydarzenia, w której uczestniczyły media, przedstawiciele PKP Intercity S.A., Fundacji Grupy PKP i zgromadzeni podróżni. Był to koncert fortepianowy zorganizowany na terenie Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Muzyczny przejazd Mikołaja Charuka

Mikołaj zagrał utwory Fryderyka Chopina i swoje własne kompozycje. Po raz kolejny, tak jak podczas występu w wagonie kolejowym, muzyka uzdolnionego nastolatka wzbudziła zainteresowanie obecnych na dworcu pasażerów i zamieniła przez chwilę to miejsce w pełną muzycznych wzruszeń salę koncertową. Wśród obecnych na wydarzeniu osób była też prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek, która zwróciła się o pomoc dla Mikołaja.

– Historia Mikołaja ujęła mnie tym, że pomimo oczywistych utrudnień związanych ze staniem zdrowia, w życiu codziennym jest on pełnym pasji i energii nastolatkiem, wykorzystując szansę, jaką daje mu talent w walce o lepszą przyszłość. Fundacja Grupy PKP pomaga osobom z niepełnosprawnością i znajdujących w trudnej sytuacji życiowej. Robimy to z zaangażowaniem i nadzieją na wsparcie tych najbardziej potrzebujących – powiedziała Katarzyna Kucharek.

Przejazd pociągiem i koncerty są częścią wspieranego przez Fundację projektu „14 – latek w podróży”. Mikołaj urodził się bez lewej kości udowej i wymaga specjalistycznego leczenia, ratującego zdrowie i poprawiającego komfort życia. Aktualnie zbiera pieniądze na kolejną operację, która zostanie przeprowadzona na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Potrzebna jest kwota prawie 100 tys. dolarów, co przerasta możliwości finansowe rodziny chłopca. Mikołaj pasjonuje się muzyką, ale chce również żyć jak jego rówieśnicy – biegać, jeździć na rowerze, motocyklu. Do realizacji tych wszystkich celów niezbędna jest kosztowna operacja.

Więcej: https://zrzutka.pl/pianista