Model gospodarki o obiegu zamkniętym a problemy środowiskowe

By zatrzymać pogłębiający się kryzys środowiskowy, konieczne jest podjęcie współpracy między ekspertami i biznesem. Na tej idei zbudowany jest program Climate Leadership, który wspiera działania podejmowane przez firmy w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

By zapobiec destabilizacji systemu klimatycznego oraz pogorszeniu warunków życia na Ziemi musimy przezwyciężyć problem związany z niekontrolowaną ilością CO2 w atmosferze, zminimalizować wytwarzanie odpadów oraz powstrzymać kryzys surowcowy i zachować materiały w gospodarce, tak długo, jak to tylko możliwe. Propozycja rozwiązania problemu zawiera się w pojęciu circular economy, które staje się paradygmatem rozwoju cywilizacji.

Gotowość gospodarki do wprowadzenia obiegu zamkniętego jest pierwszym krokiem do budowania zrównoważonego ekosystemu i zabezpieczenia oczekiwanej ilości dóbr dla ludzkości. Pod tym terminem kryje się szereg inspirujących trendów, zwiększających efektywność surowcową i energetyczną, pozwalających na tworzenie nowych nisz rynkowych oraz zwiększanie konkurencyjności.

Ekoprojektowanie (np. opakowań), wydłużanie cyklu życia produktu, zwiększanie możliwości napraw czy wymiany, wyższe poziomy wykorzystywania materiałów z recyklingu – możliwości jest tu wiele. „Musimy zrozumieć, zarówno to, że jednostkowe działania na rzecz środowiska mają sens i że należy podjąć konkretne zobowiązania sprzyjające ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko i minimalizowaniu góry odpadów, z którą już teraz nie umiemy sobie poradzić.” – komentuje Agata Rudnicka, eksperta programu Climate Leadership, w jednym z artykułów dostępnych w bazie wiedzy na stronie internetowej: https://climateleadership.pl/bazaWiedzy/neutralnoscKlimatyczna/.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z obszarów działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej, do której dąży program Climate Leadership. Ułatwia oszczędność zasobów i kosztów przez maksymalizację czasu wykorzystania zasobów produktów i komponentów, które są kluczowe dla ratowania ekosystemu. Circular economy stanowi również wartość dodaną dla biznesu. Prowadzi do redukcji kosztów poprzez efektywne wykorzystanie surowców oraz zapewnia wzrost przychodów, dzięki wprowadzeniu na rynek nowych, atrakcyjnych, innowacyjnych produktów i usług.

Więcej: https://climateleadership.pl/