InPost i Zielony Fundusz dla Warszawy zazieleniają stolicę

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – jest Partnerem Głównym Zielonego Funduszu dla Warszawy. Program polega na współpracy stolicy z przedsiębiorstwami, chcącymi włączyć się w zieloną transformację miasta. W ramach zawartego porozumienia, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę na realizację nowego parku kieszonkowego, na Mokotowie. Inwestycja zostanie zrealizowana z budżetu Programu InPost Green City.

W ramach Zielonego Funduszu m.st. Warszawy, partnerzy wspierają stolicę w realizacji założeń AdaptCity – warszawskiej strategii adaptacji do zmian klimatu. Środki pozyskane dzięki współpracy z InPost Green City umożliwią Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy stworzenie nowego parku kieszonkowego na Mokotowie. Partnerzy mają zaplanowane jeszcze nasadzenia ponad 800 m2 traw, bylin i roślin cebulowych na Mokotowie, Ochocie i Żoliborzu wraz z ich roczną pielęgnacją. Wszystkie prace w ramach umowy mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Od kilku lat inicjujemy i wdrażamy projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, których celem jest zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Będąc odpowiedzialnym liderem rynku e-commerce stale podnosimy sobie poprzeczkę. W ramach partnerstwa, dzięki otwartości władz samorządowych, wspólnie zmieniamy lokalną przestrzeń poprzez jej zazielenianie. W jego efekcie wprowadzamy rozwiązania dopasowane nie tylko do potrzeb mieszkańców, ale  także wspierające miasta w realizacji ich ekologicznych priorytetów. Dlatego tak chętnie przystąpiliśmy do wsparcia stolicy w realizacji działań, w ramach Zielonego Funduszu  – mówi Marta Zalewska, Dyrektor ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.
Cieszy nas, że teren znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej już niebawem czeka bardzo duża przemiana. Na 300m2 powstanie oczekiwany przez mieszkańców park kieszonkowy. Już niebawem powstanie projekt aranżacji nowej zieleni, a wszystkie prace nad powstaniem parku powinny zakończyć się do końca grudnia 2022 roku. Inwestycja jest realizowana w ramach porozumienia InPost  z Zielonym Funduszem dla Warszawy – platformy współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w zieloną transformację stolicy – mówi Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

 Program InPost Green City jest jednym z elementów realizowanej długofalowo strategii ESG (ang. environmental, social and corporate governance) firmy, w której do 2040 roku planuje osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Celem programu jest ograniczenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a tym samym zapewnienie mieszkańcom życia w czystej i nowocześniej przestrzeni miejskiej.

InPost Green City wspiera lokalną społeczność i samorządy w działaniach na  rzecz ochrony środowiska naturalnego m.in. poprzez zwiększanie sieci Paczkomatów®, umożliwiając mieszkańcom miast dostęp do najbardziej ekologicznej formy dostawy (zamówienie przesyłki do Paczkomatu generuje nawet o 75% CO2 niż dostawa do domu). Program obejmuje również szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, takich jak instalacja czujników powietrza na Paczkomatach®, nasadzenia roślinności oczyszczającej powietrze i absorbującej wody opadowe, montaż stojaków rowerowych a także realizację innych inicjatyw ekologicznych wspólnie wybranych z miastem partnerskim programu.

Zielony Fundusz dla Warszawy wspiera stolicę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którymi miasta powinny zwiększać udział lasów i terenów zieleni, a na tej bazie zwiększać różnorodność biologiczną. Dlatego przy tworzeniu tego mechanizmu – w 2021 r. – stolica podjęła współpracę z UN Global Compact Network Poland, będącą częścią inicjatywy United Nations Global Compact – największej na świecie platformy skupiającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju.