Paweł Świętochowski, Fundacja Castorama: Razem budujemy nadzieję

Wolontariat stanowi ważny element strategii Diversity & Inclusion. Zarówno w Castorama Polska, jak i w całej Grupie Kingfisher, przykładamy dużą wagę do budowania wrażliwości na potrzeby i różnorodność drugiego człowieka – mówi Paweł Świętochowski, Dyrektor Ds. Relacji Biznesowych i Programów Społecznych w Castorama Polska, Prezes Fundacji Castorama.

Paweł Świętochowski, Dyrektor ds. Relacji Biznesowych i Programów Społecznych Castorama Polska, Prezes Fundacji Castorama
Zacznijmy od podstaw. Jakie są misja i podstawowe cele Fundacji Castorama? Ile Fundacja zrealizowała projektów pomocowych?

Pomagamy osobom w trudnych sytuacjach w poprawie ich warunków mieszkaniowych – niezależnie od tego, czy ich problemy wynikają z kwestii finansowych, chorób, niepełnosprawności czy ryzyka bezdomności. Wspieramy nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzież z rodzin ubogich, wielodzietnych lub znajdujących się w innych, trudnych okolicznościach. Naszym priorytetem jest inicjowanie zmian, które są trwałe i które otwierają przed naszymi beneficjentami nowe, lepsze możliwości na przyszłość.

W tym roku obchodzimy wyjątkowy moment w naszej historii – pięciolecie istnienia Fundacji Castorama. Przez ten czas pomogliśmy niemal 6300 osobom z różnych miejsc w Polsce, realizując blisko 250 projektów pomocowych, na które przekazaliśmy prawie 8 milionów złotych. Aby zapewnić im lepsze, bardziej komfortowe domy, przeprowadziliśmy liczne remonty, modernizacje oraz dostarczyliśmy szereg produktów i rozwiązań, które ułatwiają i poprawiają codzienne funkcjonowanie. To, co robimy, to nie tylko kwestia liczb. Co dzień widzimy, jak zmieniamy życie ludzi.

Czy Fundacja działa w miastach, w których są sklepy Castoramy, czy też również w innych miejscowościach?

Fundacja Castorama działa na szeroką skalę wspierając społeczności lokalne na terenie całej Polski, docierając do małych miejscowości, nie tylko tych, gdzie znajdują się nasze sklepy. W mniejszych miejscowościach, widzimy, że ta pomoc jest szczególnie potrzebna. W ciągu pięciu lat współpracowaliśmy z blisko 150 organizacjami, dzięki czemu zwiększamy dodatkowo zasięg naszej pomocy.

Czy może Pan podać dwa, trzy przykłady które zilustrują działania Fundacji?

Ostatni rok był dla nas wyjątkowo udany – wspólnie z naszymi partnerami zrealizowaliśmy rekordową liczbę aż 104 projektów, z których każdy jest dla nas ważny i wyjątkowy, bo wyjątkowi są nasi beneficjenci.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Skarżysko-Kamienna. Wolontariusze podczas remontu

Jednak aby zobrazować działania naszej Fundacji mogę przypomnieć projekt polegający na  wyremontowaniu 10 łazienek w domach dziecka w Skarżysku Kamiennej, gdzie odnowiliśmy mieszkania dla dorosłych wychowanków domów dziecka w powiecie strzelińskim we współpracy z Fundacją PODAJ DALEJ oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie.

Zaangażowaliśmy się również w remont domu po pożarze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Można Inaczej oraz wspólnie z MOPR Herby Kielce pomogliśmy samotnej matce z dwójką dzieci, w tym jednym z niepełnosprawnością ruchową, w dostosowaniu mieszkania do potrzeb domowników. Każdy z tych projektów miał na celu nie tylko poprawę warunków mieszkaniowych, ale także dał poczucie bezpieczeństwa i stabilności tym, którzy tego najbardziej potrzebowali.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Pierwsi do pomocy – kielecka drużyna wolontariuszy

Jestem dumny z tego, co udało nam się do tej pory osiągnąć. Każdy projekt, każda inwestycja, każda pomocna dłoń, zmieniają świat na lepsze. Razem nie tylko budujemy i remontujemy domy – razem budujemy nadzieję.

Dużą rolę w działalności Fundacji odgrywa wolontariat pracowniczy. Jakie korzyści przynosi, jeśli chodzi o realizację strategii kultury pracy?

Dzięki wolontariatowi praca w Castoramie zyskuje inny wymiar, bo nie jest tylko obowiązkiem „od-do”. Możemy liczyć na siebie nawzajem, łatwiej integrujemy się ze środowiskiem pracy i sąsiadami, poznajemy inne niż zawodowe oblicze koleżanek i kolegów, stajemy się sobie bliżsi.

Jako pracownicy Castoramy, aktywnie włączamy się w życie społeczności lokalnych, niosąc pomoc tam, gdzie mieszkamy i pracujemy. W ramach naszego programu wolontariackiego, możemy działać na rzecz różnych organizacji, samodzielnie wybierając projekty, w których chcemy uczestniczyć. Każdy z nas ma możliwość skorzystania z 24 godzin płatnego wolontariatu rocznie. Ten czas możemy przeznaczyć nie tylko na inicjatywy związane z zapewnieniem dobrych warunków mieszkaniowych, ale też te na rzecz ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt czy pomocy migrantom.

W ciągu ostatnich pięciu lat ponad 2300 pracowników Castoramy zaangażowało się w wolontariat. Tylko w ubiegłym roku poświęcili oni łącznie ponad 25 000 godzin na działania charytatywne, a udział naszego zespołu w akcjach dobroczynnych stale rośnie. Z radością obserwujemy też, że większość naszych pracowników realizuje się wolontariacko właśnie w ramach naszej Fundacji. Szeroki zasięg działania, ogromna różnorodność projektów i form niesienia pomocy sprawiają, że każdy znajduje tu coś dla siebie. To nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju.

Wolontariat to też emocje. Jakie odczucia towarzyszą pracownikom podczas wolontariatu? W końcu czasem podczas wolontariackiej pracy wchodzą w bardzo trudne sytuacje życiowe.

Nasi wolontariusze działają z ogromnym zaangażowaniem, mając na sercu dobro innych, co niewątpliwie przekłada się na ich osobiste poczucie spełnienia. Często też mówią, jak udział w projektach społecznych wzbogaca ich życie, oferując nowe perspektywy i pogłębiając wartości, takie jak empatia czy solidarność. Możliwość dzielenia się swoim czasem i umiejętnościami, a także widoczna różnica, jaką mogą wprowadzić w życiu osób potrzebujących, to dla nich źródło ogromnej satysfakcji i radości.

My ze swojej strony dokładamy natomiast wszelkich starań, aby zapewnić naszym wolontariuszom odpowiednie wsparcie i zrozumienie, które są niezbędne w ich działaniach charytatywnych, często związanych z wchodzeniem właśnie w bardzo trudne sytuacje życiowe beneficjentów. Jednocześnie, dbamy o to, aby czuli się oni komfortowo i bezpiecznie, niezależnie od trudności, z jakimi się spotykają.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Wolontariusze z Bielska-Białej z sercem na dłoni
Czy wolontariat jest wprzęgnięty w strategię Diversity & Inclusion?

Nasz wolontariat stanowi ważny element strategii Diversity & Inclusion. Zarówno w Castorama Polska, jak i w całej Grupie Kingfisher, przykładamy dużą wagę do budowania wrażliwości na potrzeby i różnorodność drugiego człowieka. Dzięki wolontariatowi, każdy pracownik, niezależnie od swojego pochodzenia czy roli, ma możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności i angażowania się w sprawy, które mają znaczenie dla nas wszystkich. W ten sposób nie tylko wspieramy rozwój społeczności, ale również umacniamy naszą kulturę organizacyjną, tworząc silniejsze, bardziej zintegrowane miejsce pracy.

Ponadto, zależy nam, by każdy pracownik mógł wybrać formę zaangażowania odpowiadającą jego indywidualnym preferencjom. Dzięki temu każdy może czuć się ważną częścią naszego wspólnego celu społecznego, a realizowane inicjatywy odzwierciedlają różnorodność społeczną, kulturową i etniczną naszego zespołu.

Wolontariat to oczywiście jedna z wielu form aktywności, które wpisują się w założenia strategii Diversity & Inclusion. Podejmujemy liczne inicjatywy promujące te wartości wśród naszych zespołów w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Dobrym przykładem jest nasza kampania pod hasłem „Razem. Silniejsi”, w ramach której  mówimy i rozmawiamy na temat różnorodności, inkluzywności oraz sojusznictwa w naszej firmie, a wszystko to aby, wzmocnić naszą wrażliwość na drugiego człowieka: kolegę, koleżankę, klientów.

Dobrze pojęta realizacja strategii społecznej odpowiedzialności opiera się na mechanizmie win-win. Jakie korzyści przynosi działalność Fundacji Castorama Polska? Bo korzyści, które uzyskują osoby korzystające z pomocy wydają się oczywiste.

To prawda. Nasze działania z zakresu odpowiedzialności społecznej nie tylko wspierają rozwój lokalny, ale również stanowią wartość dla naszej firmy, tworząc idealne połączenie interesów społecznych i biznesowych.

Poprzez nasze działania pragniemy powiedzieć, że Castorama to nie tylko sklep budowlany, ale zaangażowany partner, który troszczy się o dobro swoich sąsiadów. Co więcej, udział naszych pracowników w wolontariacie i projektach społecznych wzmacnia więzi w zespole, inicjując poczucie dumy z przynależności do organizacji, która nie ogranicza się do roli komercyjnej, ale odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym.

Wolontariat ma również ogromną wartość dla nas samych, utwierdzając nas w przekonaniu, że możemy tworzyć pozytywne zmiany i mamy realny wpływ na kształtowanie lepszego świata. Korzyści z wolontariatu może zauważyć także pracodawca, gdyż działalność charytatywna sprzyja rozwojowi osobistemu, czyniąc nas lepszymi ludźmi.

Na koniec warto podkreślić, że nasze inicjatywy społeczne zdobywają uznanie wśród klientów. Coraz więcej z nich docenia nasze silne zaangażowanie społeczne, co przekłada się na decyzje zakupowe. Powszechnie dostępne badania potwierdzają, że klientów przyciągają nie tylko produkty, ale również wartości, które reprezentuje firma.

Na ile działalność Fundacji jest zbieżna z polityką społecznej odpowiedzialności Grupy Kingfisher? Czy są jakieś różnice wynikające z regionalnych uwarunkowań?

Działania Fundacji Castorama w pełni odzwierciedlają politykę społecznej odpowiedzialności, którą wyznacza Grupa Kingfisher. Razem skupiamy się na wsparciu społeczności lokalnych i poprawie jakości ich życia poprzez polepszanie warunków mieszkaniowych. Mimo, że nasze cele są zbieżne, realizacja inicjatyw może różnić się w zależności od regionalnych potrzeb. Dlatego też, podejmowane przez Fundację działania są dostosowywane do okoliczności i specyficznych wymagań każdego regionu.

Taka elastyczność pozwala nam efektywnie odpowiadać na lokalne wyzwania, jednocześnie zachowując spójność z globalnymi założeniami. To co nas zdecydowanie wyróżnia na tle całej Grupy to świetnie funkcjonujący wolontariat, z czego jesteśmy bardzo dumni. Naszym doświadczeniem i dobrymi praktykami często dzielimy się również z naszymi kolegami i koleżankami działającymi na pozostałych rynkach.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Chełmska grupa wolontariuszy
Czasy mamy bardzo niestabilne, lecz może tym bardziej warto planować przyszłość? Jakie plany ma Fundacja?

Przyszłość Fundacji to bez wątpienia kontynuacja aktualnych inicjatyw i dalszy rozwój zgodnie z naszą misją. Zawsze działamy w odpowiedzi na bieżące potrzeby i sytuacje, gdyż w naszym DNA jest udzielanie pomocy tu i teraz, zwłaszcza tam, gdzie jest ogromna potrzeba poprawy jakości warunków mieszkaniowych. Jesteśmy otwarci też na nowe wyzwania i aktywnie uczestniczymy w projektach, które wykraczają poza nasze dotychczasowe obszary. Pragniemy też umacniać program wolontariatu pracowniczego w ramach Fundacji, gdyż widzimy w nim wielką wartość, dla nas jako pracowników i naszych lokalnych społeczności.

Wciąż widzimy, że miliony Polaków żyją w pokojach, mieszkaniach czy domach, które są zbyt małe, za ciemne, zimne i wilgotne. Dla zbyt wielu z nich jest to nie tylko wizja surowej rzeczywistości życia codziennego, ale też jedyna perspektywa przyszłości. My wiemy, że dom to nie tylko schronienie, przestrzeń, czy miejsce, które pomaga nam przetrwać ale poczucie bezpieczeństwa i niezbędny element ludzkiego życia, godności, zdrowia i szczęścia, podstawa do budowania szczęśliwych relacji i wzmacniania więzi w lokalnych społecznościach. Dlatego przyszłość Fundacji Castorama widzę jako perspektywę szczęśliwych ludzi, dobrych domów i lepszego życia dla nas wszystkich.

Rozmawiał Bogusław Mazur

Alioth Foundation wyróżnia młode talenty. W tle narodowe bezpieczeństwo

Zwycięzcy konkursu wraz z gen. dyw. rez. pil. Jackiem Pszczołą oraz gen. dyw. rez. pil. dr inż. Włodzimierzem Usarkiem

Alioth Foundation zorganizowała uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców organizowanego corocznego konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu bezpieczeństwa, obronności oraz przemysłu obronnego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Wojska Polskiego

Uroczyste spotkanie, na zakończenie drugiej edycji inicjatywy, odbyło się w wyjątkowym miejscu – niedawno otwartej, nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. W spotkaniu udział wzięli wybitni przedstawiciele polskich sił zbrojnych, w tym Prezes Fundacji – gen. dyw. rez. Włodzimierz Usarek, gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła oraz płk rez. pil Krystian Zięć.

Natarcie na nagrody

Konkurs zgromadził 62 nowatorskie prace, nadesłane przez studentów z największych ośrodków akademickich w Polsce. Wszystkie charakteryzowały się wysokim poziomem merytorycznym oraz analitycznym w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Celem konkursu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych prac, ale także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

– Dzięki takim inicjatywom jak nasz konkurs, chcemy zwrócić uwagę na młodych, utalentowanych ludzi i zaszczepić w nich ambicję do dalszej pracy w dziedzinach, nawiązujących do kierunków ich studiów – opcjonalnie wykształcenia. Nagrodzone prace są nie tylko odzwierciedleniem wiedzy zdobytej na uczelni, prezentują również innowacyjne i praktyczne jej zastosowanie w kształtowaniu bezpieczeństwa naszego kraju. Ten wysiłek jest godny podziwu – powiedział płk rez. pil Krystian Zięć, ekspert Alioth Foundation.

Nagrodzeni i nagrodzone

Podczas sobotniej ceremonii, główną nagrodę, wynoszącą 7000 zł, otrzymał Adrian Molenda z Wojskowej Akademii Technicznej za pracę magisterską dotyczącą możliwości zobrazowań satelitarnych w analizie potencjału Floty Bałtyckiej („Ocena możliwości zobrazowań satelitarnych pozyskanych w różnych zakresach spektralnych do analizy potencjału Floty Bałtyckiej z wykorzystaniem metod cyfrowego przetwarzania obrazu”).

Drugie miejsce (5000 zł) zajął Jarosław Bober, również z WAT, za pracę poświęconą geopolitycznym aspiracjom Rosji, natomiast trzecie miejsce (3000 zł) przypadło Barbarze Szustkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego za analizę zagrożenia piractwem morskim w XXI wieku.

Patrycja Dobek z Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) oraz Magdalena Wiśniewska, także z LAW, otrzymały wyróżnienia za prace dotyczące współczesnych aspektów obrony powszechnej.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wyróżnienia młodych talentów, ale również platformą do dyskusji i wymiany wiedzy. Po ceremonii wręczenia nagród, goście mieli możliwość zwiedzania, otwartej w ubiegłym roku, nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Misją Alioth Foundation jest budowanie bezpiecznej Polski jutra.

Uroczystość wręczenia nagród, przemawia gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła

Obejrzyj także wywiad z Jackiem Janiszewskim „Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie”.

FOB publikuje 22. edycję Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

16 kwietnia br. podczas konferencji “Targi Idei ESG” odbyła się premiera 22. edycji corocznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm. Raport jest największym w Polsce przeglądem dobrych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju. Partnerem 22. edycji publikacji FOB jest mLeasing.

Światowy Dzień Głosu. Prof. Henryk Skarżyński: na zaburzenia emisji głosu mogą wpływać stres oraz siedzący tryb życia

Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności człowieka, powodując określone konsekwencje psychiczne, społeczne, zawodowe i znacząco oddziaływają na jakość życia.

– Głos to nie tylko fenomen mechaniczno-akustyczny, ale także przekaźnik nastroju i emocji. Zasady jego emisji są przedmiotem badań naukowych z zakresu laryngologii, foniatrii i audiologii, a także fizyki, akustyki, fonetyki, lingwistyki, psychologii. Głos – podobnie jak słuch – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnego społeczeństwa opartego na wymianie informacji – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii.

Światowy Dzień Głosu, obchodzony corocznie 16 kwietnia, to międzynarodowe święto mające ma na celu promowanie wiedzy o właściwej higienie narządu głosu – kluczowe dla nauczycieli, aktorów, śpiewaków oraz wszystkich, którzy zawodowo używają tego narządu. W tym roku hasło przewodnie World Voice Day 2024 brzmi: „RESONATE. EDUCATE. CELEBRATE!”. Włączmy się aktywnie w obchody tego święta.

Jak dbać o zdrowie swojego głosu

Narząd głosotwórczy jest jak instrument dęty. Proces powstawania głosu zaczyna się w układzie oddechowym, gdzie wytwarza się strumień powietrza wydechowego o odpowiednim ciśnieniu. Trafia on do krtani, gdzie powstaje ton krtaniowy. Ostatecznie w przestrzeniach artykulacyjo-rezonansowych formuje się barwa głosu i tworzą głoski mowy. Wydobywanie głosu zgodne z prawami fizjologii oraz wymogami estetycznymi to sztuka niełatwa, aczkolwiek praktykowana przez osoby mogące pochwalić się zawodem śpiewaka, polityka, aktora, spikera czy nauczyciela.

Głos to jedno z najważniejszych narzędzi komunikacyjnych, a jego zaburzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wiele obszarów aktywności człowieka, obniżając jakość życia, nie tylko tego zawodowego. – Głos to narzędzie pracy, ale również istotny element osobowości każdego z nas i sposób na wyrażanie emocji. Zaburzenia głosu mogą pogarszać jakość życia, zdolność komunikacji oraz negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Aby przez lata cieszyć się zdrowym głosem należy przestrzegać kilka prostych zasad: utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia, unikać nadmiernego hałasu, stosować prawidłową technikę mówienia i śpiewania oraz zdrową dietę unikając jedzenia, które może podrażniać gardło, jak bardzo kwaśne, pikantne czy gorące potrawy.

Symptomy, które powinny zaniepokoić

Problemy z głosem, takie jak chrypka czy przewlekłe zmęczenie głosowe, mogą być pierwszym sygnałem poważniejszych schorzeń. – Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Są to m.in. stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. Bardzo często mówimy, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób wydobywa się głos. Tymczasem narząd głosotwórczy to wyjątkowo czuły instrument w ludzkim organizmie. Wiele osób, w szczególności profesjonalistów pracujących głosem na co dzień wymaga terapii, która wspiera ich, aby mogli w odpowiedni sposób zadbać o głos i korzystać z niego we właściwy sposób – wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.

Dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na następujące objawy: chroniczna chrypka, trudności w połykaniu, zmiana tonu głosu niezwiązana z przeziębieniem, zmęczenie głosu podczas mówienia lub śpiewania oraz ból gardła lub krtani.

Obecnie mamy dostęp do wielu terapii, które przywracają właściwe napięcie w obrębie traktu głosowego. Bardzo ważne jest jednak uświadomienie tego pacjentowi, a także zbudowanie z nim porozumienia i zaufania. O wynikach terapii decyduje jeszcze jeden ważny element – kontrola słuchowa. Bez tych wszystkich czynników terapia nie będzie skuteczna – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Światowy Dzień Głosu – co roku od 25 lat

Światowy Dzień Głosu obchodzimy 16 kwietnia, a jego głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia głosu i zachowania czujności na problemy głosowe.

Obchody rozpoczęły się w Brazylii w 1999 roku jako Narodowy Dzień Głosu Brazylii. Był to wynik mieszanej inicjatywy lekarzy, logopedów i nauczycieli śpiewu, którzy należeli do dawnego stowarzyszenia „Sociedade Brasileira de Laringologia e Voz – SBLV” (Brazylijskie Towarzystwo Laryngologii i Głosu), pod przewodnictwem dr Nedio Steffena. W ślad za tą inicjatywą poszły inne kraje, takie jak Argentyna i Portugalia, a Narodowy Dzień Głosu Brazylii stał się Międzynarodowym Dniem Głosu. W Stanach Zjednoczonych Amerykańska Akademia Otolaryngologii – Chirurgii Głowy i Szyi oficjalnie uznała to święto w 2002 roku i w tym samym roku wydarzenie otrzymało nazwę „Światowego Dnia Głosu”.

Krajewski: Trzeba zrewidować zapisy Zielonego Ładu

Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Rolnicy zobaczyli, że wiele zapisów Europejskiego Zielonego Ładu jest nie do spełnienia – ocenił Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tłumacząc przyczyny protestów rolników które przetoczyły się przez Europę.

Zdaniem ministra Krajewskiego, protesty wykazały potrzebę dialogu unijnych decydentów z środowiskami rolniczymi i wspólnych uzgodnień. Czego najwyraźniej zabrakło. Teraz zapisy Europejskiego Zielonego Ładu należy zrewidować tak, aby był akceptowany przez europejskich rolników. Ministra Krajewskiego zapytaliśmy też o znaczenie odnawialnych źródeł energii dla branży rolno spożywczej. Jak się okazuje, mają one niebagatelne znaczenie.

Z ministrem Stefanem Krajewskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Obejrzyj też: https://raportcsr.pl/stefan-krajewski-mrirw-cele-klimatyczne-powinny-umozliwiac-rozwoj-rolnictwa/

Oraz: https://raportcsr.pl/welconomy-forum-platforma-debaty-o-najwiekszych-wyzwaniach-wspolczesnosci/

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

„Kultura pracy – od strategii do praktyki” – konkluzje

„Kultura pracy – od strategii do praktyki” to tytuł debaty jaka odbyła się podczas XXXI kongresu społeczno-gospodarczego Welconomy Forum in Torun. Uczestnicy dyskusji oceniali najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Konkluzje wydarzenia opracowała Agencja Informacyjna.

Międzywyborcze refleksje

Wybory samorządowe za nami, a przed nami głosowanie na europarlamentarzystów. Dobry moment, by pokusić się o garść wniosków z kwietniowych wyborów i zastanowić się, mówiąc Rafałem Trzaskowskim, „o czym będą” te czerwcowe – przypomina Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Piotr H. Skarżyński: W medycynie korzystajmy z AI, ale rozsądnie

Prof. Piotr H. Skarżyński z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji może pomóc pacjentom w ocenie, do którego specjalisty powinni się zgłosić – ocenił prof. Piotr H. Skarżyński z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach i eksperta WHO.

W czasie wywiadu prof. Piotr H. Skarżyński rozwinął i skonkretyzował zarówno wątek wykorzystywania AI przed medyków – także podczas wykonywania operacji – jak i przez pacjentów. Z światowej klasy ekspertem dyskutowaliśmy również o znaczeniu unijnej ustawy AI Act dla świata medycyny.

Z prof. Piotrem H. Skarżyńskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Przeczytaj też: Prof. Piotr H. Skarżyński ze statuetką Wektora 2023.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

21 inicjatyw NGO’s otrzyma Dotację Fundacji DKMS

Blisko milion czterysta tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla chorych zmagających się z nowotworami krwi w ramach Dotacji Fundacji DKMS. To już trzecia edycja programu, który ma na celu wsparcie finansowe organizacji ubiegających się o środki finansowe na projekty skupiające się na pomocy psychologicznej dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Do tegorocznej edycji wpłynęło aż 49 wniosków, spośród których Jury wybrało 21 do realizacji.

Stena Recycling i Fundacja Zaczytani.org przygotowali bajkę dla najmłodszych nt. GOZ

Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.

Jacek Janiszewski: Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie

Dr Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa, twórca i patron Welconomy Forum of Toruń

Żyjemy praktycznie w czasie przedwojennym, co oznacza, że rolą odpowiedzialnego biznesu jest wpieranie sektora zbrojeniowego, edukacji, produkcji żywności i polskiej oraz europejskiej energetyki – stwierdził dr Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy Forum in Toruń.

Do trzech wyjątkowych wyzwań przed którymi stanęła w ostatnich latach ludzkość, dr Jacek Janiszewski zaliczył Covid, wojnę między światem niedemokratycznym a światem demokratycznym, oraz sztuczną inteligencję. Co tłumaczy przewodnie hasło tegorocznego Welconomy: „Polska, Europa, Świat – Era zmian”.

– Jest to szczególny czas w historii świata, w którym prawdopodobnie naszych kilka pokoleń funkcjonuje w przestrzeni której dotychczas nie było i buduje przestrzeń, która będzie funkcjonowała przez następne setki lat – stwierdził dr Janiszewski.

Pytany o przyczyny protestów rolników dr Jacek Janiszewski ocenił, że Unia Europejska skostniała i zaczęła popełniać błędy. Wyjaśnił również, co wpłynęło na rekordową liczbę uczestników tegorocznego Welconomy.

Rozmowę przeprowadziliśmy, co oczywiste, podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Zobacz też informację o uhonorowaniu nagrodą Ambasadora Welconomy, która przypadła Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego podczas Welconomy Forum in Toruń.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi były: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Michał Zembala: Koncepcja One Health jest drogą a nie celem

Prof. Michał Zembala, który udzielił wywiadu RaportCSR.pl podczas Welconomy Forum in Toruń

Czy One Health jest celem, czy drogą? Prof. dr hab. Michał Zembala – europejski specjalista w zakresie kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej (FETCS) oraz transplantologii klinicznej, nie ma wątpliwości. Koncepcja One Health jest drogą, którą musimy podążać.

Koncepcja One Health, czyli Jedno Zdrowie, zakłada holistyczne łączenie środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi z ogólną równowagą zdrowotną. W czasie wywiadu pojawiły się również inne wątki. Pytany o ograniczenie wpływu medycyny na środowisko, prof. Michał Zembala operował – to akurat wyjątkowo adekwatne słowo – konkretnym przykładem pracy polskich przedsiębiorców z Łodzi i z Torunia nad nowym, przyjaznym środowisku i medycznym wymaganiom, bawełnianego materiału. Światowej sławy specjalistę dopytywaliśmy też m.in. o znaczenie działalności firm na profilaktykę zdrowotną.

Z prof. Michałem Zembalą rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Przeczytaj też podsumowanie One Health – V Kongresu Zdrowie Polaków.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie. 

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Paweł Zalewski: Wzmacnianie obronności to część społecznej odpowiedzialności biznesu

Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Zalewski

Każde działanie na rzecz wzmacniania Obrony Cywilnej, ludności, obiektów o znaczeniu krytycznym dla polskiej gospodarki, powinno wchodzić w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu – uważa Paweł Zalewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Minister Zalewski ocenił kwestię odpowiedzialności społecznej sektora obronnego. Uznał, że każde wsparcie firm dla walczącej Ukrainy jest powinnością nie tylko ze względu na wspólne wartości, lecz także z powodu polskich interesów narodowych. A wsparcia potrzebują ochotnicy i ochotniczki z całego świata, w tym z Polski, walczący na froncie jako żołnierze, sanitariusze, czy wolontariusze którzy dostarczają walczącym potrzebne wyposażenie. Pomoc firm byłaby tym cenniejsza, że zbiórki publiczne nie pokrywają najważniejszych potrzeb.

Z ministrem Pawłem Zalewskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

O dyskusji, czy inwestowanie w przemysł obronny jest zgodne z zasadami ESG, możesz przeczytać TUTAJ:

ESG a wojna. Szwedzki SEB zmienia swe zasady i dopuszcza inwestowanie w przemysł obronny

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

10. edycja programu ADAMED SmartUP zakończona, jest 50 finalistów!

W tym roku w grze rekrutacyjnej Fundacji ADAMED wzięło udział 9550 chętnych

Zakończyła się rekrutacja do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze rekrutacyjnej wzięło udział 9550 chętnych. W letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP, który odbędzie się w drugiej połowie lipca br., będzie uczestniczyć 50 uczniów i uczennic, którzy ukończyli grę z najwyższym wynikiem i najlepiej umotywowali chęć udziału w programie.

Po wieloetapowym naborze – spośród ponad 9,5 tys. uczestników pierwszego etapu gry online, kilkuset aplikacji i półfinałowej setki zakwalifikowanych do rozmów z komisją rekrutacyjną – wyłoniliśmy 50 młodych talentów, które latem wezmą udział w dwutygodniowym obozie naukowym.

– Rekrutacja do 10. edycji programu była dla nas doskonałą okazją do poznania wielu młodych, utalentowanych osób, które na etapie szkoły średniej nie tylko mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także mają już jasno sprecyzowane cele, że to droga ich zawodowej kariery. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie udziałem w programie rośnie z roku na rok. Tegoroczna finałowa pięćdziesiątka to grupa niezwykle otwartych na naukę i ciekawych świata młodych ludzi. Dlatego z prawdziwą ciekawością czekamy na nasze spotkanie i bliższe poznanie się podczas letniego obozu naukowego, który odbędzie się już za 3 miesiące mówi Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed.

Pierwszy etap rekrutacji trwał od 1 września 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. i miał formę gry online. Celem aktywności było sprawdzenie umiejętności niezbędnych naukowcom, szczególnie analitycznego myślenia i znajdowania nieszablonowych rozwiązań. W drugim etapie rekrutacji najlepsi jej uczestnicy zostali zaproszeni do wypełnienia aplikacji, w której mogli pochwalić się swoimi pasjami i osiągnięciami. W liście motywacyjnym musieli natomiast uzasadnić, dlaczego to właśnie oni powinni zostać przyjęci na obóz naukowy ADAMED SmartUP.

Wyłoniona w ten sposób 100 kandydatów zakwalifikowała się do ostatniego etapu, w którym komisje rekrutacyjne sprawdziły ich wiedzę i motywację do rozwoju podczas rozmów. Przeprowadzono je w czterech zespołach, odpowiadających obozowym grupom tematycznym, tj.:

  • biologia molekularna i chemia fizyczna,
  • mikrobiologia i wstęp do medycyny,
  • inżynieria lotnicza i robotyka,
  • fizyka kwantowa i astronomia.

W komisji oceniającej zasiedli przedstawiciele Fundacji Adamed, wykładowcy obozu naukowego oraz absolwenci wcześniejszych edycji programu: Szymon Czajkowski, Róża Okoń, Władysław Sowul, Wojciech Szumlański i Patryk Wekwejt.

– Jednym z najważniejszych, najbardziej cenionych i inspirujących elementów programu ADAMED SmartUP jest społeczność tworzona przez uczestników i absolwentów. Do organizacji programu obchodzącego w tym roku swój jubileusz 10-lecia zaprosiliśmy naszych absolwentów, którzy nie tak dawno sami byli na miejscu dzisiejszych kandydatek i kandydatów. Zaangażowanie tych młodych, wyjątkowych ludzi wnosi nieocenioną wartość i pozwala spojrzeć na program, proces rekrutacji i założenia całego projektu z różnych perspektyw. Na przestrzeni już 10 lat społeczność ADAMED SmartUP rozwija się i angażuje w kolejne edycje programu oraz konsekwentne buduje ścieżkę naukowej drogi na wielu najlepszych uczelniach w kraju i za granicą – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji ADAMED.

O bezpłatnych warsztatach ADAMED SmartUP Academy, które poprzedziły wyłonienie finałowej 50-tki uczestników obozów letnich, przeczytaj TUTAJ.

Fundacja ADAMED

Fundacja Adamed należąca do Adamed Pharma od lat prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym. Celem jej stworzenia była potrzeba wspierania rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzowania nauk ścisłych i przyrodniczych. Fundacja szerzy ideę współpracy oraz integruje środowisko naukowe, przemysł farmaceutyczny, medyczny i biotechnologiczny, jak również wzmacnia współpracę z podmiotami o zbliżonych zadaniach.

Głównym programem realizowanym przez Fundację Adamed jest program stypendialny ADAMED SmartUP, którego celem jest wsparcie najzdolniejszych młodych osób w ich rozwoju naukowym. Najnowszym projektem Fundacji jest Wspierająca Szkoła. To pierwszy w Polsce kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego ramach nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie nabywają stosowną wiedzę i umiejętności, otrzymują odpowiednie narzędzia tak, by dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.

Forum Mieszkaniowe 2024. Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic

W tym roku Forum Mieszkaniowe nosi tytuł „Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic”.

W dniach 16-17 kwietnia odbędzie się prestiżowe Forum Mieszkaniowe, które w tym roku nosi tytuł „Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic”. Partnerami tego wydarzenia są renomowane instytucje: UNHCR, Agenda ONZ ds. Uchodźców oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). RaportCSR.pl jest wśród patronów medialnych wydarzenia.

„Problemy mieszkaniowe stają się coraz bardziej palącym wyzwaniem w Polsce. Kryzys mieszkaniowy towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie stał się powszechnie odczuwalny – wzrost czynszów, ograniczone dostępności kredytów hipotecznych, rosnące stopy procentowe, oraz wysokie koszty energii i ogrzewania dotykają coraz większej liczby osób. Forum Mieszkaniowe od lat stanowi doskonałą platformę do dyskusji nad tymi kwestiami oraz poszukiwania skutecznych rozwiązań” – podkreśla Magdalena Dul-Komosińska, National Director Habitat for Humanity Poland.

Tegoroczni uczestnicy Forum będą mieli okazję poruszyć szereg istotnych kwestii, włączając w to Społeczne Agencje Najmu, poprawę efektywności energetycznej, innowacyjne strategie i narzędzia finansowania, a także tematykę odbudowy po konflikcie w Ukrainie. Zaplanowane jest także skoncentrowanie się na potrzebach mieszkaniowych konkretnych grup społecznych.

„Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko aktywnie wspiera osoby zmagające się z trudnościami mieszkaniowymi, ale także aktywnie pracuje nad rozwojem rozwiązań systemowych mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Ostatnie wydarzenia, takie jak wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny, wyraźnie pokazały skalę wyzwań związanych z mieszkalnictwem” – zauważa Aleksandra Krugły, p.o. dyrektorki ds. rzecznictwa fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum Mieszkaniowe stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorcami, ekspertami oraz organizacjami pozarządowymi dążącą do znalezienia rozwiązań na najbardziej palące problemy mieszkaniowe. W tym roku Forum Mieszkaniowe jest częścią Europejskiego Forum Mieszkaniowego (europehousingforum.eu).

O Fundacji Habitat for Humanity Poland

Fundacja Habitat for Humanity Poland działa na rzecz ograniczenia ubóstwa mieszkaniowego w Polsce od ponad 30 lat. Fundacja zajmuje się zwiększaniem świadomości społecznej na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce oraz działaniami na rzecz poprawy polityki mieszkaniowej. Promuje rozwiązania systemowe, tak aby skala działań fundacji była jak największa. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat z inicjatyw rzecznictwa publicznego oraz zgłaszanych przez Fundację poprawek do przygotowywanych przepisów dotyczących mieszkalnictwa skorzystało aż 690 tysięcy osób.

Zwolnieni z teorii uczą innych nauki

Jak urozmaicić naukę i czy dieta może mieć wpływ na to, że nauka stanie się prostsza? Grupa uczniów z warszawskiego liceum postanowiła znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania, a ich celem jest wsparcie swoich rówieśników w trudnym procesie nauczania.

David Evangelista: Inclusion brings global benefits – for companies and communities together

Research and our experience has shown, that companies, that are more inclusive in their hiring practices experience greater employee morale and staff retention and inevitably greater profit – says David Evangelista President and Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia, who was guest of Socially Responsible Podcast.

Companies that employ people with intellectual disabilities and who support and engage that community through social programs and sports activities, they innovate, they diversify, they have stronger governance practices – he adds.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Janusz Komurkiewicz, Fakro: Od poziomu kapitału społecznego zależy dobrobyt Polaków

Janusz Komurkiewicz, Fakro

Jaką wartość dla spółki Fakro ma posiadanie opinii dobrego pracodawcy? Które z pracowniczych benefitów są szczególnie istotne? Jak dużo jest do zrobienia w kwestii upowszechnienia wśród pracodawców dobrych praktyk? – na te m.in. odpowiadał Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu Fakro.

Nasz rozmówca podkreślał znaczenie opinii dobrego pracodawcy dla wizerunku marki i zwiększania poziomu konkurencyjności, jak też opisał narzędzia sprawnego zarządzania polityką propracowniczą. W tym kontekście wymienił takie inspirujące programy spółki, jak „Zielone punkty” czy „Ambasador marki FAKRO” które zachęcają pracowników do aktywności. Zaznaczył też wartość kapitału społecznego jako czynnika rozwojowego i zapobiegającego dystopijnej wizji rzeczywistości.

Wywiad przeprowadziliśmy podczas Gali XIII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”, która odbyła się 8 listopada 2023 roku w Warszawie.

Wszystkich laureatów XIII edycji Konkursu o Tytuł “Pracodawca Godny Zaufania” poznasz TUTAJ.

Prof. Piotr H. Skarżyński: Silna marka budzi zaufanie pacjentów

Prof. Piotr H. Skarżyński

Budowanie silnej marki w medycynie wymaga uwzględnienia wymogów jakie stawia przez nami koncepcja zrównoważonego rozwoju. Należy połączyć ze sobą nowoczesne technologie z działaniami, które będą bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i środowiska.

Jak działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wpływają na budowanie silnej marki? Jak przyciągnąć najlepszych specjalistów z branży medycznej? Między innymi o tym rozmawialiśmy z prof. Piotrem H. Skarżyńskim z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, członka zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Poznaj też opinię Prof. Piotra H. Skarżyńskiego o relacji między edukacją dotyczącą profilaktyki zdrowotnej a globalnymi działaniami na rzecz środowiska:
https://raportcsr.pl/prof-piotr-h-skarzynski-w-globalnej-skali-dzialania-prosrodowiskowe-to-rowniez-edukowanie-spoleczenstw-o-profilaktyce-zdrowotnej-wideo/

Ruszyła wiosenna zbiórka “Przekaż Wiosnę”

Od 8 do 22 kwietnia firma woshwosh, zajmująca się cyrkularnością obuwia, prowadzi akcję zbiórki obuwia i odzieży dla osób potrzebujących w całej Polsce: “Przekaż Wiosnę”. Używane buty i ubrania, po selekcji i przygotowaniu, zostaną przekazane najbardziej potrzebującym – przede wszystkim kobietom i dzieciom.

Fundacja UNIQA z nowymi projektami przeciwko hejtowi

Fundacja UNIQA rozpoczyna współpracę z Fundacją „Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa” oraz Uniwersytetem SWPS i RESQL, by razem stawić czoła zjawisku hejtu. Zaangażowanie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i Uniwersytetu SWPS stwarza jeszcze większe możliwości dostarczenia placówkom narzędzi odpowiadającym na ich potrzeby, by jak najskuteczniej docierać do dzieci i młodzieży z problematyką hejtu i przemocy rówieśniczej.

Czym zajmuje się umierający człowiek?

„Czym zajmuje się umierający człowiek?” to hasło kampanii społecznej, której celem jest pozyskanie finansowania dla organizacji z 1,5% podatku, a także przełamywanie tabu związanego z codziennością pacjentów hospicjum. Kampania jest efektem współpracy pro bono Grey Group Poland z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa (FHO).

Krzysztof Przybył – Wzmacniać nie tylko armię, ale i gospodarkę

Jeśli są sprawy, w których politycy od lewa do prawa mówią jednym głosem i w których podobne zdanie ma większość ekspertów, to jest tym potrzeba przygotowania się na ewentualność konfliktu zbrojnego. Łacińska paremia si vis pacem, para bellum ma w dzisiejszej dobie dosłowne znaczenie. Trzeba nie tylko się zbroić, ale przygotować się mentalnie i gospodarczo nie do katastrofy, a do odparcia potencjalnego zagrożenia. I z tego punktu widzenia oceniać szanse i zagrożenia również dla polskiej gospodarki – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Kampania „Zbadaj się, nie odkładaj!”

Fundacja Avalon zainicjowała kampanię „Zbadaj się, nie odkładaj!” Jej celem jest zachęcenie osób z niepełnosprawnościami do dbania o zdrowie intymne i psychiczne, korzystania z regularnych badań profilaktycznych w tym zakresie, a także przeciwdziałanie wykluczeniu w dostępie do usług medycznych.

Studenci wspierają swoich rówieśników w nauce

Jak urozmaicić naukę i czy dieta może mieć wpływ na to, że nauka stanie się prostsza? Grupa uczniów z warszawskiego liceum postanowiła znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania, a ich celem jest wsparcie swoich rówieśników w trudnym procesie nauczania.

– Jesteśmy grupą licealistów i pragniemy pomagać młodym osobom odciążając je od trudów, jakie sprawiać może nauka. Na naszym profilu na Instagramie i Tik-Toku znajdują się różne wskazówki dotyczące tego tematu. Uważamy, że kwestia efektywnej nauki jest istotnym aspektem, który nie jest wystarczająco poruszany w szkołach – tłumaczy Natalia Chojnacka.

Licealiści realizują swój społeczny projekt pod nazwą Ucz Się Uczyć, który jest organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii.

Nawet częściowa rezygnacja z mięsa i nabiału poprawi zdrowie oraz zredukuje ślad węglowy

O jedną czwartą może się zmniejszyć ślad węglowy związany z żywieniem, jeśli częściowo zrezygnujemy z czerwonego mięsa i żywności przetworzonej. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Montrealu i Londynu, analizując dane żywieniowe mieszkańców Kanady. Zmiana diety pozwala także zwiększyć oczekiwaną długość życia. Co ciekawe, korzyści zdrowotne są u mężczyzn dwukrotnie większe niż u kobiet. Ciemną stroną takiego podejścia może być jednak zwiększenie problemu niedoborów wapnia.

Grzegorz Wysocki: Samorządy muszą zatrzymać Zielony Ład. To mrzonki

Czy Warszawa jest miastem dobrze zarządzanym jeśli chodzi o zrównoważony rozwój? Czy preferowanie przez władze miasta komunikacji publicznej nie oznacza w praktyce dyskryminacji prywatnego transportu? Czy koronny argument władz, czyli smog, jest wystarczającym powodem, aby ograniczać ruch samochodowy? To pytania, które zadaliśmy wiceburmistrzowi warszawskiej dzielnicy Ochota, Grzegorzowi Wysockiemu, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jakub Kulik: Dostępność mocy przyłączeniowej największym wyzwaniem OZE

Dostępność mocy przyłączeniowej jest największym wyzwaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Widzimy to po statystykach odmów przyłączenia. To są gigawaty energii, która nie mogła zostać zrealizowana. Ograniczenia linii przesyłowych powodują z kolei, że ogromną przyszłość ma w Polsce temat magazynowania energii – podkreśla Jakub Kulik, kierownik projektu w RWE Renewables Poland. Poniżej cała rozmowa przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Welconomy Forum 2024 – AI uzupełni lukę pokoleniową?

Źródło: Welconomy

W dniach 25-26 marca 2024 roku w Toruniu po raz kolejny odbył się kongres społeczno-gospodarczy XXXI Welconomy. Wśród tegorocznych tematów znalazła się debata pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”.

David Evangelista: Akceptacja osób z niepełnosprawnością intelektualną daje światu ogromną korzyść

III Kongres ESG był okazją do spotkania z wieloma autorytetami. Wśród gości był David Evangelista, szef Olimpiad Specjalnych na Europę i Azję. 

– Zrównoważony rozwój to jedno z najistotniejszych zagadnień współczesnego świata. Do jego osiągnięcia konieczne jest jednak wzmacnianie więzi międzyludzkich, budowanie porozumienia pomiędzy ludźmi posiadającymi różne umiejętności, czy doświadczenia. Umiejętność akceptacji różnorodności, inkluzja i budowa współpracy – czyli działania, które mocno pokazuje ruch Special Olympics leżą u podstaw rozwiązania takich kwestii, jak zmiany klimatyczne, migracja czy geopolityka – podkreślił podczas III Kongresu ESG David Evangelista, President and Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa  Davidem Evangelistą odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Zobacz koniecznie cały wywiad:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Michał Nieznański: Transformacja energetyczna Polski powinna być zgodna z możliwościami gospodarki

Zdrowy rozsądek czy krytyka? Jaki jest stanowisko Konfederacji w sprawie zielonego ładu czy wartości, za którymi stoi CSR czy ESG. Czy Polska jest gotowa na trendy, które płyną z zachodu Europy? To pytania, które zadaliśmy Michałowi Nieznańskiemu, asystentowi wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Eksperci biją na alarm. Co się staje z naszymi mózgami?

Z roku na rok nasza zdolność koncentracji spada – grzmią eksperci od psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Winny jest internet, a zwłaszcza social media. Da się to jednak odwrócić – zauważają specjaliści z platformy Preply.

Już nie 150, a 47 sekund maksymalnej koncentracji

Media społecznościowe nie są dobrym środowiskiem dla naszych mózgów. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, w 2004 roku średni czas skupienia uwagi na dowolnym ekranie wynosił średnio 150 sekund. W 2012 roku było to już 75 sekund, a w 2023 roku jedynie 47 sekund. Liczba „rozpraszaczy”, które bombardują nas w sieci, i nieustannie rosnący poziom stresu sprawiają, że nasze mózgi się zmieniają.

Eksperci z platformy edukacyjnej Preply zauważają jednak, że jest sposób, by ten proces nie tylko zatrzymać, ale nawet odwrócić. Chodzi o naukę języków obcych. Jak podkreślają, uczenie się nowego języka wyraźnie poprawia naszą zdolność koncentracji. Z badań wynika, że osoby znające więcej niż jeden język lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi dużej uwagi.

„Coraz częściej słyszę od osób dorosłych, że nie są w stanie skupić się na zadaniach tak dobrze, jak kiedyś. Czasem problemem staje się nawet oglądanie filmu lub czytanie książki bez nieustannego sięgania po telefon. Zawsze sugeruję im wówczas naukę języka obcego. Jak miałaby im ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy jedynie częściowo. Kiedy próbujemy wychwycić znajome słowa, wyrażenia czy zwroty, zaczynamy się skupiać. Nasz mózg pracuje na wysokich obrotach i ćwiczy swoją zdolność koncentracji. Długofalowo daje to fantastyczne rezultaty” – zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Nauka języków obcych zapobiega demencji

To jednak nie koniec zalet nauki języków obcych. Specjaliści z Preply w swoim zestawieniu wymieniają więcej korzyści dla pracy mózgu, zwłaszcza w kontekście procesów poznawczych, do których zaliczamy myślenie, przyswajanie wiedzy, zapamiętywanie, osądzanie i rozwiązywanie problemów.

Okazuje się, że nauka języków poprawia nie tylko koncentrację, ale i pamięć. Im częściej zapamiętujemy nowe słówka, tym lepsza jest nasza ogólna zdolność do zapamiętywania. Skutki są zauważalne nawet po latach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie, nauka dodatkowego języka może opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzheimera.

Pozytywne dla mózgu rezultaty płynące z nauki języków będą też odczuwalne u młodych osób. Jak informują eksperci z Preply, regularne uczenie się dodatkowego języka może poprawić zdolność przyswajania wiedzy również w dyscyplinach pozajęzykowych, na przykład naukach ścisłych. Zauważa się też poprawę w zarządzaniu energią mentalną u osób z ADHD i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych.

Najlepsza metoda nauki? Dopasowana i atrakcyjna

Kluczem do skutecznej nauki języków jest dobranie odpowiednich metod i narzędzi edukacyjnych. Według badań przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology do około dziesiątego roku życia nasz mózg może opanować język na poziomie zbliżonym do poziomu native. Do osiemnastych urodzin zdolność nauki języka obcego wciąż jest na wysokim poziomie. Kiedy jesteśmy starsi, te możliwości spadają. Nie oznacza to jednak, że nauka języka nie jest możliwa u dorosłych.

„Często mówi się, że najskuteczniejszym sposobem na przyswojenie języka jest immersja, czyli „zanurzenie się” w nim, np. poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych. Jednak osoby dorosłe uczące się języków obcych miewają tendencję do tłumaczenia w myślach tego, co chcą powiedzieć. W ten sposób powstaje mnóstwo kalek językowych, których samemu nie da się wyplenić. Dlatego w przypadku dorosłych lepiej sprawdzają się kursy językowe lub korepetycje indywidualne, na których nauczyciel może na bieżąco poprawiać takie zakorzenione w nas błędy” – podkreśla Sylvia Johnson.

Jak zauważają specjaliści z Preply, czerpanie z popkultury czy korzystanie z aplikacji do nauki języków to atrakcyjny dodatek do całego procesu nauki. Sprawdzą się zwłaszcza wśród osób młodych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez właściciela TikToka na chińskich studentkach w wieku 19-30 lat, spersonalizowane filmy pojawiające się na platformie silnie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Wykorzystywanie podobnego mechanizmu w celu nauki to klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Grzegorz Boguta: Widzimy odwrót elektroniki na rzecz papieru

Czy wydawcy książek i prasy powinni obawiać się ruchów proekologicznych, tego, że zostaną oskarżeni o niszczenie lasów? Kiedy książka trafi do muzeum i zostanie zastąpione przez młodszą, elektroniczną siostrę? To pytania, które zadaliśmy Grzegorzowi Bogucie, wydawcy wydawnictwa „Nieoczywiste” podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Wszystkim czytelnikom RaportCSR.pl, z okazji świąt Wielkanocnych, składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkiego, co najlepsze – rodzinnej i pogodnej atmosfery, odpoczynku oraz radości!

Alicja Bieszyńska: Allegro chętnie dzieli się informacjami o działaniach ESG

Alicja Bieszyńska, Menadżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro

Jaka jest rola ESG i sustainability w e-handlu? Jak radzą sobie z tym zagadnieniem firmy? Jak podkreśla Alicja Bieszyńska, Menadżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro, już od kilku lat jej firma chętnie dzieli się informacjami z obszaru zrównoważonego rozwoju w publikowanym każdego roku raporcie.

Także w związku ze zbliżającą się dyrektywą CSRD coraz więcej szczególnie dużych podmiotów wydaje raporty niefinansowe, jednak wśród mniejszych firm obszar ten wymaga jeszcze edukacji i rozwoju. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu zrealizowanego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jak nie zmarnować jedzenia w święta? Raport „Talerz przyszłości”

Raport Talerz przyszłości DANONE

Jak wynika z  opracowanego przez Banki Żywności raportu ,,Nie Marnuj Jedzenia 2023”[1] w Polsce marnuje się 4,8 miliona ton żywności rocznie, a ponad połowa uczestników badania (56%) przyznała, że marnuje jedzenie w domu. W koszach najczęściej lądują pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%)[2]. Jak wskazują eksperci Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy „Żywność dla Przyszłości” problem marnowania żywności szczególnie nasila się w okresach świąt, w tym zbliżającej się Wielkanocy. Wdrożenie rozwiązań takich jak planowanie zakupów czy oddawanie nadmiaru żywności do jadłodzielni może przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska.  

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Talerz przyszłości”, który został opracowany przez ekspertów zainicjowanego przez grupę spółek DANONE think tank „Żywność dla Przyszłości”, 50% Polaków zadeklarowało, że wybierając produkty spożywcze, zwraca uwagę na aspekt marnowania i wyrzucania jedzenia[3]. Jest to, obok wykorzystywania resztek, na które wskazało 33% respondentów, jedno z najczęściej deklarowanych zachowań proekologicznych[4].

Dr hab. Zbigniew Karaczun, fot. Robert Jeszke

Wyniki zaprezentowane w raporcie wskazują na potrzebę edukowania i promowania  rozwiązań pozwalających na efektywniejsze zarządzanie wyprodukowaną lub zakupioną już żywnością. W tym procesie znaczenie mają działania podejmowane na co dzień przez każdego z nas. Te małe wielkie kroki przyczyniają się do ograniczenia marnowania żywności, co jest niezwykle istotne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego obecnemu i przyszłym pokoleniom. Warto podkreślić, że efektywne planowanie i gospodarowanie zakupioną już żywością jest korzystne także dla naszego portfela – mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, członek platformy badawczo – eksperckiej „Żywność dla Przyszłości”, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej.

Planowanie to podstawa

Jak zatem wydajnie gospodarować zarówno budżetem przeznaczonym na jedzenie, jak i nabytą już żywnością? Budowanie jadłospisu  warto rozpocząć od planowania, zarówno pod względem listy zakupów, jak i częstotliwości ich robienia.

Musimy pamiętać, że niektórych artykułów spożywczych nie można przechowywać zbyt długo, dlatego warto od razu założyć, że musimy kupować je na bieżąco i uwzględniać to w tygodniowym harmonogramie. Pamiętajmy też, aby na zakupy chodzić wtedy, kiedy jesteśmy najedzeni, to prosty sposób, który przyczyni się do tego, że będziemy kupować to, czego naprawdę potrzebujemy, a nie to, na co mamy ochotę w danej chwili. Nie tylko w kontekście zbliżających się Świąt warto pamiętać, aby nie kupować na zapas. Jeśli nawet jakiś produkt skończy się szybciej, niż zakładaliśmy, przekujmy to w okazję do kulinarnych eksperymentów i odkrycia nowych smaków – dodaje dr hab. Zbigniew Karaczun. Wykorzystanie tego, co mamy w lodówce wpisuje się też w zyskującą na popularności ideę „zero waste”, czyli gotowania z resztek.

Często dobre dłużej

Warto też zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach . Obecnie, wiele firm zmienia oznaczenia z „należy spożyć do” na ,,najlepiej spożyć przed”. To drugie świadczy o tym, że artykuł może być zdatny do spożycia również po upływie wskazanego terminu.

Prof. Ewelina Hallmann

Oceniając, czy dany produkt wciąż nadaje się do zjedzenia, zwracajmy uwagę nie tylko na wskazaną przez producenta datę. Angażujmy do tego nasze zmysły: wzroku, zapachu, a nawet smaku. Jeśli coś jest zepsute, to zazwyczaj jest gorzkie, a nasz język jest wyposażony w receptory smaku gorzkiego. Pojawia się także smak i zapach niespecyficzny dla danego produktu. Ponadto warto pamiętać, że mamy wiele grup produktów, np. produkty suche, takie jak kasze, mąki, makarony, które można spożywać znacznie dłużej niż wskazuje data, oczywiście, jeśli nie ma żadnych uchybień na strukturze. Warto sprawdzać też produkty nabiałowe, np. jogurty, jeśli były odpowiednio przechowywane. Nawet po upływie terminu wskazanego przez producenta, warto taki produkt otworzyć, zobaczyć, czy nie pojawiły się np. wykwity, a jeśli nie, to wykonać kolejny krok – powąchać, a następie spróbować, bo istnieje prawdopodobieństwo, że jest on wciąż zdatny do spożycia – mówi prof. Ewelina Hallmann, członkini think tanku Żywność dla Przyszłości, ekspertka w zakresie jakości żywności.

Nie wyrzucaj!

A co, jeśli okaże się, że przeceniliśmy możliwości konsumpcyjne nasze i naszych najbliższych? Większość produktów, nawet po przetworzeniu, można na przykład zamrozić. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej długości przechowywania. – Jeśli jakiś produkt zbyt długo będzie leżał w zamrażalce, to może stracić swoje właściwości. Alternatywnym rozwiązaniem są funkcjonujące w wielu miastach jadłodzielnie. Zostawiając tam żywność nie tylko ograniczamy jej marnowanie, ale też pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu również w okresie świat – dodaje prof. Ewelina Hallmann.

Trend na niemarnowanie

Monika Borycka, fot. Joanna Gałuszka

Optymizmem napawa fakt, że ograniczenie marnowania żywności jest jednym z przewidywanych przez ekspertów trendów. – W obecnych czasach testowane są już różnorodne rozwiązania z zakresu ,,smart zero waste”, jak np. dedykowane kosze na odpadki w restauracjach, które przy pomocy AI analizują parametry związane z najczęściej wyrzucanymi posiłkami, optymalizują proces zakupów i planowania. Trwają też eksperymenty w związku z oznaczaniem dat przydatności spożycia. Jednym z pomysłów jest rezygnacja z tych danych i wykorzystanie specjalnych bakterii czy też odczynników, które w przypadku realnego zepsucia produktu pokażą odpowiednie oznaczenie np. na wieczku komentuje Monika Borycka, badaczka trendów i ekspertka platformy „Żywność dla Przyszłości”.

Pojęcie ,,smart” w kontekście przewidywanych trendów, nie tylko będzie wiązało się z ograniczeniem marnowania żywności, ale też lepszym planowaniem posiłków i zakupów. Pomocny będzie w tym indywidualny system AI, który sprawdzi stan naszej lodówki czy złoży zamówienie, by uzupełnić brakujące produkty pod wcześniej skomponowaną dietę. W codziennym przygotowywaniu jedzenia będą pomagać nam coraz bardziej zaawansowane roboty, a w restauracjach oraz sklepach znajdą się rozwiązania łączące przestrzeń rzeczywistą i wirtualną.

Warto pamiętać, że marnowanie żywności to wyzwanie globalne. Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, na całym świecie marnowanych jest około 1,3 miliarda ton jedzenia, a w samej Unii Europejskiej około 170 milionów ton[5]. Z drugiej strony duży odsetek ludności, w tym dzieci, cierpi z powodu głodu i niedożywienia.

Żywność dla Przyszłości to pionierska platforma badawczo-ekspercka, która łączy tematy zdrowia i odpowiedniego żywienia z troską o środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe. Wśród założycieli think tanku, są: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczun, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej, prof. dr hab. Ewelina Hallmann, zajmująca się naukami rolniczymi, szczególnie w zakresie technologii żywności i żywienia, przede wszystkim żywności ekologicznej oraz Monika Borycka, ceniona badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka w zakresie studiów nad przyszłością. Konsultantką merytoryczną jest dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka w zakresie żywności i żywienia. Eksperci prowadzą interdyscyplinarne badania w obszarze przyszłości żywienia i jego wpływu na zdrowie Polaków i środowisko naturalne

Inicjatorem powołania think tanku jest grupa spółek DANONE, która dostarcza wiedzę w zakresie żywieniowych zachowań konsumenckich. Zaangażowanie w rozwój tej inicjatywy, to kolejny etap realizacji przez spółki DANONE podwójnego zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego, w tym pozytywnego wpływu na zdrowie ludzi i kondycję planety, a także strategii One Planet. One Health, w ramach której firma zachęca konsumentów do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych – dobrych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Raport można pobrać tu: https://www.bit.ly/3MXe38S

Autorzy raportu

Prof. Ewelina Hallmann jest profesorem nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia, specjalizuje się w tematyce żywności ekologicznej. Jako pracownik Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej drobiazgowo bada różnice pomiędzy żywnością ekologiczną oraz tą pochodzącą z produkcji konwencjonalnej. Szczególną uwagę poświęca także wpływowi żywności ekologicznej na zdrowie ludzi i zwierząt, rozwojowi rolnictwa ekologicznego oraz promowaniu wiedzy na temat żywności ekologicznej. Pomysłodawczyni nowoczesnych metod analizy żywności. W pracy dydaktycznej stara się pokazywać studentom, że dobór odpowiednich narzędzi, technik i metod badawczych jest kluczowy dla otrzymania rzetelnych informacji o analizowanym surowcu czy produkcie. Profesor Ewelina Hallmann jest współrealizatorką krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz autorką ponad 240 naukowych i popularnonaukowych publikacji.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun jest profesorem w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także dotyczące procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Jest współzałożycielem Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE) i Koalicji Klimatycznej. Był m.in. doradcą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Środowiska oraz kierownikiem merytorycznym w zespole przygotowującym Program Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy. Współpracuje m.in. z FAO, US AID, Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Autor i współautor ponad 350 publikacji.

Dr Katarzyna Wolnicka jest specjalistką dietetyki, autorką krajowych zaleceń żywieniowych w postaci „Talerza zdrowego żywienia” i materiału „W 3 krokach do zdrowia”. Współtworzyła wiele publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w profilaktyce i terapii chorób dietozależnych. Wieloletnia ekspertka Instytutu Żywności i Żywienia włączonego do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB i koordynatorka Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej; kierowniczka Zakładu Edukacji Żywieniowej. Zajmuje się m.in. opracowywaniem i upowszechnianiem zaleceń żywieniowych, koordynacją projektów z zakresu edukacji żywieniowej, oceną stanu odżywienia i sposobu żywienia.

Monika Borycka jest badaczką trendów, analityczką innowacji, założycielką i CEO TrendRadar, pod szyldem którego przybliża wiedzę o przyszłości i trendwatchingu. Pomaga firmom i organizacjom zrozumieć przyszłość i przygotować się na nadchodzące zmiany. Wykładowczyni, opiekunka merytoryczna studiów Trendwatching & Future Studies na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez ponad 13 lat pracowała w zespołach digitalowych największych ogólnopolskich stacji telewizyjnych, gdzie zajmowała się m.in. trendwatchingiem, a także analizą i wdrażaniem innowacji.

Przeczytaj też o podsumowaniu przez DANONE pierwszego roku realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju „Droga Pozytywnego Wpływu”

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy – w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health – spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

[1] Raport ,,Nie Marnuj Jedzenia 2023”: https://bankizywnosci.pl/swiatowy-dzien-zywnosci-2023/

[2] Tamże.

[3] Raport „Talerz Przyszłości”: https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf.

[4] Tamże.

[5] Raport „Talerz Przyszłości”: https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf.

One Health w Polsce. Mamy listę rekomendacji

25 marca 2024 r. w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE organizowana przez komisję zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz radę programową Kongresu „Zdrowie Polaków”, podczas której wyłonieni zostali laureaci 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. W tym dniu zaprezentowany został także raport z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Wdrożenie zasad One Health w Polsce, nowe podejście do tematu zdrowia publicznego czy powołanie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego – to tylko niektóre z rekomendacji zawartych w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji jednego z kluczowych wydarzeń w środowisku medycznym, organizowanym przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz Fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”.

Historia kongresów „Zdrowie Polaków” pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy sięga 2019 roku, a każda jej edycja porusza kwestie, najważniejszych z punktu widzenia branży medycznej problemów, jak i osiągnięć w obszarze ochrony zdrowia. Kongres jest wspólną inicjatywą Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, zespołów uniwersyteckich, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz licznych ekspertów nauki i medycyny, zarządzania, ekonomii i gospodarki. Na czele Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” stoi prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista otochirurgii, otolaryngologii dzieci i dorosłych, audiologii oraz foniatrii.

– Raport i rekomendacje pokongresowe to bardzo ważne podsumowanie. Cieszę się, że podczas ubiegłorocznej odsłony tego kluczowego dla świata polskiej medycyny wydarzenia poruszaliśmy tematy, które nie tylko są aktualne, ale dotyczą całych grup, populacji, a nawet całej planety. Ochrona zdrowia nie może opierać się na strategiach i sposobie myślenia z przeszłości. Należy przyjąć zintegrowane, holistyczne podejście, z uwzględnieniem faktu, że populacja ludzka jest tylko częścią większego systemu. Kongres nie zastąpi dialogu społecznego na każdym szczeblu – centralnym, regionalnym, w szpitalu lub rodzinie, ale jeśli nie uświadomimy sobie już dzisiaj, że idea One Health to nie tylko to, co jemy, pijemy, jak się uczymy, pracujemy i odpoczywamy, ale również to, co nas otacza – świat roślinny i zwierzęcy – nie możemy mówić o dobrostanie na naszej planecie. Właśnie dlatego potrzeba popularyzacji koncepcji jednego zdrowia, znalazła się na pierwszym miejscu wśród piętnastu najnowszych rekomendacji – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Wdrożenie zasad One Health w Polsce to tylko jedna z rekomendacji, które znalazły się w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Obok zintegrowanego podejścia do ochrony zdrowia, eksperci uwzględnili także postulat o przyjęciu aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego, a także pochylili się nad problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, proponując szereg działań, w tym prowadzenia populacyjnego monitoringu częstości występowania tego zjawiska wśród najmłodszych oraz programy edukacyjne skierowane do całych rodzin.

Najnowsze rekomendacje uwzględnione w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023 wygłosili m.in.: prof. Romuald Zabielski, członek korespondent PAN, Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW w Warszawie; prof. Janusz Heitzman, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej; prof. Katarzyna Neubauer, kierownik Zakładu Dietetyki, Katedra Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu; prof. Anna Wiela-Hojeńska, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena B. Skarżyńska, Katedra i Zakład Opieki Farmaceutycznej i Farmakoterapii, Wydział Farmaceutyczny, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Narządów Zmysłów.

Pełna lista rekomendacji:

  • Wdrożenie zasad One Health w Polsce,
  • Przyjęcie aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego,
  • Przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,
  • Podjęcie przez władze centralne inicjatywy opracowania i wdrożenia narodowej kompleksowej, wielosektorowej strategii ochrony zdrowia komunikacyjnego,
  • Zahamowanie narastającej oporności drobnoustrojów, w tym wdrożenie i bezwzględne przestrzeganie procedur kontroli zakażeń szpitalnych,
  • Wdrożenie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego,
  • Stworzenie sprawnego systemu opieki nad osobami starszymi i seniorami wymagającymi opieki długoterminowej,
  • Bliższa współpraca pomiędzy lekarzami medycyny, stomatologii i lekarzami weterynarii w myśl koncepcji Jednego Zdrowia,
  • Opracowanie awaryjnych rozwiązań organizacyjnych w ratownictwie medycznym możliwych do zastosowania w sytuacjach ekstremalnych,
  • Podjęcie działań będących odpowiedzią na występujące i przewidywane w przyszłości skutki zmian klimatycznych oraz mające na celu zbudowanie zrównoważonego systemu żywnościowego,
  • Wprowadzenie planów aktywności profilaktycznych uwzględniających kontakt z naturą jako czynnik wspierający kondycję fizyczną, jak i psychiczną,
  • Współdziałanie jednostek medycyny pracy z pracodawcami,
  • Podjęcie działań mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia przyszłych lekarzy.

Podczas konferencji ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE odbyła się również uroczysta gala i wręczenie nagród oraz wyróżnień w konkursie „Perspektywy Medycyny” 2023. Inicjatywa ma na celu promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych. Laureaci odebrali statuetki i gratulacje z rąk prof. Henryka Skarżyńskiego.

– Jestem dumny, że kolejny rok z rzędy możemy nagrodzić osoby, które w swojej codziennej pracy przyczyniają się do wdrażania nowatorskich pomysłów, nowych metod diagnostycznych i leczenia podnoszących poziom ochrony zdrowia w Polsce. Doceniamy nie tylko ludzi, ale także sukcesy placówek zarządzanych przez ekspertów czy innowacyjne strategie organizacji oraz metody terapeutyczne służące poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom – podsumował prof. Henryk Skarżyński.

Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w sześciu kategoriach: profilaktyka zdrowotna; nowoczesna edukacja medyczna; innowacje i wdrożenia; telemedycyna i usługi e-zdrowia; organizacja – ochrona zdrowia; promocja zdrowia w mediach. W tym roku kapituła przyznała także trzy nagrody specjalne będące wyrazem szczególnego uznania środowiska naukowego i pacjentów.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu z prof. Piotrem H. Skarżynskim:

Raport CSR wśród nagrodzonych na Welconomy Forum

Podczas Welconomy Forum in Toruń Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego została uhonorowana nagrodą Ambasadora Welconomy.

Fundacja została wyróżniona za prowadzone przez siebie projekty, w tym za RaportCSR – jedno z najstarszych na rynku mediów, poruszających kwestie odpowiedzialnego biznesu, a także m.inKongres ESG – Europa oraz magazyn Raport ESG.

Prezes Fundacji Urszula Jóźwiak (she/her) znalazła się w znakomitym towarzystwie! Nagrodą Ambasadorkami Welconomy zostały również uhonorowane minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – podsekretarz stanu ds europejskich w KPRM, Agnieszka Odachowska-Piosik, menadżerka ds innowacji technologii i działań społecznych oraz Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego Oddziału Terenowego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – wszystkim nagrodzonym Paniom gratulujemy!

Leżę i Pracuję z SEGRO

Firma SEGRO, wiodący właściciel i zarządca nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych, we współpracy z Fundacją Leżę i Pracuję stworzyła projekt edukacyjny Leżę i Pracuję z SEGRO. Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami i składa się z platformy e-learningowej oraz spotkań mentoringowych dla 50 uczestników. Bezpłatny kurs jest dostępny od 25 marca do końca czerwca 2024 r.

Kampania Weather Kids wzywa do pilnych działań na rzecz klimatu

Globalna publiczność telewizyjna mogła zobaczyć specjalną prognozę z roku 2050. Choć format jest znajomy, prognozy prowadzone przez dzieci już takie nie są. Młodzi prezenterzy dołączyli do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w nowej kampanii Weather Kids, stworzonej we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel. Inicjatywa wspierana jest przez światowe gwiazdy i Ambasadorów Dobrej Woli UNDP, w tym zdobywczynię Oscara, malezyjską aktorkę Michelle Yeoh, amerykańską aktorkę Connie Britton i duńskiego aktora Nikolaja Coster-Waldau. Inicjatywa jest częścią wysiłków UNDP, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków zmian klimatu oraz mobilizację ludzi na całym świecie do podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu dla przyszłych pokoleń.

Welconomy Forum – platforma debaty o największych wyzwaniach współczesności

Spektrum tematów wydarzenia obejmuje praktycznie wszystkie wyzwania stojące przed Polską, a w dużej mierze przed Europą i światem.

W dniach 25-26 marca 2024 roku w Toruniu po raz kolejny odbywa się kongres społeczno-gospodarczy XXXI Welconomy Forum in Toruń. Spektrum tematów obejmuje praktycznie wszystkie wyzwania stojące przed Polską, a w dużej mierze przed Europą i światem. Wśród tegorocznych ekspertów znajdą się m.in. Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także Magdalena Sobkowiak-Czarnecka,  podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy wezmą udział w sesji inauguracyjnej pn. „Polska, Europa, Świat – Era zmian”.

RaportCSR.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, oESG.pl i magazyn „Raport ESG” są wśród partnerów medialnych wydarzenia.

Dr Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy podkreśla, że od 30 lat wydarzenie jest platformą spotkań dla polityków, biznesmenów, ludzi kultury i nauki oraz miejscem do wzajemnej wymiany poglądów. – To jest nasz, czyli Welconomy, cel absolutnie podstawowy. Nie przymilamy się władzy, nie stajemy po stronie opozycji, tylko staramy się wszystkich zaprosić do stołu, by w ramach wzajemnej wymiany poglądów szukać rozwiązań najlepszych dla naszego kraju, regionu, miasta. Dla naszej wspólnej przyszłości – mówi dr Janiszewski.

„Polska, Europa, Świat – Era zmian” – to hasło przewodnie tegorocznego Welconomy, któremu poświęcona będzie sesja inauguracyjna. W otwierającym panelu wezmą udział:

  • Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – Podsekretarz Stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Paweł Borys – Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Marek Zagórski – Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
  • prof. dr hab. n. med. i o zdr. Piotr Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach
  • Agnieszka Wachnicka – Wiceprezes Związku Banków Polskich
  • Krzysztof Kwiatkowski – Przewodniczący Senackiej Komisji Ustawodawczej, Prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013-2019, Minister Sprawiedliwości w latach 2009-2011
  • Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Welconomy to nie tylko sprawy gospodarcze, ale również społeczne. – Stosunki społeczne są bardzo ważną dziedziną życia. Dzięki Welconomy okazuje się, że te tematy cieszą się nawet czasem większym zainteresowaniem niż polityka i gospodarka – zaznacza dr Jacek Janiszewski.

Przykładem społecznej debaty jest panel, który odbędzie się 25 marca, pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”. W panelu, który poprowadzi Filip Lamański – redaktor naczelny Obserwatora Gospodarczego, wezmą udział:

  • Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
  • dr hab. n. med. i o zdr. Piotr H. Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO
  • Agnieszka Żyro – Prezes Zarządu ANWIL S.A.
  • Szymon Poliński – Prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik
  • Przemysław Worek – Starszy Inspektor Pracy
  • Joanna Chorwacka – Psycholog, coach

Uczestnicy będą dyskutować o rewolucji – a być może ewolucji – jaką w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przechodzi rynek pracy. Nowe technologie, zmieniające się oczekiwania pracowników oraz rosnące znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kształtują nowe trendy i wyzwania w polityce pracowniczej.

Eksperci ocenią najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, obejmującymi takie zagadnienia jak: praca zdalna, elastyczne godziny pracy, równość płacowa, zdrowie psychiczne w miejscu pracy, innowacyjne modele zatrudnienia oraz rozwój zawodowy w erze cyfrowej.

Innym przykładem zróżnicowania tematyki Welconomy może być debata pt.: „One Health – jak zadbać o zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska?”, która odbędzie się pierwszego dnia Welconomy.

W debacie wezmą udział:

  • Miłosz Motyka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • dr hab. n. med. i o zdr. Piotr H. Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO
  • dr hab. Roman Kołacz – Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Anna Walkowiak – Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacja „Africa Help”
  • Tomasz Wojtkiewicz – Prezes Zarządu Nextbike Sp. z o.o.
  • Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia

Idea One Health, czyli Jedno Zdrowie, zakłada holistyczne podejście do tematu, uwzględniając również wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi na ogólną równowagę zdrowotną. Trzeba myśleć szeroko i przyszłościowo, tak by przyszłe pokolenia miały szansę na dobre życie.

– Mimo ogromnego postępu w medycynie najmłodsze pokolenia mogą być pierwszymi, które doświadczą pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i skrócenia średniej długości życia. Jest wiele przyczyn tego zjawiska, ale jedną z nich jest pogarszający się stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Działania wpisujące się w koncepcję One Health i holistyczne podejście do ludzkiego zdrowia mogą sprawić, że nie spełni się ten pesymistyczny scenariusz. Musimy położyć szczególny nacisk na działania profilaktyczne – mówi prof. Piotr H. Skarżyński, uczestnik debaty.

Dlatego na Welconomy Forum w Toruniu, każdy znajdzie szczególnie interesującą dla siebie debatę. Trendy w rozwiązaniach cyfrowych – w tym sztuczna inteligencja – budowanie skutecznego zespołu w obecnym otoczeniu gospodarczym, rola instytucji finansowych, modele motywacji w biznesie, podatkowe aspekty prowadzenia działalności czy przykłady krajów z dużym potencjałem inwestycyjnym to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas eksperckich dyskusji.

Ważne miejsce w debatach zajmie też ochrona środowiska – odnawialne źródła energii czy gospodarowanie odpadami. Uczestnicy wymienią się wiedzą i doświadczeniami w zakresie relacji pracownik-pracodawca. Wzorem poprzednich lat w programie znajdzie się również panel poświęcony współczesnemu rolnictwu – problemom i wyzwaniom w tym obszarze.

Każdego roku w społeczno-gospodarczym kongresie Welconomy w ciągu dwóch dni bierze udział ponad 1000 gości z Polski i zagranicy, w tym ponad 300 prelegentów i około 100 dziennikarzy. Ponadto wiele osób obserwuje wydarzenie online.

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Ze szczegółowym programem Welconomy można się zapoznać na stronie https://welconomy.pl/program

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – oto najważniejsze punkty

W piątek 22 marca 2024 r. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zaprezentowali założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe regulacje usuwają lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

– Państwo ma obowiązek bronić swoich mieszkańców. Ma otaczać ludność cywilną ochroną, tworzyć procedury i rozwiązania, które w sytuacjach zagrożenia zadziałają tak, aby każdy Polak mógł czuć się bezpiecznie – podkreślił minister Marcin Kierwiński. Szef MSWiA przypomniał również, że ochrona ludności i obrona cywilna dotyczą wszystkich poziomów funkcjonowania kraju. Obejmuje zadania na poziomie gminy, powiatu, województwa i całego kraju.

POLECAMY: “Praca w organizacjach pozarządowych daje ogromną satysfakcję”

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo to jeden z priorytetów rządu. – Aby pokazać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dla rządu i całej Rzeczpospolitej – na czele obrony cywilnej RP staje minister spraw wewnętrznych i administracji – powiedział.

Jaka będzie nowa ustawa?

Nowa ustawa będzie kompleksowo regulować kwestie związane z ochroną ludności i obroną cywilną. Uwzględni przy tym współczesne wyzwania i zagrożenia dla ludności. Nowe regulacje zostaną przygotowane w oparciu o dobre praktyki, doświadczenia służb ratowniczych, wnioski z kontroli NIK, analizy rozwiązań systemowych w krajach europejskich oraz wnioski z prac naukowych i badawczych w obszarze ochrony ludności.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński podczas konferencji przedstawił główne filary tworzące założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Główne filary założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

System ostrzegania i alarmowania

Bardzo ważnym elementem nowych przepisów będzie system ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku zagrożenia. Za utrzymanie systemu będą odpowiedzialne poszczególne szczeble administracji.

POLECAMY: Krzysztof Gawkowski: Naukowcy to ważniejsza grupa niż Big Techy

– Wszelkie instytucje państwa, posiadające zdolność docierania do pojedynczego człowieka, muszą być w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu – w sposób szybki tak, aby każdy wiedział, że zagrożenie się zbliża i co ma w takiej sytuacji zrobić – powiedział minister Marcin Kierwiński.

Ewakuacja i przyjęcie ludności

Przygotowane przepisy unormują również kwestie, które dotyczą planów ewakuacji ludności na wypadek zagrożenia dla gmin, powiatów, województw i całego kraju. Będą one uzgadniane m.in. z właściwymi organami wojskowymi. – Państwo musi być w stanie przetransportować zagrożoną ludność cywilną w określone i zdefiniowane miejsca. Musi użyć całej swojej infrastruktury – drogowej czy kolejowej – zaznaczył szef MSWiA.

Schrony i ukrycia dla ludności

Przygotowywane rozwiązania uregulują także kwestię schronów i ukryć doraźnych na potrzeby ludności. Powstanie system ich ewidencji, utrzymywania i budowania. Zapewnione zostanie też wsparcie finansowe realizacji tych przedsięwzięć. Projekt ustawy określi także odpowiedzialność za utrzymanie systemu na poszczególnych szczeblach administracji. – Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria do prawa budowlanego. W jaki sposób mają być budowane nowe obiekty – żeby te miejsca spełniały kryteria, by te miejsca mogły być tymczasowym miejscem ochrony ludności – podkreślił minister Marcin Kierwiński.

Wzmacnianie społecznej odporności

Istotnym elementem regulacji jest przygotowanie społeczeństwa do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Wiązać się to będzie m.in. z organizowaniem szkoleń i ćwiczeń. W działaniach tych zostanie uwzględniona rola obywateli, organizacji pozarządowych oraz zawodowych służb ratowniczych. – Każdy obywatel, Polak musi być świadomy tego, z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć i jak reagować na poszczególne zagrożenia – mówił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

POLECAMY: Prof. Marcin Wiącek: Nie wszystko da się załatwić zmianą przepisów

Budowanie zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej

Zdefiniowana zostanie struktura i rola organów ochrony ludności na różnych szczeblach administracyjnych, takich jak gmina, powiat, województwo i kraj. Określone zostaną ich zadania, kompetencje oraz zasady współpracy. Rozwiązania będą zawierać również regulacje dotyczące tworzenia i utrzymywania zasobów ochrony ludności. – To jest ten zestaw procedur, ale także wskazania bardzo konkretnych odpowiedzialności poszczególnych służb państwowych – przekazał minister Marcin Kierwiński.

Funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny

Nowe przepisy zaproponują także sposób funkcjonowania systemu ochrony ludności w czasie pokoju, w stanie wojennym oraz w czasie wojny. Podmioty ochrony ludności, które realizują zadania ratownicze i ochronne w czasie pokoju, zostaną, w czasie wojny, przekształcone w struktury obrony cywilnej. – Zbudujemy korpus obrony cywilnej, czyli ludzi, którzy mają odpowiadać za konkretne zadania, gdy przyjdzie czas godziny „W” – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Finansowanie

Wśród kluczowych elementów nowych rozwiązań znalazło się także finansowanie zadań ochrony ludności. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Ochrony Ludności przeznaczony na finansowanie zadań ochrony ludności. Fundusz będzie składał się z funduszu centralnego (jego dysponentem będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych) i funduszy wojewódzkich (jego dysponentami będą wojewodowie). – Chcemy maksymalnie mocno uruchomić takie narzędzia, które pozwolą partycypować państwu, w wydatkach, które ponosić będzie władza samorządowa na różnych poziomach – wyjaśnił minister Marcin Kierwiński.

ZOBACZ wywiad z Krzysztofem Gawkowskim, wiceprezesem rady ministrów i szefem resortu cyfryzacji:

7 mln ludzi zagrożonych głodem w Sudanie Południowym

Źródło: UNICEF

Ponad 70 proc. mieszkańców Sudanu Południowego, czyli ok. 9 mln ludzi, będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2024 roku – wynika z szacunków Komisji Europejskiej. W okresie od kwietnia do lipca 2024 roku 7,1 mln ludzi doświadczy poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a niemal 1,4 mln dzieci cierpi na krytyczne niedożywienie. Wojna w sąsiednim Sudanie pogorszyła i tak złą już sytuację – brakuje żywności i wody, wskaźniki stanu zdrowia należą do najgorszych na świecie, a 6,3 mln osób ma ograniczony dostęp do podstawowych usług opieki zdrowotnej.

ADAMED SmartUP Academy – zapisy na wiosenną edycję

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach. Fot. Anna Liminowicz

15 marca rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej edycji, spotkania będą odbywać się  na trzech uczelniach wyższych: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Pierwsze warsztaty startują na początku kwietnia.

ADAMED SmartUP Academy to cykl bezpłatnych i otwartych warsztatów weekendowych dla pasjonatów nauki, uczniów liceów ogólnokształcących i techników w wieku 14-19 lat. Organizatorem spotkań jest Fundacja ADAMED, obchodząca w bieżącym roku jubileusz 10-lecia działalności, której celem jest wsparcie rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku, w zajęciach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczestników z kilku miast Polski.  Łącznie do tej pory było to już ponad 700 godzin dydaktycznych.

Czego dowiedzą się młodzi naukowcy

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach, wykonywać eksperymenty i zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii pod okiem doświadczonych praktyków.

Młodzi naukowcy poznają świat optyki, dowiedzą się jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka, zobaczą krwinki pod mikroskopem, zrobią swoje własne hologramy, a także dowiedzą się o nowoczesnych metodach badań śladowych ilości substancji wybuchowych za pomocą urządzeń stosowanych powszechnie do kontroli pasażerów i bagaży na lotniskach oraz w laboratoriach kryminalistycznych.

Zobacz też wyniki badania Fundacji Adamed o nauce przedmiotów ścisłych

Szczegółowy harmonogram, opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu ADAMED SmartUP w zakładce Warsztaty. Zapisy startują już 15 marca. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona.

Fot. Anna Liminowicz

Martyna Zastawna: Nie wyrzucajmy – naprawiajmy!

Rozmawiamy z Martyną Zastawną, założycielką i właścicielką WoshWosh.

Jak wytłumaczyć ludziom, że lepiej buty wyczyścić i naprawić niż wyrzucać i kupować nowe? Czy firma WoshWosh jest zagrożeniem dla lokalnych rzemieślników oraz wielkich korporacji? Jak zadbać o planetę i zacząć od siebie zmieniać świat? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasza gościni.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Michał Olszański: Musimy się nawzajem zrozumieć!

Rozmawiamy z Michałem Olszańskim, Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, dziennikarzem.

Jak postrzegana jest w Polsce sytuacja osób w niepełnosprawnościami? Jak wychodzimy na tle innych krajów i jakie wartości mogą zaoferować osoby z niepełnosprawnościami firmom, jak i również społeczności? Czy zmieniło się coś na lepsze na przestrzeni lat? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasz gość.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Michał Purol: Najważniejsze jest łącznie rożnych środowisk

Rozmawiamy z Michałem Purolem, Chef sustainability Officer, UNEP Grid.

W jaki sposób UNEP Grid dba o planetę, co się sprawca i co jest najskuteczniejsze? W jaki sposób firmy mogą działać na rzecz środowiska? Jak skutecznie namówić ludzi do dbania o planetę? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasz gość.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Piotr Skarżynski: Właściwy łańcuch leczenia to podstawa

Rozmawiamy z prof. Piotrem Skarżyńskim ze Światowego Centrum Słuchu, Współzałożycielem Światowego Forum Słuchu przy WHO i Ekspertem WHO.

Jak wygląda temat społecznej odpowiedzialności w ochronie zdrowia? Czym jest koncepcja “One Health” i na jakie problemy społeczno-środowiskowe odpowiada? Jak można zapewnić dobre warunki dla pacjenta i przeciwdziałać złemu traktowaniu pacjentów? To niektóre z pytań, jakie zadaliśmy prof. Piotrowi Skarżyńskiemu.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Stadler Polska – zakład stał się „pełnoletni”, w tym roku kończy 18 lat

Opisywałem już dwa nasze ważne zakłady produkujące tabor kolejowy, PESA Bydgoszcz i NEWAG Nowy Sącz. To w pełni polskie firmy, ale w Polsce, w Siedlcach, działa też bardzo ważny oddział Stadler Polska szwajcarskiej firmy Stadler Rail.

Jak tylko Polska weszła do Unii Europejskiej i stała się krajem godnym zaufania, jako że w europejskiej rodzinie dba się o praworządność i demokratyczne zasady, naszym krajem zainteresowało się wiele firm. Co prawda Szwajcaria nie należy do EU, ale ma jednocześnie wielkie doświadczenie w prowadzeniu interesów na terenie Unii Europejskiej, zna obowiązujące tu przepisy i unijne regulacje. Kiedy Polska weszła do tej rodziny, już w 2004 r. firma Stadler Rail ogłosił chęć budowy nowego zakładu w Polsce. Postanowiono wykorzystać fakt, że w Polsce dostępna jest stosunkowo tania siła robocza, w tym także o wysokich kwalifikacjach, czyli kadra inżynierska i średni personel techniczny.

Stadler Rail – szwajcarska spółka akcyjna z siedzibą w Bussnang zajmująca się produkcją pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1942 w Zurychu przez Ernsta Stadlera, w 1945 r. rozpoczęło wytwarzanie pierwszych lokomotyw, a w 1962 uruchomiono zakład, przy którym mieści się jego obecna siedziba w mieście w Bussnang, 20 km na południowy-zachód od Konstancji, we wschodniej Szwajcarii.

W Polsce na siedziby wybrano Siedlce, miasto o sporych tradycjach kolejowych, gdzie mieści się tu ważny węzeł kolejowy. Na stacji Siedlce Wschodnie (wcześniej Siedlce Baza) znajdowała się baza montażowa w której montowano odcinki torowe na potrzeby firm budujących lub remontujących torowiska. To właśnie tę bazę, która w tym czasie pracowała „na pół gwizdka”, wybrał na swoją lokalizację Stadler. Rejon wschodniego Mazowsza to obszar gdzie było nieco trudniej o pracę niż w innych częściach Polski, stąd znaleźć pracowników nie było trudno. Zakład zaczął powstawać w czerwcu 2006 r. jako Stadler Polska, mający swoją siedzibę (biura oddziału) w Warszawie, zaś wytwórnia taboru kolejowego powstała w oparciu o istniejącą tu halę dawnej montowni torowej, która została wyremontowana, zmodernizowana oraz odpowiednio wyposażona. Tak powstał bardzo nowoczesny zakład, gdzie do chwili obecnej zbudowano 560 pojazdów trakcyjnych, na zamówienie polskich przewoźników: Koleje Mazowieckie, PKP Intercity, Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Śląskie. Produkuje się tu też elektryczne jednostki trakcyjne na eksport do Republiki Czeskiej, dla przewoźnika Leo Express. W 2017 r. firma zatrudniała już 700 pracowników, będąc istotnym pracodawcą w tym rejonie. Kiedy zrealizowano pierwsze polskie zamówienie na 10 jednostek Stadler FLIRT dla Kolei Mazowieckich (ER75) oraz czterech podobnych dla Kolei Śląskich (EN75), zakład nie miał chwilowo zamówień z naszego kraju, więc macierzysta firma przesunęła tu część realizacji zamówień eksportowych. W ten sposób zaczęto sprzedawać pojazdy trakcyjne do Niemiec, Austrii i do Holandii. A później znów nadeszły zamówienia z Polski, najpierw na 20 dwuczłonowych, najmniejszych pojazdów dla nowo powstałych Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych, a później na 20 największych, bo aż ośmioczłonowych dalekobieżnych jednostek ED160 dla PKP Intercity. Później poszło jeszcze lepiej – Koleje Mazowieckie zamówiły aż 61 pięcioczłonowych FLIRTów (ER160), a PKP Intercity dokupiły 12 jednostek dalekobieżnych.

We wrześniu 2016 roku Stadler Polska Sp. z o.o. i Solaris Bus & Coach S.A. ogłosiły nawiązanie współpracy w dziedzinie dostaw pojazdów kolei miejskiej i tramwajów. Oba przedsiębiorstwa występują na rynku jako konsorcjum. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było złożenie oferty w przetargu na dostawę tramwajów dla Krakowa. Stadler i Solaris wspólnie uczestniczą w przetargach na dostawę tramwajów w Polsce i innych rynkach europejskich.

Dodatkowo należy wspomnieć, że Stadler ma w Polsce własny serwis. Dwa oddziały obsługowo-remontowe funkcjonują w Sochaczewie – dla Kolei Mazowieckich i w Łodzi – dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Oczywiście oddziały te w razie potrzeby wspierają też i innych użytkowników FLIRT w Polsce.

Firma Stadler Polska na stałe osadziła się na rynku polskim, choć produkuje się tu (w Siedlcach) wyłącznie jednostki elektryczne rodziny FLIRT dla Polski i innych odbiorców oraz GW dla Holandii. Miejmy nadzieję, że będzie się dalej rozwijać i będą tu powstawać nowe konstrukcje, tak na nasz własny rynek, jak i na eksport.

Michał Fiszer

Kampania #OtwarciNaBiznes łączy pokolenia [WYWIAD]

Podczas inauguracji kampanii debatowano o korzyściach z solidarności międzypokoleniowej. Fot. Our Future Foundation

Spodziewam się, że zgłoszenia związane z ESG oraz zrównoważonym rozwojem pojawią się w konkursie na najlepszy pomysł biznesowy – mówi w wywiadzie dla RaportCSR.pl Kamil Tomkowicz, Członek Zarządu Our Future Foundation.

Jakie są idea i główne założenia edukacyjnej kampanii #OtwarciNaBiznes?
Kamil Tomkowicz

Nasza kampania odpowiada na wyzwania, które napotykają zarówno młode osoby jak i te powyżej 50. roku życia na ścieżce swojej kariery zawodowej. Na początku dostrzegliśmy na rynku dwa pozornie ze sobą niepołączone problemy, które jak się później okazało – mogą mieć wspólne rozwiązanie.

Z jednej strony, studenci chętnie decydują się na zakładanie własnych firm. Nasze badanie potwierdza, że myśli o tym aż 2/3 z nich. Niestety, firmy prowadzone przez osoby z pokolenia Z bardzo szybko upadają – prawie połowa w ciągu dwóch lat od zarejestrowania. Często spowodowane jest to luką kompetencji fachowych, będących domeną osób bardziej doświadczonych.

Z kolei drugim zjawiskiem, jakie zaobserwowaliśmy, jest relatywnie niski poziom umiejętności cyfrowych wśród osób z pokolenia Silver, czyli po 50 roku życia w porównaniu z młodszymi generacjami. Przekłada się on niestety na przedwczesne przechodzenie na emeryturę wśród tych, którzy mogliby pozostać aktywni zawodowo czy też nieumiejętność wykorzystania rozwiązań technologicznych przy prowadzeniu własnej firmy. Potwierdzają to m.in. badania projektu WeLaR.

Połączyliśmy więc dwa zjawiska, czyli to, że osoby powyżej 50. roku życia potrzebują umiejętności technologicznych, żeby odnaleźć się w dzisiejszych realiach rynku pracy, z tym, że młodym ludziom brakuje praktycznego doświadczenia biznesowego. Stwierdziliśmy, że stworzymy międzypokoleniową kampanię, gdzie obie te grupy będą mogły uczyć się przede wszystkim od siebie nawzajem, współpracując przy tworzeniu pomysłów biznesowych.

Dodatkowo stworzyliśmy dla nich ogólnodostępne materiały edukacyjne, które pozwolą im podnieść poziom wiedzy, uświadomią im jak skutecznie założyć i prowadzić biznes – wykorzystując do tego nowe technologie. Tak właśnie powstała idea #OtwarciNaBiznes.

Szczegóły Kampanii #OtwarciNaBiznes poznasz TUTAJ

Jakie najważniejsze wnioski wypływają z badania Fundacji i Akademii Leona Koźmińskiego?

Nasze badanie przeprowadzone wraz z Akademią Leona Koźmińskiego dało dwa kluczowe wnioski. Po pierwsze, edukacja przedsiębiorcza w Polsce nadal nie jest powszechna, o czym świadczy między innymi fakt, że tylko co piąta młoda osoba planująca założenie własnej firmy wie, jak przeprowadzić analizę rynku i stworzyć biznesplan. Podobne braki kompetencyjne występują również wśród osób powyżej 50.

Ponadto, młodzi ludzie zwracają uwagę na trzy główne bariery, które utrudniają im zakładanie i prowadzenie firmy: kwestie księgowe, prawne oraz administracyjne. Większość badanych nie wiedziało, w jaki sposób przebiega proces zarejestrowania firmy ani jakie formalności się z nim wiążą. Stąd też nasza kampania, która ma na celu promocję praktycznej wiedzy dotyczącej zakładania i prowadzenia biznesu. Wierzę, że doskonale wpisze się ona w te potrzeby.

Z drugiej strony, wyniki badania wykazują bardzo dużą otwartość obu grup wiekowych na współpracę w środowisku zawodowym. Zarówno studenci, jak i osoby powyżej 50. roku życia, wykazują pozytywne nastawienie do zatrudniania się wzajemnie. Ponad 80% osób w wieku powyżej 50 lat pozytywnie patrzy na możliwość pracy w międzypokoleniowych zespołach, podobnie jak większość studentów, którzy nie widzą przeciwwskazań, by zatrudniać osoby w wieku „Silver”.

Cieszymy się, że nasz projekt będzie jedną z pionierskich inicjatyw w Polsce, umożliwiającą wykorzystanie tego potencjału i otwartości obu grup na tworzenie projektów biznesowych oraz wzajemną naukę.

Wykluczenie cyfrowe starszych ludzi i ich obawy przed działalnością biznesową można zrozumieć, jednak trudniej pojąć, dlaczego dotyka ono część studentów. Co jest tego przyczyną?

W przypadku studentów raczej nie mówimy o wykluczeniu cyfrowym, ponieważ niemal wszyscy korzystają ze smartfonów, laptopów i mają dostęp do Internetu. Problem jaki adresujemy to niski poziom kompetencji cyfrowych i umiejętność wykorzystywania tych narzędzi w kontekście pracy oraz prowadzenia własnego biznesu. To znaczy, samo posiadanie umiejętności korzystania z telefonu dla rozrywki czy wyszukiwania informacji nie jest równoznaczne z umiejętnością wykorzystywania programów czy narzędzi, które pozwalają na dotarcie do nowych odbiorców, tworzenie treści, zarządzanie projektami itp.

Dlatego celem w przypadku studentów nie jest eliminowanie wykluczenia cyfrowego, ale podniesienie ich praktycznej wiedzy na temat efektywnego wykorzystania innowacyjnych narzędzi.

Mówiąc symbolicznie – czy operująca w cyfrowym świecie firma założona przez ojca lub mamę i syna lub córkę może być bardziej efektywna niż firmy założone osobno przez każdego – każdą z nich? Efekt synergii może dać lepszy rezultat?

Zdecydowanie takie połączenie może przynieść wymierne rezultaty, czego przykładem jest chociażby jedna z ambasadorek naszej kampanii – Aleksandra Żelazowska, która w wieku kilkunastu lat prowadzi swój biznes wspólnie z tatą. Ola skupia się głównie na kreowaniu treści cyfrowych i wykorzystuje media społecznościowe m.in. TikToka, aby dotrzeć do klientów, natomiast jej tata zajmuje się kwestiami administracyjnymi i technicznymi prowadzenia biznesu. Istnieje oczywiście wiele podobnych przykładów i „success stories” międzypokoleniowych firm. Ta synergia ma sens i dlatego chcemy ją promować.

A jaką rolę w cyfrowym i biznesowym edukowaniu odgrywają atmosfera na uczelniach i kadra naukowa? Na przykład prof. Grzegorz Mazurek, rektor ALK i prof. ALK, Aleksandra Przegalińska, prorektor uczelni, są wybitnymi znawcami świata cyfrowego oraz AI, jego roli dla świata biznesu, w tym dla zrównoważonego rozwoju i ESG. Na co powinny w tym zakresie zwracać uwagę uczelnie?

Atmosfera i podejście kadry odgrywa kluczową rolę, ponieważ to właśnie nauczyciele i wykładowcy są katalizatorem rewolucji technologicznej. To oni przekazują nam wiedzę i pokazują, w jaki sposób korzystać z nowych narzędzi. Akademia Leona Koźmińskiego jest szczególnym przypadkiem, ponieważ jako pierwsza w Polsce wprowadziła wytyczne pokazujące studentom, jak efektywnie i w uczciwy sposób korzystać z generatywnej AI. To świetny przykład innowacyjnego podejścia do edukacji, z którego przykład powinny brać inne uniwersytety. Uczelnie muszą starać się nadążyć za tym, co przynosi rynek.

Nowatorskie podejście Akademii widać również przy implementacji nowoczesnych narzędzi w procesach nauczania oraz w przygotowaniu kadry do dzielenia się tą wiedzą Mówię tutaj o praktycznych programach w tym laboratorium Bloomberga, grach symulacyjnych.

Pana zdaniem, czy mogą się pojawić prace konkursowe związane z ESG i sustainability, czy też jest to jeszcze pieśń przyszłości?

Jestem optymistą w tej kwestii i spodziewam się, że zgłoszenia związane z ESG oraz zrównoważonym rozwojem pojawią się w konkursie. Chociażby dlatego, że w naszych kryteriach oceny pomysłów biznesowych priorytetowo traktujemy autentyczność, współpracę z lokalną społecznością oraz właśnie zrównoważony rozwój. Wierzę, że zgłoszone pomysły będą propozycją na implementację rozwiązań wspierających różnorodność i ekologię w naszym codziennym życiu i gospodarce.

Przeczytaj też lub obejrzyj relację z debaty panelowej pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu w czasach AI” która odbyła się podczas III Kongresu ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa”.

Rozmawiał Bogusław Mazur

Grzegorz Tomasik: Zielona energia jest opłacalna

Twarde dane, które w najbliższych miesiącach i latach trzeba będzie wykazywać w raportach ESG powodują, że kto już dziś sięga po zieloną energię, ten w biznesowym maratonie, wygrywa na starcie.

