Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie przygotowało dla wszystkich pasjonatów historii Polski i techniki polskiej wyjątkowy prezent pod choinkę. Niebawem na stronie www.nmt.waw.pl będzie można znaleźć informację o udostępnieniu wystawy online i dedykowanej aplikacji rzeczywistości rozszerzonej (AR). Wystawa jest poświęcona przedwojennemu rzutnikowi ORNAK i wytwórni materiałów oświatowych o tej samej nazwie. Jej pełny tytuł brzmi: ,,Marszałek Piłsudski i projekt ORNAK – nowe horyzonty rzeczywistości rozszerzonej w muzealnych progach”.

 

Ta unikalna w skali kraju wystawa i towarzyszący jej projekt wykorzystują najnowsze techniki rzeczywistości rozszerzonej, by przedstawić postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wolną, odrodzoną Polskę przez pryzmat popularnych w okresie międzywojennym materiałów dydaktycznych. Powstawały one w Warszawskim ORNAK-u, niezwykłej wytwórni dostarczającej na wewnętrzny rynek edukacyjny, dla wojska oraz placówkom dyplomatycznym za granicą treści informujących o stanie naszego kraju. Najnowsza wiedza o gospodarce, ważnych postaciach i wydarzeniach trafiała do odbiorców jako – nazywając je współczesnym językiem – prezentacje multimedialne.

Co zawierały owe prezentacje, czym był rzutnik ORNAK zwany wówczas latarnią projekcyjną, jak potoczyły się niezwykłe losy jego twórcy Henryka Feliksa Minsa? Już wkrótce, korzystając z klasycznych form wystawowych, na stronie www oraz dzięki rzeczywistości rozszerzonej (AR) przybliżymy tę historię: wyjątkowy splot techniki, patriotyzmu, przedsiębiorczości i wiary w niepodległe państwo.