Jak zostać dziennikarzem, dla kogo socjologia – Agnieszka Romaszewska-Guzy i Maciej Radziwiłł radzą na platformie edukacyjnej azir.edu.pl

Kto może myśleć o karierze dziennikarza? – To musi być człowiek ciekawy świata, który zechce pokazywać go swoim bliźnim, widzom, czytelnikom – tłumaczy Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). Natomiast Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, opowiada o swoich studiach socjologicznych i radzi, aby na uczelniach wybierać tzw. klasyczne kierunki.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie.

– To jest w tej chwili zawód bardzo trudny, dlatego że dziennikarstwo bardzo się zmienia – mówi Agnieszka Romaszewska-Guzy w wypowiedzi dla AZiR, której partnerem strategicznym jest Żabka Polska. Zwraca też uwagę, że media w dużej mierze przeniosły się do internetu i są zastępowane przez media społecznościowe. Pojawiają się także nowe formy dziennikarstwa. Dyrektor Biełsat TV (należącej do TVP jedynej niezależnej, białoruskojęzycznej stacji telewizyjnej, która dostarcza rzetelne informacje i propaguje na Białorusi rodzimą kulturę i język) przyznaje, że bardzo często obserwuje wśród dziennikarzy pewien rodzaj narcyzmu i zbyt dużego skupienia na sobie. – Dobrym dziennikarzem będziemy tylko wtedy, jeśli zainteresujemy się czymś poza nami i będziemy w stanie przekazać naszym widzom coś na temat otaczającego świata – zaznacza.

Jej zdaniem, dla przyszłego dziennikarza lepszą alternatywą jest studiowanie innego kierunku niż dziennikarstwo. Uważa bowiem, że dziennikarstwo to rodzaj fachu, a warsztatu trzeba się po prostu nauczyć. – Można się go uczyć na studiach, ale można się go uczyć już też w praktyce, w pracy. Natomiast wiedzy o świecie czy ogólnej kultury można się nauczyć na studiach, a to jest bardzo w zawodzie dziennikarza przydatne – wyjaśnia w wypowiedzi dla AZiR Agnieszka Romaszewska-Guzy, która ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim: https://azir.edu.pl/wyklad/dziennikarz-musi-byc-ciekawy-swiata/

Osobom, które mają ciekawość świata, ale niesprecyzowane preferencje zawodowe, Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, poleca studiowanie socjologii. – Studia socjologiczne „otwierają głowy” – podkreśla. Sam początkowo studiował arabistykę, jednak, jak wspomina w wypowiedzi dla AZiR, „w latach 80. rzeczywistość za oknem stawała się coraz ciekawsza”. Zafascynowany aktualnymi przemianami społecznymi, po kilku miesiącach postanowił zmienić kierunek, a najlepszym wyborem wydawała mu się socjologia.

Zdaniem Macieja Radziwiłła, patrząc na różnorodne kariery osób, które ukończyły socjologię, można wnioskować, iż kierunek ten daje wiele możliwości zawodowych. – Najlepsza definicja, czym jest socjologia, oczywiście z przymrużeniem oka, brzmi: jest to coś, czym się zajmują socjologowie. Czyli właściwie można robić po tym wszystko – żartuje założyciel Fundacji Trzy Trąby, który wcześniej kierował również kilkoma dużymi firmami. Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów MBA na University of Illinois.

Maciej Radziwiłł działa nie tylko w biznesie, ale realizuje też wiele projektów charytatywnych. W 2019 r. był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Ta największa wystawa w historii Litwy okazała się ogromnym sukcesem. Odwiedziło ją prawie 55 tys. turystów z całego świata. Maciej Radziwiłł i jego Fundacja od lat wspierają też Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Reaktywowali tam Manufakturę Majoliki i zorganizowali wiele wystaw poświęconych założycielom pałacu, w którym mieści się muzeum. Dzięki zaangażowaniu Radziwiłła co roku na dziedzińcu pałacu wystawiane są najznakomitsze przedstawienia operowe, na które wstęp jest darmowy.

Założyciel Fundacji Trzy Trąby zachęca, żeby wybierać klasyczne kierunki studiów: socjologię, psychologię, filozofię, a nie np. psychologię biznesu czy socjologię sportu. Jego zdaniem, tzw. kierunki klasyczne wyróżnia przede wszystkim ich szeroki zakres. Jako zalety tych studiów, z pozoru niepraktycznych, wymienia otwarcie umysłu oraz ich przydatność w rozwijaniu umiejętności uczenia się, kluczowej w dzisiejszych czasach. – Przedstawiciele pokolenia, które teraz wchodzi w dorosłość, muszą pogodzić się z tym, że w jakimkolwiek zawodzie się nie wyspecjalizują, będą musieli kilka razy uczyć się go od nowa – wyjaśnia. W wypowiedzi dla AZiR zdradza również, absolwentów jakich studiów sam woli zatrudniać: https://azir.edu.pl/wyklad/po-socjologii-mozna-robic-wszystko/

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.

Więcej informacji na azir.edu.pl.