O znaczeniu zielonej energii dla biznesu, zawirowaniach wokół Zielonego Ładu, walce ze zmianami klimatycznymi, barierami w rozwoju OZE i innych wyzwaniach rozmawiamy z Grzegorzem Tomasikiem, ekspertem rynku energii, wiceprezesem zarządu Reo.pl

Biznes coraz śmielej zwraca się ku zielonej energii. Jakie kluczowe korzyści płynące z energii z OZE dla przedsiębiorców zauważa Pan ze swojej perspektywy, a co stanowi największą przewagę dla samych zainteresowanych?
Grzegorz Tomasik

Pozwolę sobie zacząć od potrzeb przedsiębiorców. Otwarcie na zieloną energię wynika z kilku kwestii. Kluczowa jest konkurencyjność cenowa, osiągnięcie stabilizacji i niezależności, o które tak trudno na rynku paliw kopalnych. Przedsiębiorcy aktywnie poszukują oszczędności i znajdują je m.in. długoterminowo korzystając z OZE.

Na decyzję o wyborze zielonej energii mają również wpływ zmiany legislacyjne i gorąca dyskusja, która toczy się wokół raportowania niefinansowego i wdrażania standardów ESG. Impakt firmy na środowisko to już nie tylko hasła na billboardach największych brandów – to realne działania także sektora MŚP. Przedsiębiorcy nabierają coraz większej świadomości, że kwestie proekologiczne, temat efektywności energetycznej i tworzenia gospodarki niskoemisyjnej to coś, co dotyczy również ich. Z tych wszystkich elementów buduje się wzmożone zainteresowanie zieloną energią.

Z naszej perspektywy, Platformy Reo.pl skierowanej do biznesu, która umożliwia zakup i sprzedaż w 100% zielonej energii, przedsiębiorcy dzięki energii ze źródeł odnawialnych osiągają liczne korzyści. Zarówno w wymiarze finansowym, optymalizując wydatki w firmie, jak i wizerunkowym. Przedsiębiorcy inwestujący w OZE – jako odbiorcy zielonej energii, oraz jako wytwórcy – pozycjonują się w oczach kontrahentów i klientów jako nowocześni, myślący strategicznie i wrażliwi społecznie partnerzy biznesowi. To dziś marki, po których produkty bądź usługi warto sięgnąć.

Niebagatelne znaczenie mają również twarde dane, które w najbliższych miesiącach i latach trzeba będzie wykazywać w raportach ESG. Kto już dziś sięga po zieloną energię, ten w biznesowym maratonie wygrywa na starcie.

Jak ocenia Pan obecny stan i poziom rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce? Czy możliwości odpowiadają potrzebom tych, którzy w OZE chcą inwestować? Jakie są największe bariery rozwoju? Stan linii przesyłowych, a może przepisy prawne?

Rynek energii odnawialnej w Polsce cały czas się rozwija, jednak rozwój ten nie jest tak dynamiczny jak mógłby być w wersji optimum. Jedną z większych barier rozwojowych są kwestie legislacyjne, a więc ograniczenia, które wprowadzają dla realizacji nowych inwestycji w przypadku elektrowni wiatrowych na lądzie, czy też brak usuwania licznych barier dla innych OZE, np. skracanie terminów procedur administracyjnych, a także brak stabilności przepisów prawnych.

Kolejną są możliwości przyłączeniowe sieci elektroenergetycznych, których dzisiaj coraz bardziej brakuje, a także czas oczekiwania na ich uzyskanie, jeżeli już są dostępne. Tutaj również konieczne są istotne zmiany w podejściu do procedowania wydawania warunków przyłączenia, w szczególności w sieciach dystrybucyjnych oraz zmiany w podejściu do planowania rozwoju tych sieci, np. większy priorytet dla realizacji inwestycji wprowadzających automatyczny nadzór nad pracą sieci i inteligentne sterowanie.

To jednak nie oznacza, że maleje znaczenie działań edukacyjnych i świadomościowych – wręcz przeciwnie! Nadal mamy bardzo dużo do zrobienia w kwestii popularyzowania odnawialnych źródeł energii, informowania o ich zaletach i możliwościach. Nadal też rozprawiamy się z wieloma mitami na temat bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego bazującego na OZE, braku stabilności pracy OZE czy przerw w ciągłości dostaw energii z OZE. Ważne jest również to, że działania we wszystkich ww. obszarach, powinny wynikać ze spójnej, zrównoważonej polityki energetycznej państwa.

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy kwestiach związanych z legislacją. Wokół ESG i Europejskiego Zielonego Ładu, toczy się bardzo żywa dyskusja. Czy według Pana protesty różnych grup społecznych czy outsourcowanie produkcji poza Europę w ramach szukania oszczędności, mogą zahamować procesy transformacyjne? Czy legislatorzy mogą zmienić kierunek i odejść od zapowiadanego celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej?

Dyskusje, jeśli toczą się na poziomie argumentów merytorycznych, potrzebne są w każdym procesie. Transformacja zaś trwa, jest faktem. Proces dzieje się na naszych oczach, proces niezwykle istotny i ważny dla nas i przyszłych pokoleń. Oczywiście niektóre elementy tej transformacji mogą się opóźniać lub przyjmować mniejsze od zakładanego tempo.

Czy jest możliwa zmiana kursu o 180 stopni? W mojej opinii – nie. Jeśli pojawiają się jakieś czynniki bądź okoliczności wymagające weryfikacji wcześniej przyjętych założeń, warto to robić, ale włączenie komponentu ekologicznego jako stałego, ważnego elementu do funkcjonowania społeczeństwa, do prowadzenie biznesu, do zasad demokracji, to droga od której nie ma odwrotu, i to jest dobra droga.

Wszyscy chcemy mieć wysoką jakość życia, ale czy jego elementem musi być bagatelizowanie, lekceważenie środowiska i ekosystemu, w którym funkcjonujemy, pomijanie go? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”, przy czym jest to niewątpliwie temat do szerszej dyskusji.

Niemniej jednak, na pewno potrzebna jest nadal cierpliwa i szeroka edukacja w bardzo różnych aspektach, które należy zrozumieć w stopniu przynajmniej podstawowym, aby wiedzieć, jak ważnymi dla nas wszystkich są kroki w kierunku neutralności klimatycznej, jak złożony jest to proces i dlaczego wymaga pełnego zaangażowania od społeczeństwa i wszystkich sektorów gospodarki.

Czy wizje nieuchronnych zmian klimatycznych są uzasadnione? Pojawiają się głosy, że dziś możemy walczyć jedynie ze skutkami, a samych zmian nie da się powstrzymać.

Uważam, że walka jedynie ze skutkami jakiegokolwiek zjawiska nie jest właściwym rozwiązaniem. Poza gaszeniem pożaru należy zawsze poszukać jego przyczyny, głównie z uwagi na to aby zapobiec kolejnemu. Odnoszę to również do kwestii zmian klimatycznych – tylko identyfikacja i likwidacja, ograniczenie przyczyn niekorzystnych zjawisk może mieć sens i być skuteczne długoterminowo.

Żadna, nawet najlepsza technologia przetwarzania odpadów nigdy nie będzie lepsza od redukcji ilości powstających odpadów, tak jak żadna technologia utylizacji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery, nie będzie lepsza od ograniczenia ilości emisji tych zanieczyszczeń.

Zatem konieczne jest skupienie się na eliminacji, ograniczaniu, przyczyn negatywnych zjawisk niezależnie od tego, jak bardzo czarna jest wizja przyszłości. Redukcja emisji i zużycia plastiku tu i teraz. Świadomy wybór dóbr FMCG – włącznie z premiowaniem marek działających zgodnie z najwyższymi standardami ESG. Decyzje o zmianie sprzedawcy energii i wybór energii z OZE – to są przykłady działań, które zarówno konsumenci indywidualni, jak i przedsiębiorcy mogą podejmować dziś.

I każde takie działanie naprawdę ma znaczenie i sens, zaś suma tych działań może spowodować, że nasza planeta – mimo iż te „czarne wizje” mają silne podstawy naukowe – zaskoczy nas bardziej pozytywną odpowiedzią, niż można tego dzisiaj oczekiwać. Dostrzegają to m.in. Klienci Reo.pl, którzy otwierają się na możliwości, które daje im w 100% zielona energia.

Przeczytaj też o wynikach czwartej edycji Carbon Footprint Summit w Krakowie

Rozmawiał Bogusław Mazur

Ernest Bryll – wspomnienie. „A śmierć – proszę pana, to jest rozbieranie…”

Ernest Bryll odszedł 17 marca 2024 roku

Zmarł Ernest Bryll – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata. Miał 89 lat. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów ostatnich czasów. Mieliśmy zaszczyt poznać Mistrza osobiście, gościć Go i realizować z Nim wywiady.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. Jego ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym. W czasie okupacji Ernest Bryll był członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów – Zawiszakiem. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym harcerstwie. Maturę zdał w wieku 16 lat. Był krótko robotnikiem w gdyńskiej elektrowni portowej, po czym dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem. A w latach 1991-1995 ambasadorem RP w Irlandii.

Jako poeta zadebiutował w 1958 r. utworem „Wigilie wariata”. Opublikował prawie 40 tomów wierszy. Był również autorem często wystawianych dramatów: „Rzecz listopadowa”, „Kurdesz” i „Wieczernik”. Napisał znane libretto do albumu „Kolęda-Nocka” oraz teksty do widowisk „Po górach, po chmurach” i „Na szkle malowane”.

Stał się autorem tekstów kilku popularnych piosenek, w tym „Psalmu stojących w kolejce”. Wykonany przez Krystynę Prońko utwór stał się jednym z nieformalnych hymnów „Solidarności” przed wprowadzeniem stanu wojennego.

Jego utwory wykonywali m.in. Michał Bajor, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stan Borys, Jerzy Grunwald, Jerzy Połomski, Bernard Ładysz, Daniel Olbrychski, Łucja Prus, Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska, Andrzej Rybiński, Danuta Rinn a także Skaldowie, 2 plus 1 i zespół Myslovitz. Tekst jednego z największych przebojów tej grupy, „Peggy Brown”, jest dokonaną przez Brylla adaptacją utworu z XVIII-wiecznej Irlandii.

W Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego odebraliśmy odejście Ernesta Brylla niezwykle osobiście. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Ernesta w Galerii Delfiny. Poznaliśmy Go jako człowieka bardzo pogodnego, bezpośredniego, skromnego, niezwykle subtelnego, a zarazem wypełnionego ogromem refleksji o życiu, świecie i twórczości.

Zrealizowaliśmy też z Mistrzem dwa wywiady. Podczas rozmowy utrwalonej w kamerze dwa lata temu dzielił się m.in. opowieściami o swoim życiu, jak też o twórczości. Te uwagi powinny być bezcenne dla środowisk twórczych, szczególnie dla poetów, jak też dla środowisk krytyków.

Przykładowe cytaty: „Pisanie wierszy to nie jest zawód, to jest przypadłość. Taka à la choroba – przypadło i trzeba to wyrzucić z siebie. Ale nie, nic więcej.” „Poezji nie można się nauczyć, bo ona wtedy jest interesująca, kiedy się pisze inaczej, niż inni”. „Jak się ma czas na pisanie wierszy, to wtedy się siedzi i myśli – co ja tu napiszę? A dlaczego ja nie piszę? A czemu we mnie się nie budzi ten talent? A co ja mam do powiedzenia? A jak nie ma czasu, a najlepiej, jak jest inna robota, wtedy się ucieka na wagary. I tu już dzwonią, czekają na tę inną robotę, a my na wagarach bezsensownie walimy jakieś wiersze. Wtedy jest poezja”.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy:

 

Opublikowaliśmy w dwóch częściach wywiad z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem, pieśniarzem, kompozytorem, autorem tekstów, bliskim współpracownikiem Mistrza. Wywiad został przeprowadzony w styczniu 2014 r. podczas koncertu promującego książkę Ernesta Brylla i Marcina Stycznia zatytułowaną „Duchy poetów”. Osią wywiadu było wspieranie przez świat biznesu świata twórców. Stąd tytuł pierwszej części: „Duch poezji a duch korporacji”.

Przy czym z ust obydwu twórców nie padały tylko pochwały. „Najlepszymi koncertami są te pozornie ubogie, choć często wspomagane przez biznes. Wtedy jednak ta pomoc polega na wspomaganiu ludzi organizujących koncert. Kiedy biznes sam organizuje, to przedsięwzięcie czasami wychodzi tak jakoś… biurokratycznie” – mówił Ernest Bryll.

Zauważył też nieco gorzko: „Jak człowiek już wejdzie w poezję, to się liczy z tym, że na ogół potrzebują jej ludzie, którzy nie mają tak za dobrze w życiu. Bo ci, którzy mają dobrze w życiu, raczej zajmują się kupowaniem nowych gadżetów”.

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części wywiadu, która znajduje się TUTAJ

Równie interesująca jest kolejna część wywiadu pod znamiennym tytułem „Popierajcie twórczość po irlandzku”. Rozmawialiśmy m.in. o wydawaniu, dystrybucji i popularności poezji. „Kiedyś przyjechali specjalnie z walizkami z Suwałk, żeby kupić z magazynu moje tomiki i zdobyć na nich mój podpis. I podpisałem ponad czterysta tomików. To oczywiście był szczególny wyjątek, jednak jest interesujące, że tamtejsze księgarnie nie były tomikami zainteresowane, mimo chętnych do kupowania. Dystrybucja sztuki – tu jest miejsce do działania dla biznesu” – mówił Ernest Bryll.

Opowiedział też, jak umiejętnie propagują swoją kulturę na całym świecie Irlandczycy. Oraz że ich pomysły można wykorzystać do propagowania polskiej kultury.

Zapraszamy do przeczytania drugiej części wywiadu, znajdziecie ją Państwo TUTAJ

Cóż… O Erneście Bryllu można pisać książki. My zamieszczamy o Panu Erneście własne wspomnienia. Lecz oprócz czytania o Nim, warto czytać Jego samego:

Ernest Bryll

Narodziny

Narodziny – mój panie
To jest ubieranie
Ubieranie
W umieranie

 

Zapinanie
Rozpinanie
Cerowanie
Pranie
Prasowanie
Łatanie
Szukanie…

 

A śmierć – proszę pana
To jest rozbieranie
Rozbieranie
Z umierania

Zielony Ład, czyli jak ważny jest dialog

Parlament Europejski zdecydował, że do 2040 r. mają zniknąć piece gazowe. Wielu Polaków łapie się za głowę, bowiem całkiem niedawno rząd i samorządy zachęcały do wymiany „kopciuchów” na piece gazowe, argumentując to troską o środowisko. Teraz okazuje się, że te przyjazne środowisku piece gazowe wcale takie przyjazne, przynajmniej w oczach urzędników z Brukseli, nie są. I w tym przykładzie zawiera się najlepsza odpowiedź na pytanie, dlaczego ponad trzy czwarte Polaków popiera argumentację środowisk protestujących przeciwko Zielonemu Ładowi – przypomina Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Konieczność wprowadzenia pracowników z innych kręgów kulturowych do branży finansowej w Polsce

Jednym z wyzwań związanych z budowaniem inkluzywnych zespołów wewnątrz organizacji będzie zatrudnianie pracowników innych narodowości, w tym z krajów poza europejskich. Branża finansowa staje przed tym wyzwaniem już dziś – pisze dla RaportCSR.pl Izabela Walczewska-Schneyder, członkini ACCA, Współzałożycielka Grupy Oryx.

Izabela Walczewska-Schneyder

W kontekście polskiej branży finansowej mówi się o zapotrzebowaniu na pracowników
z innych kręgów kulturowych. Łączy się to między innymi z konkurencją ze strony międzynarodowych firm. W Wielkiej Brytanii[1] coraz poważniejszy jest problem braku wyszkolonych ekspertów finansowych. Firmy z Wielkiej Czwórki, ale nie tylko, coraz częściej zatrudniają certyfikowanych ekspertów finansowych z innych krajów, między innymi z Polski.

Jeżeli nasze firmy chcą nadążyć za zachodnimi trendami to również muszą otworzyć się na utalentowanych pracowników z innych krajów. Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym[2] krajem dla firm i pracowników z nie tylko z Europy wschodniej, ale także Afryki. Większa różnorodność kulturowa może wzmocnić nie tylko polskie firmy działające w sektorze finansowym, ale również branże finansową ogólnie.

Otwarcie się na pracowników z innych kręgów kulturowych – korzyści

Pracownicy z różnych kręgów kulturowych mogą pomóc w zrozumieniu różnic w podejściu
do pracy, komunikacji czy zarządzania. Zdywersyfikowane zespoły, po zapewnieniu odpowiedniego wdrożenia, są bardziej efektywne i kreatywne. Doświadczenia pracy i życia
w innych krajach i kulturach może pomóc firmom w rozwoju międzynarodowym jak również poszerzyć kompetencje kulturowe wśród pracowników. Wymiana wiedzy
wśród pracowników pozwala na rozszerzenie kompetencji zespołów oraz poszerzanie perspektywy, co wpłynie pozytywnie na budowanie zrównoważonych modeli biznesowych
w organizacjach.

Specjaliści chcą zmieniać pracę

Równocześnie obserwujemy wzmożoną chęć specjalistów do zmiany pracy. Według raportu[3] ACCA Global Talent Trends 2024, przeprowadzonego wśród prawie 10 tys. specjalistów z 157 krajów, aż 44 proc. jest zainteresowanych zmianą. U osób poniżej 26 roku życia ten wskaźnik wynosi ponad połowę. Największą chęć do relokacji z obecnego miejsca  zamieszkania wraz z rozwojem kariery wykazują wykształceni specjaliści z krajów takich jak Pakistan (85 proc.), Indie (76 proc.), oraz z krajów afrykańskich, takich jak Zimbabwe (76 proc.) czy Nigeria (71 proc.).

Branża finansowa ma jednolite standardy

Warto wspomnieć, że współczesna branża finansowa opiera się na jednolitych standardach certyfikacji, takich jak ACCA, które uznawane są na całym świecie. Oznacza to, że osoby z innych kultur, nawet z tak wydawałoby się odległych państw, posiadają kompetencje zbieżne z europejskimi i mogą skutecznie pracować w innych krajach.

Demografia, czyli konkurencyjność

Kolejnym aspektem wpływającym na pracowników z innych kręgów kulturowych jest demografia. Starzejące się społeczeństwo i brak talentów w Polsce sprawiają, że firmy muszą szukać pracowników poza granicami. Według raportu Pracodawcy RP z polskiego rynku pracy do 2050 roku będzie średnio co roku ubywać nawet 250 tys. osób w wieku produkcyjnym. To duży cios dla polskiej gospodarki a szczególnie branży finansowej, która konkuruje z globalnymi firmami.

Z tego powodu proces przyjmowania pracowników z innych kręgów kulturowych jest nieunikniony, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni. Z powodu podobnych kompetencji pracowników finansowych z innych krajów, ten problem może potencjalnie być mniej odczuwalny właśnie w branży finansowej.

Firmy mogą również korzystać  z międzynarodowej współpracy w obszarze finansów w ramach certyfikacji ACCA i podobnych inicjatyw. Osoby z innych regionów świata mogą stanowić cenny zasób dla sektora finansowego. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia w obszarze finansów może pomóc rozwijać ten obszar w naszym regionie.

Różnorodność kluczem do sukcesu

Z powodów globalizacji i zwiększonej konkurencji międzynarodowej wprowadzanie na rynek pracy obcokrajowców to realne zjawisko. Firmy coraz częściej działają na globalnym rynku, w tym rynku pracy. Konkurencja wymusza poszukiwanie najlepszych talentów nie tylko w kraju, ale także za granicą. Pracownicy z różnych kręgów kulturowych przynoszą ze sobą różnorodne doświadczenia i perspektywy.

Firmy powinny otworzyć się na innowacyjne możliwości związane z większą otwartością. Od dawna branża finansowa promuje współpracę międzynarodową i modele angażowania pracowników w tej dziedzinie będą wartościowe zarówno dla firm jak i dla pracowników. Wprowadzenie pracowników z innych kręgów kulturowych do branży finansowej może przynieść wiele korzyści. Otwartość na różnorodność może być kluczem do sukcesu w dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym.

Izabela Walczewska-Schneyder, członkini ACCA, Współzałożycielka Grupy Oryx

Obejrzyj też wywiad z Joanną Wiewiórą, BGK, o znaczeniu różnorodności dla efektywności zespołów pracowniczych.

[1] https://www.ft.com/content/4f881a21-a3c2-46ed-a038-fbf4a797e823

[2] https://www.rp.pl/rynek-pracy/art39788961-polska-stala-sie-atrakcyjna-do-pracy-i-nauki

[3] https://stories.accaglobal.com/GTT-2024/index.html

“Praca w organizacjach pozarządowych daje ogromną satysfakcję”

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czy młodzi ludzie mają słuszne przekonanie, że w organizacjach trzeciego sektora zarobki są mniejsze? Czy osoby z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i biznesowym chcą działać w NGOs?

Zdaniem Renaty Bem, Dyrektor Generalnej UNICEF Polska, coraz więcej ludzi chce pracować w organizacjach pozarządowych. Rozumieją, że taka praca daje niezwykłą satysfakcję i możliwość realizacji ważnych społecznie zadań. Nawet jeśli praca w trzecim sektorze oznacza nieco mniej konkurencyjne zarobki niż w biznesie.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, która odbyła się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jaka jest przyszłość platform takich jak Uber?

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czysty transport, autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja – jaka jest przyszłość platform, takich jak Uber? Co oznacza dla nich ESG i sustainability? Jakie wyzwania stoją przed branżą, która bardzo dynamicznie się rozwija?

Między innymi o tym opowiedział nam Marcin Moczyróg, General Manager CEE Uber, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Kiedy możemy spodziewać się autonomicznych samochodów na polskich drogach? 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, która odbyła się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

We współpracy między biznesem, samorządami a III sektorem, najważniejsi są ludzie

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, akcja dożywiania dzieci „Pajacyk” oraz kwestia wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży – to trzy obszary wyzwań społecznych, na których obecnie koncentruje swoje działania Polska Akcja Humanitarna.

W jaki sposób organizacje pozarządowe mogą skutecznie realizować swoje działania? Jak budować współpracę pomiędzy biznesem, samorządami a trzecim sektorem? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Grucą, wiceprezesem PAH podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Rekord pociągu wodorowego

Wizja amerykańskiej jednostki Stalder FLIRT H2 napędzanej wodorem. Fot. Stadler

Napędzana wodorem trójczłonowa jednostka Stadler Flirt H2 25 marca 2024 r. pobiła rekord zasięgu na jednym zatankowaniu – na torze w Pueblo w Kolorado w Stanach Zjednoczonych pociąg ten przejechał 2804 r., co zostało zapisane w Księdze Guinessa.

Szwajcarski Stadler FLIRT H2 dla San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA) to pierwszy napędzany wodorem pociąg osobowy dla USA. W wyniku podpisanej umowy, jeden taki pociąg został dostarczony w ramach szerszej umowy, w ramach której SBCTA kupiło cztery klasyczne elektryczne jednostki trakcyjne firmy Stadler.

Jednostka wodorowa FLIRT H2 składa się z dwóch wagonów i części środkowej zwanej „PowerPack”, w której znajdują się ogniwa paliwowe i zbiorniki z wodorem. W wodorowym ogniwie paliwowym generowany jest prąd elektryczny, który jest magazynowany w akumulatorach trakcyjnych. Akumulatory zasilają układ napędowy pojazdu w postaci silników elektrycznych na dwóch wózkach środkowego członu oraz urządzenia związane z komfortem pasażerów, m.in. system klimatyzacji, oświetlenia, informacji pasażerskiej, itp. W konfiguracji dla USA pociąg może odzyskiwać energię hamowania, która potem jest ponownie wykorzystywana do jego napędzania. Pociąg posiada 108 miejsc siedzących w dwóch zewnętrznych członach oraz dużą przestrzeń z miejscami stojącymi. Jego prędkość maksymalna wynosi 130 km/h. Konstrukcja wagonów została wykonana z aluminium, dzięki czemu są one stosunkowo lekkie.

Redlands Passenger Rail Project to 14-kilometrowy odcinek łączący Redlands ze stacją Metrolink w San Bernardino, linię tą obsługuje przedsiębiorstwo San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA). Dziennie jednostki potrafią na tej linii przejechać 480 – 600 kilometrów. Warto dodać, że pociąg wodorowy nie wszedł jeszcze do regularnej eksploatacji, ma dołączyć do pozostałych jednostek w tym roku.

Rekord, który został pobity na specjalnym torze doświadczalnym w Pueblo w Kolorado pozwolił na pokazanie możliwości i potencjału napędu wodorowego, jako perspektywicznego, bezemisyjnego napędu pociągów pasażerskich i towarowych w przyszłości.

„Poprzez użycie wodoru i ogniw elektrycznych jako czyste źródło energii my już wnosimy aktywny wkład w ochronę środowiska naturalnego i kształtujemy perspektywiczne, pociągi przyszłości napędzane przy pomocy energii bezemisyjnej i odnawialnej” – powiedział prezes amerykańskiego oddziału Stadlera, Martin Ritter.

