II Olsztyńskie Warsztaty CAPD

Wydział Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko – Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zapraszają na otwarte warsztaty dla olsztyńskich nauczycieli, logopedów i pedagogów oraz studentów.

 

CAPD (nazywane też niedosłuchem centralnym) to zespół objawów wskazujących na zaburzenie analizy bodźców dźwiękowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Mówiąc prościej: dziecko słyszy – podstawowe badania słuchu nie wykazują problemów, lecz nie słucha – zachowuje się i funkcjonuje podobnie do dzieci z niedosłuchem. Cierpi na zaburzenia słyszenia w szumie i hałasie, zaburzenia koncentracji czy problemy z zapamiętywaniem. W efekcie, pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, dziecko ma poważne problemy w nauce. Kluczem do skutecznej pomocy takim dzieciom jest wczesne zauważenie niepokojących objawów i skierowanie dziecka na specjalistyczne badania, terapię, rehabilitację.

To zadanie nie tylko dla rodziców, ale też nauczycieli dzieci w wieku wczesnoszkolnym, logopedów i pedagogów, którzy na co dzień pracują z dziećmi, lecz często nie mają koniecznej wiedzy, by wychwycić alarmujące zachowania. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację kolejnych, otwartych i bezpłatnych warsztatów, których uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać alarmujące objawy u swoich podopiecznych oraz poznają podstawy pracy z dziećmi dotkniętymi CAPD. Szczególnie cieszy mnie zainteresowanie i współpraca ze strony doktor Magdaleny Osowickiej-Kondratowicz reprezentującej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, dzięki której zaprosiliśmy również grupę studentów zainteresowanych tym zagadnieniem. Niestety w naszym województwie nie ma ośrodka klinicznego, który koordynowałby diagnostykę i leczenie takich zaburzeń. Dlatego staramy się wyjść naprzeciw ogromnej potrzebie naszych pacjentów – mówi dr Cezary Łuszcz – lekarz, otolaryngolog, koordynator Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.

Warsztaty odbędą się 19 listopada w godzinach 10.00-14.00 w Auli Wykładowej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Obitza 1 w Olsztynie. Spotkanie będzie składało się z części teoretycznej poświęconej omówieniu objawów, diagnostyki i terapii oraz praktycznej – prezentacji systemów wspomagających, urządzeń diagnostycznych (Platforma Badań Zmysłów) i terapeutyczne (Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej). Zainteresowanych warsztatem zapraszamy do kontaktu z Warmińsko – Mazurskim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS – tel. 89 523 50 22, e-mail: rejestracja.olsztyn@medincus.pl. Ze względu na specyfiką warsztatów (małe grupy) liczba miejsc jest ograniczona.