Luksemburg otwarty na biznes z Polską

Europejskie centrum bankowości prywatnej i drugie na świecie centrum funduszy inwestycyjnych, czyli Księstwo Luksemburga, chce zacieśniać więzi gospodarcze z Polską. Szanse współpracy istnieją m.in. w sektorze logistycznym, zielonych technologii oraz technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Historyczne i gospodarcze związki Polski z Luksemburgiem zaprezentowano w trakcie spotkania „Tête-à-tête z Luksemburgiem”, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga. W spotkaniu uczestniczył m.in. ambasador Luksemburga George Faber oraz przedstawiciele luksemburskich firm działających w Polsce. Podczas spotkania George Faber podkreślił, że Polskę i Luksemburg od setek lat łączą silne więzi i mamy szansę na współpracę na wielu polach – szczególnie w zakresie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.

Według danych NBP skumulowana wartość inwestycji firm luksemburskich w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 18,2 mld euro. Daje to Luksemburgowi 4 pozycję wśród zagranicznych inwestorów w naszym kraju. Na terenie Luksemburga swoje europejskie centrale mają takie firmy jak: Amazon, Skype, PayPal czy iTunes.

Polska jest także bardzo aktywna inwestycyjnie w Luksemburgu. W trakcie majowego Forum Biznesowe Polska-Luksemburg, prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że Luksemburg jest dla Polski najważniejszym miejscem dla inwestycji kapitałowych. Wartość zainwestowanego tam polskiego kapitału wynosi 9,5 mld euro.

Rozwój relacji gospodarczych Polski i Luksemburga aktywnie wspierają tamtejsze firmy działające w Polsce. Jedną z tych najdłużej działających na polskim rynku jest operator satelitarny SES Astra, który powstał 30 lat temu i jest jednym z wizytówek technologicznego oblicza gospodarki Luksemburga. W Polsce działa od ponad 15 lat. Pierwszym historycznie klientem Astry w Polsce było radio RMF, które rozpoczęło nadawanie swojego programu z satelity na początku lat 90-tych. Obecnie Astra współpracuje m.in. z Telewizją Polską. W Warszawie SES Astra ma także swoją centralę zarządzającą rejonem Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/3625316,luksemburg-otwarty-na-biznes-z-polska,id,t.html