Jednostki wodorowe Stadler FLIRT H2 po raz pierwszy pokazano publicznie w trakcie targów InnoTrans 2022. Po zakupie pierwszej jednostki, amerykański zarząd kolejowy Kalifornii, Transport Authority for the State of California CALTRANS zamówił w 2023 r. cztery jednostki Stadler FLIRT H2, natomiast w 2024 r. dokupił jeszcze sześć kolejnych, więc kiedy zostanie zrealizowana ich dostawa, w Kalifornii będzie jeździć już jedenaście szwajcarskich jednostek napędzanych wodorem. Natomiast wspomniany przewoźnik San Bernadino County Transportation Authority (SBCTA) w 2024 r. zamówił cztery kolejne FLIRTy H2, z opcją na zakup aż 25 kolejnych. Zapewne będą one jeździć na innych jeszcze kolejowych liniach podmiejskich San Bernardino.

W Polsce doświadczalne lokomotywy o napędzie wodorowym zbudowała bydgoska PESA na zamówienie PKN Orlen w Płocku, gdzie pierwsza lokomotywa tego typu, SM42-6Dn 001, wykonuje manewry w rafinerii, formując pociągi z paliwami. Powstała ona przez gruntowną przebudowę popularnej lokomotywy spalinowej SM42, a konkretnie SM42-1129, wyprodukowanej w 1990 r.

Warto w tym miejscu dodać, że w Polsce również istnieje zakład firmy Stadler, w którym właśnie wytwarza się (częściowo z dostarczonych ze Szwajcarii części, a częściowo z elementów wykonanych w naszym kraju) jednostki rodziny FLIRT w różnych odmianach, dwu-, trój- i czteroczłonowych. Warto by więc zainteresować naszych przewoźników wodorową odmianą FLIRT H2, które mogłyby zostać wdrożone do eksploatacji także i u nas.

Należy co prawda przeanalizować koszty budowy odpowiedniej infrastruktury, ale wydaje się, że warto w nią zainstalować, bowiem właśnie to jest przypuszczalnie przyszłością kolejowych przewozów na liniach niezelektryfikowanych zamiast smrodzących jednostek spalinowych napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Michał Fiszer

Raport zintegrowany ING za 2023 rok

Siedziba ING Bank Śląski w Katowicach.

ING Bank Śląski opublikował Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.. Raport prezentuje najważniejsze informacje na temat strategii, zarządzania, wyników finansowych i perspektyw banku, które zostały zaprezentowane przy uwzględnieniu kontekstu ekonomicznego, społecznego oraz środowiskowego.

Model biznesowy ING Banku Śląskiego osadzony jest mocno w koncepcji myślenia zintegrowanego (ang. Integrated thinking), co oznacza, że jako bank wnosimy do społeczeństwa coś więcej niż tylko wartość finansową.

Jaka jest rola instytucji finansowej?

Rolą instytucji finansowej jest wspieranie i promowanie postępu gospodarczego, społecznego i środowiskowego prowadzącego do lepszej jakości życia ludzi w społeczeństwie, przy jednoczesnym generowaniu odpowiednich zysków i wzrostu wartości przedsiębiorstwa. To podejście pomaga ING podejmować decyzje i działania, które uwzględniają tworzenie i zachowanie wartości dla interesariuszy Banku w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.

Dalsza część tekstu pod filmem

Co zawiera Raport?

W poszczególnych rozdziałach Raportu zostały opisane działania ING w każdym istotnym obszarze działalności: zaczynając od klientów, poprzez klimat i środowisko, przechodząc następnie do społeczności oraz pracowników.

ING przedstawia również podejście do zarządzania bezpieczeństwem banku i klientów, opisując zarządzanie kapitałem i poszczególnymi rodzajami ryzyka – zarówno finansowymi, jak i niefinansowymi. Finansowe efekty tych działań są opisane w rozdziale poświęconym wynikom.

ING i jeden z jego priorytetów ESG

W strategii biznesowej ING Banku Śląskiego jednym z priorytetów ESG jest wspieranie klientów w ich transformacji środowiskowej. Jej kierunek wyznaczają cele środowiskowe Taksonomii UE. Raportowanie w 2024 roku (za 2023 rok) jest pierwszym okresem kiedy Bank będzie mógł wykazać, że część finansowania udzielonego klientom w pełni spełnia wymagania w zakresie zgodności z Taksonomią.

Zintegrowany Raport Roczny został przygotowany w oparciu o ramy dotyczące raportowania zintegrowanego zaktualizowane w 2021 roku i zgodnie z GRI Standards. Ponownie uwzględniliśmy oznaczenie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG).

Link do Zintegrowanego Raportu Rocznego dostępny jest tutaj: https://www.ing.pl/relacje-inwestorskie/wyniki-finansowe#tab=1&wyniki_finansowe=1&wyniki=1

Przeczytaj też: ING Bank Śląski z prestiżowym tytułem Top Employer 2023

Bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy!

Anna Liminiowicz

15 marca 2024 r. rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej edycji spotkania będą odbywać się na trzech uczelniach: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

ADAMED SmartUP Academy to cykl bezpłatnych i otwartych warsztatów weekendowych dla pasjonatów nauki, uczniów liceów ogólnokształcących i techników w wieku 14-19 lat.

Fundacja ADAMED działa już 10 lat

Organizatorem spotkań jest Fundacja ADAMED, obchodząca w bieżącym roku jubileusz 10-lecia działalności, której celem jest wsparcie rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku, w zajęciach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczestników z kilku miast Polski. Łącznie do tej pory było to już ponad 700 godzin dydaktycznych.

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach, wykonywać eksperymenty i zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii pod okiem doświadczonych praktyków.

Podczas warsztatów młodzi naukowcy:

  • poznają świat optyki,
  • dowiedzą się jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka,
  • zobaczą krwinki pod mikroskopem,
  • zrobią swoje własne hologramy,
  • dowiedzą się o nowoczesnych metodach badań śladowych ilości substancji wybuchowych za pomocą urządzeń stosowanych powszechnie do kontroli pasażerów i bagaży na lotniskach oraz w laboratoriach kryminalistycznych.

Szczegółowy harmonogram, opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu ADAMED SmartUP w zakładce Warsztaty. Zapisy startują już 15 marca 2024 r. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona.

* Fundacja Adamed należąca do Adamed Pharma od lat prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym.

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Jutro wielkie otwarcie.

Urządzenia mobilne a środowisko. Raport Digital Care

Urządzenia mobilne w polskich firmach pochłaniają już 10% rocznej konsumpcji prądu polskich gospodarstw domowych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych[1]. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie*. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?  

Z badania „Polskie floty sprzętu IT” przeprowadzonego przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care, dostawcy kompleksowych rozwiązań dla firmowych urządzeń mobilnych, wynika, iż łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych[2]. Co by było, gdybyśmy tego sprzętu używali zaledwie rok dłużej? „Zaoszczędzilibyśmy” 198 390 t eq dwutlenku węgla jest to równoznaczne z okrążeniem Ziemi samochodem aż 29 tysięcy razy!

Z jakiego sprzętu korzystają polskie firmy?

Przeciętnie w każdej polskiej firmie znajdują się 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników jest to 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. Wymienianych co dwa lata lub częściej jest aż 61% smartfonów, podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych jest wykorzystywanych średnio od 3 do 10 lat.

Co dzieje się ze zużytym sprzętem? 40 proc. firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, przy czym najczęściej są to duże przedsiębiorstwa (61 proc.) i co druga średnia firma. Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest natomiast najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60 proc. firm z więcej niż 1 pracownikiem).

– Jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie używa sprzętu. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy – po 24 proc. A to właśnie droga, którą powinniśmy zmierzać, jeśli chcemy wdrażać zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń mobilnych. Na rynku dostępnych jest już wiele usług, dzięki którym można wydłużyć cykl życia sprzętu i minimalizować jego wpływ na środowiskomówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w Digital Care.

Redukcja śladu węglowego a bieżące regulacje

Z początkiem 2024 roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ładem korporacyjnym. W perspektywie kolejnych dwóch lat te same zasady dotyczyć będą także mniejszych organizacji. Jednym z najważniejszych wyzwań polityki ESG jest redukcja śladu węglowego, ściśle powiązana z odpowiednim zarządzaniem sprzętem IT/mobilnym w firmie.

Tymczasem, jak wynika z badania Digital Care, jedynie 20 proc. polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy. Taką odpowiedź deklarują przede wszystkim przedsiębiorstwa średniej wielkości (36 proc.) oraz duże (29 proc.). Najgorzej wypadają JDG (17 proc.) oraz mikro i małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 22 i 23 proc.).

Policz swój ślad

Firma Digital Care, wspólnie z platformą Envirly, postanowiła stworzyć narzędzie ułatwiające firmom liczenie śladu węglowego sprzętu IT w firmie (smartfony, laptopy, tablety – od producentów udostępniających takie dane) oraz szukanie alternatywnych sposobów na jego redukowanie. Tak powstał bezpłatny kalkulator śladu węglowego, który po wykonaniu kilku prostych kroków wyliczy aktualną emisję CO2, wytwarzaną przez sprzęt IT/mobilny przedsiębiorstwa.

Sama wiedza o generowanym śladzie węglowym jednak nie wystarczy. Dlatego też, w zależności od wyniku, proponujemy profesjonalne porady, dzięki którym firmy będą w stanie zredukować swój negatywny wpływ na środowisko i rozpocząć pracę nad raportowaniem w zakresie ochrony środowiska. Warto pamiętać, że zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale także oczekiwanie partnerów biznesowych i spełnienie wymogów regulacyjnych – mówi Weronika Czaplewska, współzałożycielka i wiceprezeska, Envirly.

Premiera kalkulatora będzie miała miejsce podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (20 marca 2024 roku).

Usługi dla biznesu, które pomogą wdrożyć cyrkularny model w zarządzaniu sprzętem

Odpowiedzią na wyzwania związane ze śladem węglowym urządzeń mobilnych mogą być także usługi, które oferuje m.in. Digital Care. Jedną z nich jest najem, który pozwala na korzystanie z urządzeń w zależności od bieżących potrzeb w ramach stałej opłaty miesięcznej. Jak najem wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego? Jego podstawowym założeniem jest, aby każde zwracane urządzenie ponownie trafiło do obiegu – jako urządzenie używane lub odnowione w profesjonalnym serwisie, co skutecznie wydłuża jego cykl życia.

Jeżeli ktoś poszukuje ekologicznej alternatywy dla nowego sprzętu powinien także rozważyć zakup lub najem urządzeń odnowionych (tzw. refurb). To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia mobilne, odnowione w profesjonalnym serwisie, które przeszły szczegółową kontrolę jakości. Ich ślad węglowy jest jednocześnie znacząco niższy niż w przypadku produkcji nowego sprzętu[3], a cena bardziej konkurencyjna. Warto także pamiętać, że aktualnie używane urządzenia należy regularnie serwisować, a na koniec użytkowania najlepiej odsprzedać je firmie, która fachowo je wyceni, profesjonalnie wyczyści znajdujące się na nich dane, a następnie odnowi urządzenia i przekaże je w nowe ręce –  dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

 Cały raport jest dostępny TUTAJ: RAPORT_Firmowe floty urzadzen mobilnych w Polsce_Digital Care

Digital Care to jeden z największych dostawców usług dla urządzeń mobilnych na rynku polskim, działający od 2012 roku. Współpracuje z operatorami telefonii komórkowej, producentami urządzeń mobilnych oraz ich dystrybutorami, zapewniając klientom lepsze wybory w zakresie technologii oraz kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Digital Care oferuje swoje usługi na 3 kontynentach – w Europie, Azji oraz Afryce. Do tej pory z usług firmy skorzystało już blisko 8 milionów klientów.

Zobacz też wizualizację “spirali klimatycznej” autorstwa NASA:

https://raportcsr.pl/nasa-opublikowalo-wizualizacje-spirali-klimatycznej-pokazujacej-zmiany-klimatu-na-przestrzeni-141-lat-wideo/

* Dotyczy zużycia energii w kategorii oświetlenie i sprzęty elektryczne.

[1] Badanie przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów, n=8 474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w wieku 4 lata i więcej, 2022, https://kim.gov.pl/2022/12/09/159-proc-gospodarstw-domowych-w-polsce-korzysta-z-komputerow-stacjonarnych/

[2] Badanie Zymetrii dla Digital Care, zrealizowane na próbie 400 firm w Polsce metodą CATI.

[3] https://www.backmarket.com/en-us/c/news/impact-of-refurbished-on-environment

 

Światowy Dzień Nerek

Nerki są jednym z najbardziej niedocenianych organów. To błąd, bo zdrowe, w pełni sprawne nerki są niezwykle ważne dla naszego organizmu, a coraz większa rzesza Polaków ma z nimi problem. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi ponad 4,5 miliona osób, jest to jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych – występuje częściej niż cukrzyca typu pierwszego i drugiego razem, a jej następstwa są drugą po nadciśnieniu tętniczym przyczyną przedwczesnych zgonów.

Nowy numer magazynu “Raport ESG” już dostępny!

W najnowszym numerze kwartalnika Raport ESG znajdziecie Państwo wszystko o III Kongresie ESG. Na deser wiele ciekawych tekstów. Zapraszamy do lektury. Co w numerze?

Pojęcie ESG na stałe wkroczyło do naszych domów. Wiele jest jeszcze do zrobienia. Najnowszy magazyn ukazał się pod znamiennym i mówiącym wiele hasłem “Nasz drogi Zielony Ład”.

Jak zawsze oddaliśmy swoje łamy znamienitym gościom. Są więc obszerne teksty poświęcone kongresowi, analizy naszych dziennikarzy oraz gości specjalnych.

Cieszy fakt, o czym piszemy w numerze, że lawinowo wzrasta liczba publikacji poświęconych problemowi ESG.

Jedną z ważniejszych kwestii, które nurtują Polaków i nie tylko, jest Zielony Ład. W numerze zastanawiamy się, czy trafi on do kosza. Protesty rolników trwające od jakiegoś czasu potwierdzają ważkość tematu, którym się zajęliśmy.

Dla Państwa wygody udostępniliśmy wersję elektroniczną magazynu “Raport ESG”. Oczywiście nasz magazyn można kupić także w wersji papierowej w salonach empik w całym kraju.

KLIKNIJ. Tu kupisz najnowszy numer magazynu Raport ESG

Wiele kontrowersji wzbudziła wypowiedź szefa Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego. Poniżej argumenty przeciw ESG:

Europejski Kongres Samorządów z ekspertami Fundacji XBW

Panel, moderowany przez prezeskę Fundacji XBW Urszulę Jóźwiak, również cieszył się popularnością

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Eksperci Fundacji XBW prowadzili panele dyskusyjne, jak też zbierali materiały do kolejnych publikacji. Są lub będą dostępne na stronach portali RaportCSR.pl oraz oESG.pl, a także w kwartalniku: Raport ESG.

Panele dyskusyjne moderowane przez ekspertów Fundacji XBW

Wyzwania, które stawia współczesny świat przed NGO, były tematem panelu: Najbliżej potrzebujących i ich problemów. Aktywność organizacji pozarządowych – wczoraj, dziś, jutro.

Moderatorką panelu była prezes Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, Urszula Jóźwiak. Jej rozmówcami były i byli:

  • Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska;
  • Marek Borowski, prezes zarządu Banku Żywności w Olsztynie;
  • Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego);
  • Agnieszka Ścigaj, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Tetiana Volochai, przewodnicząca ukraińskiej Fundacji MHP-Gromadi.
Co w Mikołajkach o naukowcach i Big Techach mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, możesz zobaczyć TUTAJ

Prezes Fundacji, podczas kolejnego panelu, starała się też odpowiedzieć na lokalne dylematy energetyczne; jak w trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo, odporność i zrównoważony rozwój?

W tym panelu wzięli udział:

  • Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice;
  • Tomasz Gackowski, prezes zarządu ARP Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.;
  • Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna;
  • Tim Patterson, prezes Economy Solution Group Limited (Wielka Brytania)
  • Jakub Sokołowski, ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych.

Brakujące miejsca parkingowe w miastach – jak rozwiązać ten problem? Tym tematem zajął się Kamil Ciepieńko, ekspert Fundacji XBW ds. lokalnego samorządu i zrównoważonego rozwoju.

W panelu uczestniczyli:

  • Michał Nieznański, asystent wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka;
  • Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza warszawskiej Ochoty;
  • Andrzej Grygiel, prezes zarządu Grupa GRAND;
  • Łuczak dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Sprzedaży firmy Indigo Polska.

Temat samorządu, tym razem w kontekście zagrożeń związanych z aspektami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi, czyli ryzyko związane z ESG, pojawił się w kolejnej rozmowie, którą moderował Kamil Ciepieńko.

Jego rozmówcami byli:

  • Przemysław Łysak, wójt Gminy Górno;
  • Łukasz Żuchowski, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej;
  • Sławomir Bownik, dyrektor handlowy firmy Górzny Group.

O tym jak należy pomagać potrzebującym mieszkańcom pytał swoich rozmówców Przemysław Śmiałkowski, wiceprezes Fundacji, podczas panelu: Polityka społeczna – gminy a obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym?

W dyskusji wzięli udział:

  • Krzysztof Baranowski, starosta Lipna;
  • Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej;
  • Andżelika Misiura, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum;
  • Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany oraz Krzysztof Szulborski, burmistrz Miłakowa.

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Posłuchaj jeszcze interesujących przemyśleń Urszuli Barbary Krawczyk, z którą rozmawialiśmy w Mikołajkach

Leszek Miller: Zielony Ład? Do poprawki

Oto opinia jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków o Zielonym Ładzie.

Czy Polska jest gotowa na Europejski Zielony Ład, a jeśli nie, to czy powinniśmy się z niego wycofać? Między innymi o to pytaliśmy Leszka Millera, byłego premiera a dziś posła do Parlamentu Europejskiego.

Czy fala protestów rolników, która przetacza się przez Europę, to początek większych niepokojów społecznych? W zapisach Europejskiego Zielonego Ładu jest też ograniczenie liczby aut spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Czy to może być zarzewiem kolejnych protestów?

Pytania, które zadaliśmy Leszkowi Millerowi podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, należy uznać za ważne. Podobnie, jak jego opinię o premierze Donaldzie Tusku i o już bliskich wyborach do europarlamentu.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Co z Zielonym Ładem? Wiceszef MR Michał Kołodziejczak zapowiada renegocjacje.

Jak poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wkrótce pojawi się projekt Komisji Europejskiej ws. zmian we Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Chodzi m.in. o  ugorowanie, które miałoby być dobrowolne i płatne.

Najnowszy numer magazynu Raport ESG pod tym linkiem

Krzysztof Gawkowski: Naukowcy to ważniejsza grupa niż Big Techy

Wicepremier odpowiedział też na pytanie, czy ważniejsza jest dla niego współpraca z środowiskiem naukowców, czy z Big-Techami.

Bez cyfryzacji nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju – przekonuje Krzysztof Gawkowski, wiceprezes rady ministrów i szef resortu cyfryzacji, z którym rozmawialiśmy podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Pytamy też o przyszłość elektronicznej administracji i bezpieczeństwo danych mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Ponad pół miliona drzew do końca roku z posadzimy.pl

Jesienią zeszłego roku polskie lasy zyskały ponad 100 tys. drzew – tylko dzięki działalności Posadzimy.pl oraz firm, które zdecydowały się na nasadzenia lasów w ramach swojej polityki CSR i ESG. Trwa wiosenna edycja akcji. Do końca marca zbierane są zgłoszenia od firm, które chcą zalesić kolejne przygotowane już do tego miejsca. Cel? Przekroczyć 600 tys. zasadzonych drzew licząc od początku działalności Posadzimy.pl.

Nowe podcasty promujące dobre praktyki w biznesie. Podcast Społecznie Odpowiedzialny

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego przygotowała dwa nowe podcasty promujące dobre praktyki w biznesie: Podcast Pracodawca Godny Zaufania oraz Podcast Społecznie Odpowiedzialny. Już teraz można posłuchać o tym, co to znaczy być pracodawcą godnym zaufania, jak wdrażanie ESG wpływa na efektywność firmy i dlaczego walka ze stereotypami jest ważna.

Podcast Społecznie Odpowiedzialny

W ramach cyklu Podcast Społecznie Odpowiedzialny powstał odcinek z prof. Marcinem Wiąckiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Tematyka: Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Są to również skargi związane z funkcjonowaniem przedsiębiorców i pracodawców – mówi podczas wywiadu prof. Marcin Wiącek. Podkreśla, że wiele skarg dotyczy choćby problemów osób z niepełnosprawnościami czy uchodźców. Lecz nie tylko ich. Jak wyjaśnił, walczy z przeróżnymi stereotypami, które mamy w głowach.

Link: https://raportcsr.pl/podcast-spolecznie-odpowiedzialny/

Podcast Pracodawca Godny Zaufania

W ramach cyklu Podcast Pracodawca Godny Zaufania powstał odcinek z Krzysztofem Krystowskim, prezesem Związku Klastrów Polskich.

Tematyka: Suma pracy wszystkich pracowników przekłada się na efektywność i konkurencyjność całego przedsiębiorstwa. Wydaje się, że jest to banał. Tylko dlaczego ta myśl nie jest tak powszechnie wdrażana w życie? Choć zarazem można uznać, że polski biznes ewoluuje w dobrym kierunku. Oraz że przyswaja wartości stojące za ESG. Czemu, co bardzo ciekawe, służą zmiany generacyjne.

Link: https://pracodawcagodnyzaufania.pl/podcast-pgz/

Podcasty powstały w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030”.

Sukces jednostek FLIRT w Polsce

SELKA

Początki zakładów Stadler Polska w Siedlcach są związane z wygranym przetargiem na jednostki elektryczne dla Kolei Mazowieckich i Kolei Śląskich. Zaryzykowano spodziewając się kolejnych zamówień. I wkrótce okazało się, że Stadler oferuje doskonałe produkty, głównie z tego powodu, że są relatywnie niezawodne.

Najciekawsze jest to, że wszystkie one są oparte o jedną rodzinę pojazdów – Stadler FLIRT. Ale jest to rodzina niezwykle uniwersalna. Pociąg ma budowę modułową i można tworzyć jednostki mające od dwóch do ośmiu członów, mogą one mieć napęd elektryczny, spalinowy lub mieszany. Tutaj małe wyjaśnienie: oficjalnie nazywa się ten napęd hybrydowym, ale takim w istocie nie jest. Jako hybrydowy napęd spalinowo-elektryczny rozumiemy taki, w którym silnik spalinowy napędzając pojazd jednocześnie ładuje akumulatory. Kiedy są one w pełni naładowane, silnik wyłącza się i pojazd przechodzi wyłącznie na napęd elektryczny. Dzięki takiemu napędowi zużycie paliwa zwykle spada o połowę, w stosunku do jednorodnego napędu elektrycznego. Natomiast w „hybrydach” FLIRT są po prostu dwa napędy jednocześnie pracujące zamiennie. Na trasach, gdzie cześć linii jest zelektryfikowana, a część nie, jednostka „pod drutem”, wykorzystuje napęd elektryczny, a na niezelektryfikowanych odcinkach – spalinowy. Nawet w takiej wersji jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, bowiem dotychczasową praktyką było kierowanie na takie trasy spalinowych pojazdów trakcyjnych, które na zelektryfikowanych częściach trasy też używały wysokoemisyjnego silnika spalinowego. Kolejarze nazywają to „wędzeniem druta”, bowiem spaliny lecą wprost na elektryczną sieć trakcyjną.

Nie dość tego, że większość FLIRTów jest wykonywana jako elektryczna (w tym wszystkie, jakie trafiły do polskich przewoźników), to jeszcze w ramach projektu jednostki opracowano różne systemy zasilania. W Polsce oczywiście używamy prądu stałego 3000 V, ale możliwe jest też stosowanie zasilania prądem przemiennym, np. w Niemczech stosuje się prąd przemienny o napięciu 15 000 V i częstotliwości 16 1/3 Hz. Istnieją też wersje normalnotorowe (1435 mm) lub szerokotorowe (1520 lub 1524 mm).

Co ważniejsze z polskiego punktu widzenia, wnętrza pociągu można aranżować jako międzymiastowe, z mniejszą liczbą nieco mniejszych siedzeń, gdzie dopuszcza się pasażerów stojących, lub jako dalekobieżne, gdzie przy założeniu całkowitej rezerwacji nie przewozi się pasażerów stojących. W związku z tym montuje się szersze, wygodne siedzenia, zostawiając tylko relatywnie wąskie przejście między nimi. Wersja podmiejska od dalekobieżnej różni się ilością drzwi – w odmianach podmiejskich są dwie pary drzwi w każdym członie, zaś w wersji dalekobieżnej – po jednej parze drzwi.

