Lato najlepiej smakuje na boso

Zakończyła się piąta edycja Barefoot Projekt Czysta Plaża – inicjatywy na rzecz plaż przyjaznych bosym stopom. Tegoroczna akcja ekologiczna odbyła się w trzech miastach i zaangażowała ponad 480 wolontariuszy. Wspólnymi siłami zebrano prawie 300 kg śmieci, które zalegały na popularnych polskich plażach i warszawskim nadbrzeżu.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to cykliczna akcja edukacyjna, która buduje poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i mobilizuje wolontariuszy do wspólnego sprzątania polskich plaż i wybrzeży. Inicjatywa, realizowana w tym roku pod hasłem „Pozostaw tylko ślady bosych stóp”, odwiedziła Gdańsk, Łebę i Warszawę. Do akcji dołączyli nie tylko wolontariusze, ale także przedstawiciele miast, celebryci oraz lokalne media.

W inauguracji projektu wzięli udział znani dziennikarze radiowi i telewizyjni, Filip Chajzer i Krzysztof Jankowski Jankes, którzy wraz ze swoimi drużynami poprowadzili zawody pod nazwą „Barefoot Beach Rescue Challenge”. Udowodnili tym samym, że bycie eko może być świetną zabawą! Do akcji w Łebie, letniej stolicy parawanów, przyłączył się Urząd Miasta oraz rekordowa liczba trzystu wolontariuszy. Finał akcji odbył się w Warszawie, gdzie posprzątano popularne wśród mieszkańców i turystów bulwary wiślane. Partnerem akcji został Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Barefoot Projekt Czysta Plaża zaangażował się również w akcję Czyste Tatry, która odbyła się na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Jak co roku akcja cieszyła się ogromną popularnością i po raz kolejny pobito rekord frekwencji. W projekcie zarejestrowało się ponad 4500 wolontariuszy, którzy znieśli z tatrzańskich szlaków około 250 kilogramów śmieci.

Każdej akcji ekologicznej towarzyszyła niesamowita atmosfera i szereg dodatkowych atrakcji. Na wszystkich, którzy przyłożyli rękę i stopę do sprzątania plaż czekały atrakcyjne konkursy, animacje i gadżety. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączyli się w porządki, otrzymali pamiątkową koszulkę z logo Barefoot Projekt Czysta Plaża, a także worki i rękawice do sprzątania. Nie zabrakło również gier, konkursów i zabaw takich jak 15-osobowy mega twister, boule na plaży czy memory dla dzieci.

– Barefoot Projekt Czysta Plaża zachęca do połączenia wakacyjnego wypoczynku ze sprzątaniem polskich plaż, tak aby nad morzem zostawały po nas jedynie ślady bosych stóp. Udział w projekcie to także doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji. Cieszę się, że również w tym roku akcja okazała się sukcesem! – mówi Marek Nitka, Ambasador Projektu.

Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Czysta Polska, które podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz aktywnie przeciwdziała nielegalnemu składowaniu odpadów. – Wszyscy wiemy, że zarówno miasta, jak i plaże są sprzątane codziennie. Ta wiedza jednak nie zwalnia nas od odpowiedzialności za środowisko, w którym przebywamy. Pozostawianie po sobie opakowań, niedopałków, butelek czy potłuczonego szkła stwarza realne zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Pomijając część estetyczną – są po prostu niebezpieczne. Spotkaliśmy się już po raz piąty i choć zauważyliśmy zmiany na lepsze, to ilość zebranych śmieci świadczy o tym, że takie akcje edukacyjne są nadal konieczne – mówi Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska.