Zwolnieni z Teorii – koniec z książkową nudą, tu liczy się działanie

Nie jest tak, że „wilki biznesu” nie interesują się działalnością społeczną. Social Wolves – twórcy Zwolnionych z Teorii pokazują, że te światy się przenikają i wzajemnie inspirują. Program powstał z myślą o tych, którzy pamiętają o swoim otoczeniu, ale jednocześnie chcą odnosić sukcesy zawodowe. Nie pozwalają na ich start na rynku pracy z gorszej pozycji tylko dlatego, że są wrażliwi społecznie. Przecież ktoś, kto wymyślił, przygotował i z powodzeniem zrealizował projekt społeczny jest tak samo, lub nawet bardziej wartościowym pracownikiem co ten, który odbył staż w korporacji.

 

To pierwszy tego typu program, który ponad teoretyczną nudę serwowaną w szkołach, czy staże z „parzenia kawy” w przypadkowo dobranych działach korporacji, stawia na praktyczne umiejętności niezbędne na rynku pracy, zdobywane w projektach społecznych. W tym roku zapisy do Zwolnionych z Teorii trwają do 30 listopada za pośrednictwem strony www.zwolnienizteorii.pl. Każdy, kto ukończy swój projekt społeczny, otrzyma profesjonalny certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności, sygnowany przez Project Management Institute R.E.P.

Kim są zaangażowane społecznie młode wilki?
To młodzi profesjonaliści pracujący w korporacjach, którzy zaczęli swoje kariery w dużych firmach, jednak nie chcą rezygnować z działalności społecznej. Dlatego kilka lat temu połączyli siły i poza pracą zawodową działają w fundacji Social Wolves. Są świetnym przykładem na to, że biznes i organizacje pozarządowe nie muszą należeć do oddzielnych światów. Organizując Zwolnionych z Teorii namawiają studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce do pójścia w ich ślady. Przyciągają do siebie młodych, których obchodzi własne otoczenie i doceniają ich trud – wyposażają w profesjonalne umiejętności ułatwiające start na rynku pracy. Stawiają na doświadczenie zdobyte podczas samodzielnego wykonywania projektu w przeciwieństwie do staży w bezdusznych korporacjach.

„Na własnym przykładzie widzimy, że doświadczenia zdobyte przy realizacji projektów społecznych ułatwiają stawianie pierwszych kroków na rynku pracy. Z kolei Ci, którzy się już na nim odnaleźli, wracają do działalności społecznej. A ta, dzięki zdobytym w pracy profesjonalnym kompetencjom przynosi podwojone efekty. My już przeszliśmy tę drogę. Organizując Zwolnionych z Teorii przekazujemy narzędzia do jej pokonania innym. Ci, którzy z nich korzystają, są przez nas dodatkowo premiowani, m.in. profesjonalnymi certyfikatami potwierdzającymi zdobyte umiejętności” – mówi Paula Bruszewska, twórczyni Zwolnionych z Teorii, od lat związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych.

W odróżnieniu od olimpiad przedmiotowych organizowanych w szkołach, w których uczniowie mogą pochwalić się swoją wiedzą teoretyczną, tutaj mają możliwość sprawdzenia się w działaniu. Program jest grą zespołową, w której wyzwaniem dla uczestników jest zrealizowanie projektu społecznegoo dowolnej tematyce, zmieniającego na lepsze lokalne otoczenie. Młodzi, biorąc w niej udział uczą się, że aktywność społeczna może dawać olbrzymią satysfakcję. Co więcej, poprzez realizację własnych projektów zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe i profesjonalne kompetencje, takie jak umiejętność projektowej pracy w grupie, dążenie do celu krok po kroku. Są to cechy niezwykle ważne na rynku pracy, a nie da się ich nauczyć z książek.
Tak jak wilki, organizatorzy opiekują się młodymi. Na każdym etapie programu uczestnicy dostają wsparcie w postaci mentora, odpowiada na wszelkie pytania, służy swoim doświadczeniem, pomocą i dobrą radą. Ponadto, wszyscy mają dostęp do skarbnicy wiedzy projektowej zgromadzonej na dedykowanym olimpiadzie portalu. Co więcej, młodzi mogą liczyć na konsultacje z dyrektorami partnerskich firm i ubiegać się o częściowe dofinansowanie swoich projektów.

Uczestnicy dostają nagrody za trud włożony w realizację projektów – po jego ukończeniu otrzymują certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. Dokument ten potwierdza zdobyte doświadczenie i wiedzę o najważniejszych elementach zarządzania projektami, wystarczającą do samodzielnej realizacji projektu. Jest on rozpoznawalny i honorowany na całym świecie, a starają się o niego menadżerowie średniego szczebla pracujący w największych polskich firmach. Co więcej, najlepszym projektom realizowanym w ramach Zwolnionych z Teorii przyznawane są nagrody „Wilki”.  O tym, które z nich zasługują na to wyróżnienie decyduje jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych i kultury. Na najlepszych czekają także wysokiej jakości staże, zgodne z zainteresowaniami młodych, we współpracujących z projektem firmach.

Cały program oparty jest na prostym schemacie: do 30 listopada zgłoś swój udział za pośrednictwem portalu www.zwolnienizteorii.pl, dobierz członków swojego 3-5 osobowego zespołu (studenci 3-10 osób), znajdźcie pomysł na swój projekt i od 15 stycznia do 31 marca 2016 r. zrealizujcie projekt, a nagrody i certyfikaty odbierzcie na Wielkim Finale akcji w kwietniu 2016 r. Temat projektu jest dowolny – ważne tylko, by odpowiadał na problemy lokalnej społeczności.

Dla przykładu, wśród najciekawszych inicjatyw zrealizowanych w pierwszej edycji znalazły się projekty „Nie studiuj bezrobocia” – kampania informująca w ciekawy sposób o zatrudnieniu po różnych kierunkach studiów, „Qchnia z klasą” – warsztaty kulinarne z lubianymi kucharzami popularyzujące zdrowe odżywianie i „Śmieci na wysokości” – kampania przeciwko wielkoformatowej reklamie w przestrzeni miejskiej.

Jest to już druga edycja programu i wszystko wskazuje na to, że projekt spotkał się z uznaniem młodych – już zgłosiło się ponad 4 tys. osób a zapisy wciąż trwają! Jest o co walczyć. W poprzedniej edycji uczestnicy osiągnęli olbrzymi sukces – z efektów ich projektów skorzystało blisko pół miliona osób! W programie wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z tysiąca szkół z całej Polski, którzy zrealizowali w sumie 339 projektów poświęcając na nie ponad 700 tys. godzin. To wspaniałe, że aż tylu młodych ludzi postanowiło zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i dla siebie. Oby było jeszcze więcej takich wrażliwych społecznie wilków w przyszłości! Więcej informacji na temat programu dostępnych jest pod adresem: www.zwolnienizteorii.pl.