Wszystkie wersje mają podobne pudła wykonane z dużych spawanych elementów aluminiowych z wykorzystaniem kątowników w szkielecie, co zapewnia wysoką sztywność przy niewielkiej masie w stosunku do konstrukcji stalowych. Przody zewnętrznych członów mają opływowe, aerodynamiczne wykończenie z tworzyw sztucznych. Co ciekawe, wszystkie mają podobną, niewydumaną stylistykę, która jest pewną cechą rozpoznawczą jednostek rodziny FLIRT. Poszczególne człony połączone są przegubami sferycznymi (kulowymi) , które umożliwiają swobodne wchodzenie w łuki czy ruch po torze wznoszącym się i opadającym. Szyby boczne z przyciemnionego szkła są osadzone w ścianie bocznej bez ram przy użyciu gumowych profili. Części pasażerskie są bardzo eleganckie, podłogę wyłożono wykładziną antypoślizgową, zastosowano interesującą stylistykę, a dla ułatwienia podróżnych – system informacji pasażerskiej. Pojazdy wyposażono w zamkniętą instalację sanitarną, czyli toalety w obiegu zamkniętym. W dodatku toalety dostosowano dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Napęd FLIRT-ów stanowią czterobiegunowe asynchroniczne silniki trójfazowe produkcji austriackiej dla zastosowań przy falownikach impulsowych, te ostatnie przekształcają prąd stały w polskiej sieci trakcyjnej na przemienny wymagany przez silniki trakcyjne. Wszystkie polskie FLIRTy mają dwa skrajne wózki napędowe, a wszystkie pozostałe toczne, typu Jacobsa, czyli wspólne dla dwóch sąsiednich członów. Wyjątkiem są ośmioczłonowe ED160 dla Intercity, które na połączeniu czwartego i piątego członu (idealnie w środku pociągu) mają dwa indywidualne wózki napędowe, razem cztery wózki z ośmioma silnikami na całą jednostkę.

W Polsce jednostki elektryczne rodziny FLIRT zamówiły Koleje Mazowieckie – dziesięć czteroczłonowych pod oznaczeniem ER75 i Koleje Śląskie – cztery niemal identyczne pod oznaczeniem EN75, dostarczono je w 2008 r. Później partię 20, również podmiejskich ale najmniejszych bo dwuczłonowych zamówiła nowo powstała Łódzka Kolej Aglomeracyjna pod oznaczeniem L-4268, dostarczono je w latach 2014-2015. Po kilku latach eksploatacji dziesięć z nich przebudowano na trójczłonowe L-4268M, bowiem wymusiły to rosnące potoki podróżnych. Niemal jednocześnie PKP Intercity zamówiło 20 ośmioczłonowych dalekobieżnych ED160 (dostarczone w 2015 r.), a po kilku latach ich eksploatacji dokupiono 12 kolejnych (razem 32) ED160, które dostarczano od 2022 r. I wreszcie Koleje Mazowieckie zakupiły następną partię aż 61 pięcioczłonowych podmiejskich ER160, których dostawy zaczęły się od 2020 r. i trwały do 2023 r. W Polsce używa się więc aż 127 jednostek elektrycznych Stadler FLIRT.

Michał Fiszer

Czy czeka nas wyborcza rewolucja?

Początek kadencji parlamentu to jedyny dobry moment, by rozmawiać o udoskonaleniu przepisów regulujących wybory. Wygląda na to, że czekają nas największe od lat zmiany. Swoje sugestie przedstawiła właśnie Państwowa Komisja Wyborcza, a i rządząca Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie własny projekt. To, że zmiany są potrzebne, nie ulega wątpliwości. Cel może być tylko jeden: zadbanie o to, by wysoka frekwencja nie była jedynie fenomenem niektórych wyborów. Od siebie dodam, że szczególnie ważna jest mobilizacja na poziomie wyborów samorządowych. Na tym, gminnym poziomie Polacy bowiem najlepiej widzą, jakie znaczenie ma ich głos – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Sytuacja kobiet na rynku pracy. Wciąż jest źle

W obecnym tempie zniwelowanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zajęłoby… 93 lata – wynika z najnowszego raportu analityków Allianz Trade.

To niezbyt wesoła perspektywa. Dane pojawiły się nieprzypadkowo w Dzień Kobiet. Jak widać poniżej, kwiatek, czekoladka, czy inne prezenty, są tylko próbą osłodzenia kobietom życia.

Jak czytamy w raporcie Allianz Trade, w Polsce różnica w płacach jest mniejsza niż w wielu innych wysoko rozwiniętych krajach (średnio 9%, wobec 13% w Niemczech, 14% w Czechach, UK i Szwajcarii czy 15% w Finlandii), ale 295 minut poświęcanych średnio przez polskie kobiety na prace domowe jest jednym z wyższych wyników, co zmniejsza ich aktywność zawodową.

Co wynika z raportu?

• Pomimo postępów w edukacji i reprezentacji politycznej kobiet w ciągu ostatnich 30 lat, walka o równość płci trwa nadal. Różnica między płciami pozostaje w dużej mierze niezmieniona, na co wpływ mają nierówności systemowe, które utrudniają rozwój zawodowy kobiet;

• Przy obecnym tempie postępu potrzebowalibyśmy jeszcze 46 lat, aby kobiety osiągnęły wskaźnik aktywności zawodowej mężczyzn, prawie dwa razy więcej (93 lata), aby zniwelować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz 33 lata, aby zniwelować różnice w reprezentacji politycznej kobiet i mężczyzn w krajach OECD;

• W tym kontekście malejące finansowanie inicjatyw na rzecz równości płci jest powodem do niepokoju. Większe wsparcie publiczne jest potrzebą chwili, aby zlikwidować bariery, z którymi borykają się kobiety;

• Polska – niski współczynnik aktywności zawodowej kobiet 51% (a średnia OECD to 53%, a w Niemczech, Wlk. Brytanii czy w Norwegii odpowiednio 56%, 59%, 64%) powiązany z ich dużym na tle innych, zwłaszcza rozwiniętych krajów zaangażowaniem w obowiązki domowe średnio 295 minut dziennie (wobec np. odpowiednio 242, 249 i 227 minut we wspomnianych Niemczech, Wlk. Brytanii i Norwegii).

Rośnie liczba samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek uważa, że opieka psychiatryczna najmłodszych pacjentów znalazła się w zapaści. Z policyjnych statystyk wynika, że tylko w 2023 roku w całym kraju na swoje życie targnęło się ponad 2,1 tys. osób między siódmym a 18. rokiem życia. 

Prof. Marcin Wiącek: Nie wszystko da się załatwić zmianą przepisów

Nawet najlepsze prawo nie doprowadzi do tego, żeby wypędzić z głów złe, negatywne, krzywdzące stereotypy – ocenia RPO prof. Marcin Wiącek.

“Trzeba rozmawiać, trzeba dyskutować, trzeba tłumaczyć sobie nawzajem to, że żyjemy w takich czasach, iż każdy człowiek, jeśli tylko stworzymy mu odpowiednie warunki, wyciągniemy do niego dłoń, może w pełni korzystać ze swojego życia, w pełni realizować swojej wolności i prawa i też przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa.

Dlatego należy o tym jak najwięcej mówić jak najwięcej debatować, bo nie wszystko da się załatwić zmianą przepisów” – ocenił prof. Marcin Wiącek.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Dzień Kobiet. Nie ma demokracji bez kobiet w polityce

Jaka jest rola kobiet we współczesnym, polskim społeczeństwie? – opowiada Urszula Barbara Krawczyk, prezeska Fundacji Akademia Kobiet Skutecznych.

“Kobiety masowo wychodzą z domu, podejmują jeszcze do niedawna typowo „męskie” zawody i aktywności. Mimo tych zmian wciąż głęboko zakorzenione tkwią w nas stereotypy dotyczące tak kobiet, jak i mężczyzn.

W Polsce rola kobiet jest coraz bardziej równoprawna, ale brak kobiet na stanowiskach zarządczych czy na scenie politycznej jest wciąż faktem” – ocenia Urszula Barbara Krawczyk, prezeska Fundacji Akademia Kobiet Skutecznych.

Dzień Kobiet to święto obchodzone co roku 8 marca, które służy upamiętnieniu walki kobiet o prawa wyborcze, równouprawnienie, a także docenieniu ich wkładu w społeczeństwo.

Wiele krajów, w tym Polska, obchodzi ten dzień poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, takich jak marsze, demonstracje, czy konferencje. W Dzień Kobiet często wręcza się też kobiety kwiaty i drobne upominki.

O polskiej drodze do pozbywania się uprzedzeń i stereotypów z Urszulą Barbarą Krawczyk, prezeską Fundacji Akademia Kobiet Skutecznych, rozmawialiśmy podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Sebastian Bykowski: Stworzyliśmy technologię crisis detector

Stworzyliśmy technologię crisis detector, która na bazie sztucznej inteligencji ma wykrywać różnego rodzaju symptomy różnych anomalii – mówi Sebastian Bykowski, Prezes, PSMM Monitoring & More.

“Stworzyliśmy technologię crisis detector, która na bazie sztucznej inteligencji ma wykrywać różnego rodzaju symptomy różnych anomalii.

Niekoniecznie anomalii polegających na zwiększeniu lub zmniejszeniu zainteresowania danym tematem, ale również anomalii merytorycznych, czyli tego, że jakieś treści odbiegają pod względem danych, które są w nich zawarte, od innych treści, właśnie po to, żeby wskazywać pewnego rodzaju zagrożenia wprowadzania do sieci informacji nieprawdziwych.

Wydaje się, że to jest tak, jak gra w kotka i myszkę. Z jednej strony osoby, które odpowiedzialne są za polaryzację, za wprowadzenie prawdziwych informacji za dezinformacje, będą tworzyć coraz lepsze narzędzia do tego, żeby zarażać na fejk niusami, a z drugiej strony tak samo te technologie będą stosowane do tego, żeby wykrywać tego typu zagrożenia” – mówi Sebastian Bykowski, Prezes, PSMM Monitoring & More.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który miał miejsce 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Łukasz Szeliga: Zauważamy coraz większą otwartość na sportowców paraolimpijskich

Postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, jak i sportu paraolimpijskiego czy innego adresowanego dla osób z niepełnosprawnościami, na pewno się zmieniło – mówi Łukasz Szeliga, Prezes, Polski Komitet Paraolimpijski.

“Postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, jak i sportu paraolimpijskiego czy innego adresowanego dla osób z niepełnosprawnościami, na pewno się zmieniło.

Na pewno mamy większą otwartość, bo widzimy to po tym, jak rośnie rzesza kibiców sportu paraolimpijskiego. Natomiast żeby on był jeszcze bardziej dostępny i zrozumiały, potrzebny jest jeszcze szersze promowanie.

Najważniejsze imprezy światowe, takie jak igrzyska Paraolimpijskie, możemy pokazać innym osobom z niepełnosprawnościami, jak i w ogóle społeczeństwu i może jeszcze, co ważniejsze, rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami i ich przyjaciołom, że można aktywnie funkcjonować, że to jest możliwe, jest osiągalne, tylko wymaga zastosowania jakiś dodatkowych rozwiązań” – ocenia Łukasz Szeliga, prezes, Polski Komitet Paraolimpijski.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który miał miejsce 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Karol Tokarczyk: W UE trwa finalizacja aktu o sztucznej inteligencji

Zagadnienie regulacyjne dotyczące sztucznej inteligencji to jest bardzo ważny temat – ocenia Karol Tokarczyk, starszy analityk do spraw gospodarki cyfrowej, Polityka Insight.

“Końcówka obecnej kadencji Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, to jest czas, kiedy te organy finalizują akt o sztucznej inteligencji, który w pewnym sensie w jakimś stopniu reguluje działanie narzędzi.

To będzie pierwsze takie regulacja na świecie. Przykład z rozporządzeniem o danych osobowych pokazuje, że pewnie gdzieś te rozwiązania będą wdrażane w innych częściach świata, więc jest to dość duża odpowiedzialność.

Z drugiej strony mamy do czynienia z presją czasu. No bo czy uda się to wszystko przeprowadzić do eurowyborów?” – komentuje prace nad prawem dot. sztucznej inteligencji, prowadzone w UE.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Maciej Chojnowski: Nie ma miejsca na jakąś inwazję maszyn

Myślę, że nie ma miejsca na jakąś inwazję maszyn czy na to, że raptem sztuczna inteligencja zdobędzie jakąś samodzielność i zdominuje ludzi – ocenia Maciej Chojnowski, Współtwórca i Dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites, Członek grupy roboczej ds. AI w KPRM.

“Ludzie na co dzień zajmujący się etyką sztucznej inteligencji są zdecydowanie bardziej przyziemnymi w swoich diagnozach niż zwykli obywatele i myślę, że nie ma miejsca na jakąś inwazję maszyn czy na to, że raptem sztuczna inteligencja zdobędzie jakąś samodzielność i zdominuje ludzi.

To są scenariusze znacznie rzadziej podzielane przez większość etyków. Natomiast diagnozowane są problemy społeczne, polityczne typu, na przykład dezinformację, do której sztuczna inteligencja może się przyczynić.

Nie chodzi o to, że ona sama będzie dezinformować, tylko może zostać po prostu wykorzystana przez człowieka. Podobnie jest z kwestią inwigilacji na masową skalę czy kwestia tzw. deepfakeów” – zauważa Maciej Chojnowski.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Damian Flisak: UE finalizuje akt o sztucznej inteligencji

Uważam ten akt za dobry, uważam, że to jest to, na co stać obecnie Unię Europejską – ocenia dr Damian Flisak, Radca prawny, Ekspert Team Europe Direct, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

“Organy UE nad aktem o sztucznej inteligencji pracują pod olbrzymią presją czasu (wybory do PE) i dlatego prezydencja belgijska robi wszystko, żeby rzeczywiście dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Nie jest to oczywiście fortunna sytuacja, ponieważ akt reguluje niezwykle skomplikowaną materią materię, a wiadomo, że jeżeli coś robi się pod presją czasu, to nie zawsze wychodzi dobrze.

Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że nigdy nie będzie większego komfortu pracy, bo zawsze będzie jakaś przyczyna, więc ja osobiście uważam ten akt za dobry, uważam, że to jest to, na co stać obecnie Unię Europejską” – uważa dr Damian Flisak, Radca prawny, Ekspert Team Europe Direct, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który miał miejsce 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Daniel Moczulski: LONGi Solar to firma, która przede wszystkim myśli o przyszłości

Daniel Moczulski, Business Development, LONGi Solar podczas III Kongresu ESG w Warszawie mówił o potędze paneli fotowoltaicznych.

“LONGi Solar to firma, która przede wszystkim myśli o przyszłości, bo de facto będąc największym globalnym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie, bierzemy to zobowiązanie do siebie bardzo poważnie.

Przypomnę, że co trzeci wafel krzemowy i co piąty moduł fotowoltaiczny na świecie jest wyprodukowany w naszych fabrykach.

To jest przeogromne zobowiązanie do tego, żebyśmy sami byli w porządku w stosunku do kwestii emisyjności” ocenia Daniel Moczulski, Business Development, LONGi Solar.

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który miał miejsce 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Najstarszy polski dziennikarz turystyczny honorowym Ambasadorem turystyki bułgarskiej

Fot. Ambasada Bułgarii w Polsce.

Najstarszy – publikuje już 75-ty rok – polski dziennikarz turystyczny Cezary Aleksander Rudziński wyróżniony został przez minister turystyki Bułgarii Zaricę Dinkową tytułem Honorowego Ambasadora turystyki bułgarskiej (Honor Ambassador of destination and brand Bulgaria).

1 mln zł grantów od ING na rozwiązania poprawiające energooszczędność budynków

Piąta edycja Programu Grantowego skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Tym razem bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania, Fot. ING Bank

W ING trwa piąta edycja Programu Grantowego skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Tym razem bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania, które mogą poprawić energooszczędność budynków. Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia 2024 r.

– W tej edycji poruszamy zagadnienia związane z jedenastym Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG 11) i szukamy rozwiązań, które odpowiedzą na wyzwanie: Jak możemy poprawić energooszczędność budynków? Niestety w Polsce znaczna część budynków jest nieefektywna energetycznie. Oznacza to, że w przyszłych latach będzie wymagała modernizacji. Dlatego tym razem poszukujemy rozwiązań, które pomogą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w istniejących budynkach mieszkalnych i firmowych – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Dalsza część tekstu pod filmem

Modernizacja się opłaca

Poprawa efektywności energetycznej budynków to korzyści nie tylko dla środowiska, ale również realne oszczędności. Modernizacja istniejących budynków może znacznie obniżyć emisje dwutlenku węgla i przyczynić się do zmniejszenia wydatków na energię nawet o połowę.

Najlepsze rozwiązania zgłoszone do konkursu otrzymają granty na dalszy rozwój projektów. Za pierwsze miejsce jest to 400 tys. zł, za drugie miejsce 300 tys. zł, a za trzecie miejsce 150 tys. zł. Przewidziana jest też możliwość przyznania nagród dodatkowych – wyróżnień o łącznej wartości 150 tys. zł, w tym nagrody publiczności wielkiego finału.

Gdzie zgłaszać rozwiązania?

Wyboru najlepszych rozwiązań dokona kapituła złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Ogłoszenie finalistów nastąpi 27 maja. Zwycięzcy wyłonieni zostaną 27 czerwca podczas gali finałowej.

Rozwiązania można zgłaszać przez formularz online dostępny na stronie www.ing.pl/programgrantowy. Znajduje się tam również regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje.

Poza nagrodami finansowymi dodatkową wartością udziału w Programie jest wsparcie merytoryczne, promocja oraz budowanie partnerskich relacji. Finaliści zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach tematycznych, np.: „Poznaj swojego klienta”, „Modele biznesowe w praktyce”, „Eksperymenty, czyli skąd wiem że moje rozwiązanie ma sens”, „Pitching, czyli jak się dobrze zaprezentować”. Zwycięzcy mogą liczyć na szeroką promocję. Dla najlepszych zespołów przewidziany jest także indywidualny mentoring.

Łącznie do tej pory do Programu Grantowego ING zgłosiło się ponad 650 start-upów i młodych naukowców. Na wsparcie innowacyjnych pomysłów bank przekazał już 4 mln zł.

Więcej o strategii ESG i działaniach banku można znaleźć na stronie https://esg.ing.pl/

PRZECZYTAJ TEŻ O ROZWIĄZANIACH KTÓRE STOSUJE W SWOICH BUDYNKACH ING

Jaskra to podstępna choroba. Gdzie bezpłatne badania?

canva.com

Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza na bezpłatne badania w kierunku jaskry. Akcja trwa od 10 do 16 marca 2024 r. w gabinetach w całej Polsce.

Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry aż 78 milionów ludzi cierpi na tę chorobę. Do roku 2040 liczba może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Dzięki wczesnemu wykryciu jaskry można zapobiec utracie wzroku, a oczy dostają drugą szansę.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne już po raz ósmy przyłącza się do globalnej inicjatywy Światowego Tygodnia Jaskry i razem z okulistami z całego kraju organizuje akcję „Polscy okuliści kontra jaskra”. Między 10 a 16 marca 2024 roku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań na terenie całej Polski w ponad 50 placówkach, które włączyły się do akcji.

Lista placówek dostępna jest na stronie: https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow

Początkowo jaskra postępuje łagodnie. Naszą czujność powinno wzbudzić już zmęczenie oczu, światłowstręt, częste łzawienie czy niezdiagnozowane bóle głowy. Podczas ataku jaskry pojawiają się tęczowe koła wokół źródeł światła, może doskwierać silny ból z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami.

– Coraz częściej i mocniej bolała mnie głowa. „Na szczęście” wysłano mnie na okresowe badania medycyny pracy – okulistę zaniepokoiło wysokie ciśnienie w oczach i skierował mnie do dalszej diagnostyki. Jaskra – złośliwa postać – postępowała w zastraszającym tempie. W ciągu pięciu miesięcy przeszłam aż 7 operacji i mogę powiedzieć, że gdyby nie tamta diagnoza, już bym nie widziała – mówi 42-letnia pacjentka pani Blanka z Warszawy.

Jaskra może się objawić gwałtownie, jak w przypadku pani Ewy. – Nagle potwornie rozbolały mnie głowa i oczy, zrobiło mi się słabo. Wezwany internista powiedział, że mam zapalenie zatok i jeśli w ciągu pięciu dni mi nie przejdzie, mam zgłosić się do lekarza. Te pięć dni to był koszmar. Ból był tak straszny, że pojechałam do szpitala i tam w końcu usłyszałam prawidłową diagnozę: ostry atak jaskry! Od tego czasu walczę o zachowanie wzroku.

Diagnozujmy się

Dlatego Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do badań profilaktycznych. Prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO mówi: – Nie obawiajmy się badań. Medycyna nieustannie się rozwija, a nowe metody leczenia zwiększają szansę na uratowanie wzroku. Diagnoza to pierwszy krok, od którego zaczyna się cały proces prawidłowego leczenia.

Wiceprezes PTO prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek dodaje: – Najważniejszą rolę odgrywają pacjenci. Postawienie diagnozy i włączenie leczenia są kluczowe, bo czas działa na niekorzyść pacjenta. Podejmując się walki z jaskrą, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń lekarzy. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że leczenie trwa do końca życia.

Obie pacjentki: pani Blanka i pani Ewa, potwierdzają, że jaskra to bardzo podstępna choroba, którą trzeba cały czas kontrolować i niezależnie od efektów przeprowadzonych zabiegów, najważniejsza jest regularna dbałość o oczy, aplikowanie leków i zmiana trybu życia.

Pani Blanka wspomina: – Zależało mi na szybkim zakończeniu zwolnienia lekarskiego i powrocie do pracy. Jednak już pierwszego dnia musiałam pilnie jechać do szpitala. Nie pomyślałam, że tusz do rzęs może przedostać się z kroplami do oczu i spowoduje tak okropny ból. A że kropię oczy co trzy godziny – muszę je cały czas nawilżać – zrezygnowałam zupełnie z tuszu i cieni do powiek. Nauczyłam się też inaczej myć głowę – tak, by nic nie spłynęło do oczu; nie dźwigać, nie pochylać się po nic. Pogodziłam się z tym, że w najbliższym czasie nie mam szans na pójście do kina, na wyjazd w góry, o lataniu samolotem nie wspominając.

Pani Ewa, która też regularnie bierze leki, nabrała dystansu do swoich możliwości. – Pracuję z dokumentami, muszę uważniej czytać, zmieniłam czcionkę na większą. Wiele rzeczy robię wolniej, przestawiłam się na tryb „spokój”. Ta choroba zmienia życie.

Chorują nawet dzieci

Problem jaskry nie dotyczy wyłącznie osób starszych, bo tak zwyczajowo myśli się o tej chorobie. – Objawy jaskry u młodych osób często się bagatelizuje, przez co dajemy szansę chorobie na jej dalszy rozwój. Im szybsza diagnoza, tym większe możliwości leczenia. – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek, Prezes Elekt PTO.

Pan Bartosz ma dziś 28 lat. Gdy był półtorarocznym brzdącem, rodzice zauważyli, że ma kłopoty ze wzrokiem. Dopiero dwa lata później – ku zaskoczeniu wszystkich – padła jednoznaczna diagnoza: jaskra. Przeszedł 34 zabiegi operacyjne, widzi słabo, porusza się z psem przewodnikiem. – Jestem rzadkim przypadkiem, ale ważnym, bo przypominam wszystkim, nawet lekarzom, że nie ma czegoś takiego, jak „za młody na jaskrę”.

Pani Aleksandra, pacjentka z Warszawy, potwierdza stereotypy w myśleniu o tej chorobie, również w środowisku medycznym: – Tyle razy słyszałam: „Pani jest za młoda, to nie może być jaskra”. A ja leczę się już od dwóch lat i wiem, że gdybym zaczęła terapię wcześniej, mogłabym widzieć lepiej.

Jaskra w Polsce

Szacuje się, że w naszym kraju na jaskrę choruje 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana i właśnie w tym momencie nieodwracalnie traci wzrok. Wyobraźmy sobie, że wszyscy mieszkańcy Gdańska albo Szczecina z okolicznymi powiatami ślepną, a nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. I dlatego tak wartościowe są inicjatywy takie, jak kampania „Polscy okuliści kontra jaskra”.

Prof. dr hab. n. med. Bożena Romanowska-Dixon, prezes PTO podsumowuje: – Jesteśmy wdzięczni wszystkim lekarzom, pracownikom gabinetów i przychodni, które włączyły się do akcji i razem z nami pomagają powstrzymać jaskrę. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji, pomogliśmy ponad 16 tysiącom osób, a 30 procent z nich skierowaliśmy do dalszej diagnostyki i leczenia. W tym roku wszystkich chętnych pacjentów zaprasza ponad 50 gabinetów ze wszystkich 16 województw. Umożliwiając bezpłatne badania, dajemy szansę osobom, które nie mogłyby sobie na to pozwolić. To wspaniały gest. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie!

Jak skorzystać z badań?

Lista gabinetów i przychodni okulistycznych biorących udział w akcji jest dostępna na stronie www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Każdy pacjent może sprawdzić, gdzie w jego okolicy i w jakich terminach może się bezpłatnie przebadać. Na konkretną wizytę trzeba umówić się telefonicznie w wybranej placówce. Propozycja dotyczy osób, które nie mają zdiagnozowanej jaskry i nie korzystały z opieki okulisty (NFZ) w ciągu ostatniego roku.

Każdy z gabinetów decyduje, w jakich dniach i godzinach będzie przeprowadzał badania i ile osób może przebadać. Właśnie dlatego liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Polskie Towarzystwo Okulistyczne nie odpowiada za limity i dostępność wizyt w poszczególnych placówkach.

Pełny zestaw informacji na temat VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” znajduje się na stronie www.tydzienjaskry.pl w zakładce „Dla Pacjenta”. Pamiętajmy: wystarczy kilka kliknięć, żeby uratować wzrok na całe życie.

Światowy Tydzień Jaskry obchodzony jest w tym roku w dniach od 10 do 16 marca 2024 r.

Łukasz Szeliga, Prezes, Polski Komitet Paraolimpijski:

Innowatorzy z branży OZE poszukiwani!

Już trzeci raz ONDE SA., lider branży OZE w Polsce, ogłasza nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza do udziału młodych naukowców. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania. Co przyniesie jego kolejna odsłona i dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna?

Zanieczyszczenia światłem coraz poważniejszym problemem

Łuna światła unosząca się w nocy nad każdym miastem to problem nie tylko dla astronomów, którym trudniej obserwować obiekty w kosmosie, nawet za pomocą zaawansowanych teleskopów. Zdaniem naukowców to poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i stanu środowiska naturalnego. Na problem zanieczyszczenia światłem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który chce uregulowania tej kwestii w przepisach. Inicjatywę popierają naukowcy zajmujący się m.in. medycyną oraz badaniem przestrzeni kosmicznej. 

Piotr Wachowiak: Pracodawca musi zaspokoić potrzeb pracownika

Co dla profesora i rektora Szkoły Głównej Handlowej oznacza definicja pracodawca godny zaufania? Co mówią książki, a co realia rynku? Jak dawniej postrzegano pracodawców i jak ta opinia zmieniała się w ostatnich latach? To pytania, które zdaliśmy prof. Piotrowi Wachowiakowi z SGH w Warszawie.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

„Przypadek Beethovena” – film koniecznie do obejrzenia i odsłuchania

Otwierający kadr z filmu„Przypadek Beethovena”

Z okazji Światowego Dnia Słuchu odbyła się gala i aukcja charytatywna Fundacji Prof. Skarżyńskiego „Słyszę”. Wydarzenie rozpoczęło się przedpremierowym pokazem  filmu „Przypadek Beethovena” w reżyserii Luizy Budejko. Jest to ważny, bo niosący nadzieję, dokument.

Najpierw jednak parę zdań wstępu. W dniu 3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, międzynarodowa inicjatywa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mająca na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu ochrony słuchu, profilaktyki i wsparcia dla osób z niedosłuchem. Po 65. roku życia różne problemy ze słuchem ma blisko 50% osób, a po 70. roku życia odsetek ten wzrasta do około 75%.

Kajetany – miejsce znane światu

A Polska jest potęgą w nowatorskich metodach leczenia słuchu. Tę pozycję zapewniło Światowe Centrum Słuchu – Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, założone od podstaw przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Profesor jest światowej sławy otochirurgiem i specjalistą z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Kto chce poznać jego imponujący dorobek, może zajrzeć TUTAJ.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Jeden z rzędów gablot wypełnionych po brzegi odznaczeniami i nagrodami dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Natomiast misją Fundacji „Słyszę” jest szerzenie wiedzy i edukowanie społeczeństwa w kwestiach leczenia niedosłuchu. Daje ona też wsparcie osobom niesłyszącym, niedosłyszącym oraz rodzicom i opiekunom dzieci dotkniętych niedosłuchem.

Dokument o ludziach, którzy odzyskali słuch

Film „Przypadek Beethovena” to opowieść o wyjściu ze świata ciszy. Bohaterów filmu, bez względu na ich wiek i pochodzenie, łączy jedno – miłość do muzyki i dramat, jakim w pewnym momencie ich życia stała się utrata słuchu. Unikalna, opracowana przez prof. Skarżyńskiego metoda wszczepiania implantów ślimakowych umożliwia im powrót do świata słyszących, a nawet ponowne wzięcie instrumentu do ręki i koncertowanie. Nie jest to jednak proces łatwy i pozbawiony trudnych emocji. Wykorzystujący elementy sztuki lalkarskiej, kreatywnie udźwiękowiony dokument to pełen ciepła portret ludzi, których pasja do życia i sztuki okazała się silniejsza od przeciwności losu.

Beethoven dzisiaj

Pierwszym współczesnym bohaterem filmu jest Marek Witkowski, dyrygent mający za sobą koncerty na całym świecie, który w podeszłym wieku zaczął tracić słuch. Opowiada, co to dla niego znaczyło – i jest to bardzo przejmująca opowieść. Później widzimy kadry rozmów między nim a prof. Skarżyńskim. Widzimy operację, zakładanie implantu ślimakowego, pierwsze efekty, które wcale nie są od razu cudowne, bo przywracanie słuchu to trwający miesiącami proces. W końcu widzimy artystę, gdy gra na pianinie i mówi, że nie wierzył, że jeszcze dane mu będzie odtwarzać kompozycje ukochanego Beethovena.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Kadr z filmu “Przypadek Beethovena”

Później w filmie występują ludzie w różnym wieku, dzieci z rodzicami, młoda mama, która sama po latach odzyskała dzięki operacji słuch – w sumie na ekranie widzimy kilkadziesiąt osób, łączenie z prof. Skarżyńskim. No i samym Ludwigiem van Beethovenem.

Czy Ludwig van Beethoven odzyskałby dziś słuch?

Sceny ze współczesnymi bohaterami są przeplatane scenami z lalką van Beethovena i bardzo dramatycznymi fragmentami jego listów o utracie słuchu, które czyta Sebastian Stankiewicz. Zabieg z lalką jest zarówno odważny jak i ryzykowny, bo estetyczne gusta odbiorców są zróżnicowane i nie każdemu może podobać się ta wizualizacja muzycznego geniusza.

Lecz to m.in. powoduje, że film wychodzi poza klasyczny dokument i wkracza na obszar filmu artystycznego. Całości towarzyszą głównie utwory van Beethovena, wykonywane m.in. przez samą reżyserkę i autorkę scenariusza, Luizę Budejko (obój), Daniela Zakościelnego (gitara) i Aleksandra Musiałowskiego (instrumenty klawiszowe).

Tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy Ludwig van Beethoven, który zaczął tracić słuch już jako dwudziestoparolatek a zupełnie ogłuchł mając 44 lata, dziś mógłby powrócić do zdrowia? Prof. Henryk Skarżyński jest przekonany, że tak. Dlatego film przywraca nadzieję na pełne, normalne życie wszystkim, którzy sami lub których bliscy cierpią z powodu problemu ze słuchem.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Kadr z filmu. Prof. Skarżyński podczas operacji wszczepienia implantu

Nieprzypadkowo dobry „Przypadek Beethovena”

Jak wyjaśniła reżyserka i scenarzystka Luiza Budejko podczas Gali Fundacji Prof. Skarżyńskiego “Słyszę”, film w tej chwili jest na etapie konkursowym, później powinien trafić na ekrany szerszej publiczności. Tu trzeba zaznaczyć, że warto obserwować karierę Luizy Budejko jako reprezentantki młodego pokolenia (rocznik 1993) polskich twórców filmowych. Jej film dyplomowy „Wskrzeszenie” zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej wziął udział w ponad 30 festiwalach w 14 krajach, zdobywając łącznie 19 nagród na całym świecie. I nie jest to jej jedyny sukces. Obecnie Luiza Budejko pracuje nad scenariuszem pełnometrażowego debiutu fabularnego oraz kolejnymi projektami dokumentalnymi.

Wyrazy uznania należą się wszystkim realizatorom dokumentu. „Przypadek Beethovena” został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem był Zbigniew Domagalski, kierownikiem produkcji – Anna Wojdat, a za zdjęcia odpowiadał Andrzej Wojciechowski.

Galę charytatywną uświetnił m.in. występ SARSA – piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka. Jak też jedna z pacjentek prof. Henryka Skarżyńskiego.
Charytatywną Galę Fundacji Prof. Skarżyńskiego otworzyła premiera filmu “Przypadek Beethovena” w reżyserii Luizy Budejko.

Źródło: Salon24.pl https://www.salon24.pl/u/boguslaw-mazur/1364651,przypadek-beethovena-film-koniecznie-do-obejrzenia-i-odsluchania

Debata podczas FPT: Jak odmłodzić kadry w turystyce?

Podczas wiosennej edycji Forum Promocji Turystycznej jak w soczewce pojawi się temat odmłodzenia kadr/MattHardy/Pexels

Podczas wiosennej edycji Forum Promocji Turystycznej, która odbędzie się 11 kwietnia 2024 we Wrocławiu, omówimy  rzadko poruszany temat odmładzania kadr w turystyce.

Kwestie różnic pokoleniowych to temat, który przez ostatnie kilka lat nabrał nowego wymiaru. Według Kamila Matuszczyka, autora raportu „Cztery pokolenia w jednej firmie. Źródło konfliktu czy wulkan wiedzy?”, na rynku pracy obecnie znajduje się najbardziej różnorodne generacyjne społeczeństwo w historii, Baby Boomerzy wraz z przedstawicielami pokoleń X, Y oraz Z. Czy umieją razem funkcjonować?

Różnice pomiędzy poszczególnymi pokoleniami urastają czasem do niemożliwych do przejścia, bo jedni są „analogowi”, a drudzy „wirtualni”. Jedni są pracoholikami, drudzy walczą o work-life balance. Pomimo, że duch w nas wszystkich młody i uważamy się za niezniszczalnych, już w niedalekiej przyszłości może się okazać, że podzielimy los dinozaurów. Jak temu zapobiec i czy na pewno młodzi trzymają się od nas, starszych, z daleka? A może czegoś nauczymy się od siebie nawzajem?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni Eksperci: Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Michał Fijoł, prezes PLL LOT; Radosław Damasiewicz, prezes zarządu Travelplanet; Krzysztof Celuch, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula; Wiktoria Król-Cieciorowska, prezeska zarządu Convention Bureau Wrocław; Barbara Czerwińska-Albin, wiceprezeska zarządu Czerwiński Travel; Nikola Naus, członkini programu Young Leaders SITE Polska.

Rejestracja i bilety: https://forumpromocjiturystycznej.pl/

Organizatorem jest: Redakcja portalu branżowego WaszaTurystyka.pl.

Współorganizatorem jest: Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis

Złotym Partnerem: Miasto Wrocław, Rainbow

Partnerem: Miasto Olsztyn

Patronaty: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Instytut ESG Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Patroni Medialni: RaportCSR.pl, Pracodawcagodnyzaufania.pl

Źródło: Mieczysław Pawłowicz/WaszaTurystyka.pl

Tomasz Wróblewski: BlackRock wycofuje się z terminu ESG

Wpisy Tomasza Wróblewskiego na portalu X obserwuje ponad 67 rys. osób.

Prezentujemy wpis Tomasza Wróblewskiego, prezesa Warsaw Enterprise Institute, który zamieścił na portalu społecznościowym X. Uwzględniamy, że opinie o roli ESG w światowej gospodarce są różnorodne. Jako obiektywna redakcja dbająca o przedstawianie całej palety poglądów, będziemy starali się pokazywać różne głosy dotyczące rangi ESG. Poniżej opinia Tomasza Wróblewskiego.

Od sławnej wypowiedzi prezesa największego funduszu BlackRock o ESG minęły trzy lata. Larry Fink mówił wtedy, że BlackRock „koncentruje się na równości rasowej i sprawiedliwości społecznej w działaniach inwestycyjnych i zarządczych” oraz że „promuje bardziej sprawiedliwe i integracyjne środowiska pracy” co miało oznaczać „wyjście poza badanie własnej kultury”. Po tym inwestorzy wycofali z funduszy ESG 13 mld dolarów. Zaczęli zwracać się w kierunku konserwatywnych form inwestowania, a wyborcy w stronę konserwatywnych polityków anty-woke.

Teraz BlackRock dokonał zwrotu, szuka kontaktu z konserwatystami. Larry Fink powiedział „The Wall Street Journal” w październiku, że wycofał się z terminu ESG. Raz, że względu na fatalny PR a dwa, bo fundusz nie był w stanie wykazać, że politycznie poprawne inwestycje faktycznie przyniosły korzyści planecie a tym bardziej inwestorom.

Fundusz dalej inwestuje w projekty klimatyczne, ale nazywa to „Projekty Infrastrukturalne Wspierające Transformacje Klimatyczną”. BlackRock porzucił cele społeczne, nie naciska już na  zmiany w zachowaniach korporacyjnych, na poprawną politycznie strategię, dywersyfikację rasową, płciową i gender. Wszystko, co w UE jest dziś prawem i obowiązkiem firm, Ameryka w pośpiechu porzuca. Ciekawy eksperyment, szybko okaże się, kto popełnił historyczny błąd.

Wypowiedź Tomasza Wróblewskiego o ESG, której udzielił podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa:

Polacy zdali test konsumenckiej świadomości

Źródło: Pixabay

Jak doskonale wiemy, deklaracje to jedno, a praktyka – drugie. Dopiero realnie dokonywane wybory są testem wiarygodności dla składanych deklaracji. I okazuje się, że budowana przez lata wśród Polaków świadomość znaczenia patriotyzmu konsumenckiego jest bardzo silna. Dowodzi tego bardzo duże poparcie dla postulatów polskich rolników – – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Agata Molisz, CSRinfo: ESG jest inwestycją w przyszłość spółek

Dr Agata Molisz, ekspertka CSRinfo

Małe i średnie firmy powinny być zabezpieczone darmowym pakietem wiedzy – mówi dr Agata Molisz, ekspertka CSRinfo, odpowiadając na pytanie RaportCSR.pl co można uczynić, aby wdrażanie zasad ESG było łatwiejsze dla średnich i małych firm.

To tylko ułamek cennych spostrzeżeń ekspertki CSRinfo. Tym cenniejszych, że dr Agata Molisz jest zdecydowaną zwolenniczką ESG, lecz potrafi też chłodno ocenić czego brakuje ze strony unijnych regulatorów aby raportowanie stało się łatwiejsze. Tłumaczy więc, jak przekonać nieprzekonanych do ESG, co należałoby zmienić w unijnych zasadach raportowania niefinansowego albo też, jakie są największe zagrożenia dla idei ESG.

Relację z debaty z udziałem dr Agaty Molisz można przeczytać TUTAJ

Z Panią dr Agatą Molisz rozmawialiśmy podczas III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Światowy Dzień Słuchu 2024 – ubytek słuchu jako „niewidzialna niepełnosprawność”

fot. Pixabay

3 marca wspólnota międzynarodowa jednoczy się, aby obchodzić Światowy Dzień Słuchu, międzynarodową inicjatywę pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającą na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia ochrony słuchu, profilaktyki i wsparcia dla osób z niedosłuchem. Tegoroczne hasło „Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!” wzywa do globalnej solidarności i działań na rzecz poprawy zdrowia słuchu ludzi na całym świecie.

Maciej Chojnowski: ESG to element wpływu na rozwój AI

W jaki sposób ESG wpływa na stosowanie sztucznej inteligencji, jaki jest jej potencjał i jak można go wykorzystać? To pytania, które zadaliśmy Maciejowi Chojnowskiemu, współtwórcy i dyrektorowi programowemu Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Polskie firmy wśród najszybciej rozwijających się według rankingu “Financial Times”

Polskie firmy wśród najszybciej rozwijających się według Financial Times.
canva.com

Cztery polskie firmy znalazły się w pierwszej setce rankingu FT1000 Financial Times, wśród nich Surfer SEO, noo.ma, Just Join IT i Apzumi. Ranking “Financial Times” tworzą specjaliści.

Ranking FT1000 – najszybciej rozwijające się firmy w Europie

Ranking najszybciej rozwijających się firm w Europie, FT1000, opracowany przez prestizowy dziennik Financial Times, obejmuje przedsiębiorstwa, które w latach 2019–2022 osiągnęły największy procentowy wzrost przychodów.

“Wszystkie przedsiębiorstwa wyróżnione w rankingu uzyskały roczny przychód w wysokości co najmniej 100 000 euro w 2019 roku i co najmniej 1,5 mln euro w 2022 roku.”

W rankingu znalazły się tylko te przedsiębiorstwa, które w latach 2019–2022 wypracowały wzrost o co najmniej 36,3%. W tym roku w rankingu umieszczono 39 polskich firm.

Surfer SEO – liderem wśród polskich firm

Najszybciej rozwijającą się polską firmą w latach 2019-2022 jest Surfer SEO. To wrocławska firma działająca w branży IT, oferująca narzędzie do analizowania i optymalizacji stron internetowych. Wzrost firmy wyniósł 240,8 proc., a liczba pracowników wzrosła z 9 w 2019 roku do 59 w 2022 roku. Surfer SEO znalazła się na 27. miejscu rankingu.

noo.ma i Just Join IT – dynamiczny rozwój

noo.ma, firma zajmująca 50. miejsce, jest liderem e-commerce, oferującym designerskie meble. Jej wzrost w latach 2019-2022 został oszacowany na 204,7 proc., a liczba pracowników zwiększyła się w tym okresie z 2 do 30 osób.

Just Join IT, firma umieszczona na 77. miejscu, odnotowała największą dynamikę zatrudnienia. W 2019 roku zatrudniała 47 osób, a w 2022 roku już 220. Wzrost firmy w tych latach wyniósł 177,4 proc.

Apzumi i Surfshark – technologia dla zdrowia i prywatności

Apzumi, lider w dostarczaniu oprogramowania i aplikacji mobilnych w zakresie cyfrowego zdrowia i wellness, znalazł się na 88. miejscu rankingu ze wzrostem wynoszącym 166,5 proc.

Surfshark, litewska firma działająca w branży IT, znalazła się w pierwszej setce rankingu. Firma, która dostarcza narzędzia takie jak VPN czy Incogni – usługę usuwania danych osobowych, zatrudniała w Polsce ponad 30 osób i otworzyła biuro w Warszawie.

Raylyst Solar – lider rankingu

Na pierwszym miejscu uplasował się czeski dystrybutor paneli słonecznych Raylyst Solar.

Ranking odzwierciedla sytuację przedsiębiorstw w regionie, które dalej mierzą się ze skutkami Covid-19, i starają się odzyskać momentum. Powrót do wzrostu gospodarczego po pandemii jest utrudniony przez wysoką inflację i spadek kosztów życia, pogłębiony kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie. Mimo to, wiele przedsiębiorstw wykazało się większą odpornością i były w stanie się rozwinąć.

Polecamy:
Tomasz Wróblewski: ESG prowadzi nas w najgorszym z możliwych kierunków – WIDEO

Karol Tokarczyk o AI w Unii Europejskiej:

Fundacja Carbon Footprint publikuje raport za 2023 rok

Raport roczny Fundacji Carbon Footprint przedstawia najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz wyzwania organizacji sektora NGO z obszaru edukacji klimatycznej, śladu węglowego i ESG.

PIE: Koszty klimatyczne dwóch lat rosyjskiej inwazji wciąż rosną

Za porażającymi wyliczeniami idzie ogrom nieszczęść milionów Ukraińców. Fot. Michaił Wołkow/Pexels

Ukraińska organizacja Centrum Inicjatyw Ekologicznych Ekodija obliczyła, że rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się do emisji 150 mln ton ekwiwalentu CO. Głównym składnikiem emisji są koszty klimatyczne przyszłej odbudowy Ukrainy, które autorzy opracowania szacują na 55 mln ton – informuje Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Poniżej kolejne wyliczenia ekspertów PIE.

Działania wojenne spowodowały emisję 37 mln ton, pożary 22 mln ton. Istotne znaczenie dla klimatu miała także emisja metanu, spowodowana rozszczelnieniem gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, której skutki są szacowane na 16 mln ton ekwiwalentu CO₂. Każdy rosyjski i ukraiński żołnierz, zaangażowany w działanie, przyczynia się do emisji dodatkowych 13 ton ekwiwalentu CO₂ rocznie – szacuje brytyjska organizacja pozarządowa Obserwatorium Konfliktów i Środowiska.

Ukraina w ogniu

Kijowska Szkoła Ekonomii szacuje, że wartość zniszczonej infrastruktury podczas dwóch lat konfliktu wynosi 155 mld USD (144 mld EUR), co jest zbliżonym wynikiem do oszacowania Banku Światowego (152 mld USD, czyli 142 mld EUR). Dodatkowe koszty klimatyczne i środowiskowe, związane z emisją CO₂ oraz dewastacją ekosystemu Ukrainy, są szacowane przez Kijowską Szkołę Ekonomii na 16,4 mld USD (około 15,2 mld EUR).

Walka z rosyjskimi agresorami jest najważniejsza. Odtworzenie strat dla środowiska będzie możliwe po wojnie

Według szacunków ukraińskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, 14 proc. pożarów lasów w latach 2022-2023, obejmujących 67 tys. ha lasów na terenie Ukrainy było spowodowanych wojną. Według danych europejskiego systemu informacji o pożarach lasów, w 2022 r. spłonęło 261 tys. ha ukraińskich lasów, a w 2023 r. nieco mniej, bo 214 tys. ha. Ministerstwo szacuje, że łączne emisje spowodowane pożarami wywołanymi inwazją wyniosły 67,5 mln ton ekwiwalentu CO₂, czyli mniej więcej tyle, ile roczne emisje gazów cieplarnianych w Austrii.

Elektrownia jądrowa, woda, grunty

Poważne szkody dla środowiska naturalnego spowodowało wysadzenie przez wojska rosyjskie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce w czerwcu 2023 r. W wyniku zdarzenia 14 mld m3 wody zalało 634,47 km2 obszarów leśnych, w tym 14 obszarów chronionych o powierzchni ponad 80 tys. ha. Zalaniu uległo także ponad 1000 budynków mieszkalnych.

Obecnie, według raportów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, dzięki wydrążeniu 11 studni głębinowych, największa europejska elektrownia jądrowa ma dostateczne ilości wody do chłodzenia 6 reaktorów, pod warunkiem nieprodukowania energii elektrycznej. Taka sytuacja nie jest zrównoważona ani z perspektywy ekonomicznej, ani środowiskowej.

Koszt rekultywacji zanieczyszczonych obszarów lądowych władze Ukrainy szacują na ponad 1000 mld UAH (25 mld EUR). Koszt rekultywacji obszarów wodnych będzie niższy i wyniesie około 82 mld UAH (2 mld EUR).

W tej chwili konieczna jest pomoc dla ukraińskich żołnierzy, motywowana też własnym interesem i nie mylona z charytatywnością czy PR. Wpis Sandry Andersen Eiry, byłej deputowanej do norweskiego parlamentu, od dwóch lat walczącej na froncie, obecnie żołnierce w oddziale ukraińskiej piechoty morskiej.

O tym jak zachodnie firmy omijają antyrosyjskie sankcje przeczytasz TUTAJ.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jak rozpoznać greenwashing? Siedem oznak greenwashingu

Greenwashing to praktyka, stosowana głównie przez korporacje, polegająca na tworzeniu wizerunku proekologicznego i odpowiedzialnego społecznie, mimo że rzeczywistość może być znacznie mniej różowa. Greenwashing można rozpoznać na kilka sposobów:

1. Brak dowodów: Jeśli firma twierdzi, że jest “zielona”, ale nie dostarcza żadnych dowodów ani szczegółowych informacji na temat swoich praktyk ekologicznych, może to być oznaka greenwashingu.

2. Wątpliwe etykiety: Niektóre firmy korzystają z niejasnych etykiet i certyfikatów ekologicznych, które mogą nie być uznawane przez renomowane organizacje ekologiczne. Ważne jest, aby badać, co te etykiety i certyfikaty naprawdę oznaczają.

3. Niejasne roszczenia: Firmy, które stosują greenwashing, często używają niejasnych lub mylących sformułowań, takich jak “naturalne”, które nie mają jasno zdefiniowanej definicji.

4. Niewspółmierny nacisk na zielone produkty: Jeżeli firma intensywnie promuje swoje zielone produkty, ale jednocześnie ignoruje mniej ekologiczne aspekty swojej działalności, może to być oznaka greenwashingu.

5. Irrelewantne roszczenia: Firmy mogą chwalić się, że ich produkty są wolne od pewnych szkodliwych substancji, które i tak nie są używane w ich branży.

6. Kłopotliwe praktyki korporacyjne: Jeśli firma jest znana z nieodpowiedzialnych praktyk społecznych lub środowiskowych, jej roszczenia dotyczące bycia “zieloną” mogą być formą greenwashingu.

7. Firma skupia się tylko na jednym aspekcie zrównoważonej działalności, ignorując inne, co jest nazywane “tunelowym myśleniem”.

Ważne jest, aby pamiętać, że prawdziwie zrównoważona firma podejmuje działania na wielu frontach, nie tylko w odniesieniu do środowiska, ale także w odniesieniu do pracowników, społeczności i innych aspektów społecznej odpowiedzialności biznesu.

Baza wiedzy o ESG – KLIKNIJ TUTAJ

Samorządy muszą zadbać o wszystkie dzieci, także te z domów dziecka

System pieczy zastępczej w Polsce ma szansę działać sprawnie. Jednak, podobnie jak inne sfery życia, jest podatny na zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe. Obowiązujące przepisy powinny zostać znowelizowane, a wsparcie wychowanków opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze (tzw. domy dziecka) dostosowane do realnych potrzeb młodych ludzi.

Warto przeczytać