Zgubiona misja

Telewizja Polska jest obciążona dziedzicznie pojęciem misji. Na tej podstawie rości sobie prawo do tak zwanego abonamentu, który w praktyce jest podatkiem za posiadanie telewizora. Jednocześnie uczestnicy w komercyjnym rynku telewizyjnym, będąc na nim znaczącym graczem, również z tytułu wpływów z reklam – opisuje Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Zawłaszczanie „podatku” i jednoczesne rywalizowanie z emitentami, którzy nie otrzymują subsydiów powoduje, że rynek telewizyjny w Polsce jest chory. Zasłanianie się argumentem, że komercyjni nadawcy mogą przerywać program reklamami, a „publiczna” TVP nie, to kiepskie alibi. Zwłaszcza, że działalność „misyjna” została wypchnięta do tak zwanych kanałów tematycznych, a główne programy wypełnione są praktycznie wyłącznie komercyjną treścią. Teraz pojawia się nowa informacja, że cześć misyjna czyli takie kanały jak TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia mają zostać zakodowane. W niedalekiej przyszłości jest tez plan likwidacji Telewizji Polonia. W tej sytuacji słynne „alibi” traci nawet swoje pozory.

To nie koniec hiobowych wieści. TVP zapowiedziało także, że rezygnuje z przekazu swojego programu przez satelitę Astra. W praktyce oznacza to, że kilka milionów Polaków w kraju i poza jego granicami zostanie pozbawionych dostępu do bezpłatnej oferty TVP. Koncepcja teoretycznie słuszna, zwłaszcza wobec tych, którzy będąc na emigracji nie płacą abonamentu. Tylko jak to się ma do misyjności? Jak to się ma do potrzeby utrzymywania więzi rodaków z krajem? Jak to się ma do promocji Polski poza granicami?

Odcinanie się od komunikacji z Polonią to bardzo poważny błąd. Tylko tak można ocenić decyzję o rezygnacji z rozpowszechniania programów TVP przez satelitę Astra. To również odcinanie się od komunikacji z osobami, które nie są Polakami, ale znają jezyk polski. Decyzje te pozbawiają możliwości przedstawiania polskich opinii i stanowisk na temat bieżących wydarzeń, a także popularyzacji szeroko rozumianej polskiej kultury. Dzieje się to wszystko w tym samym czasie kiedy inne kraje np. Rosja odnosi światowy sukces, poprzez, masowe udostępnianie, gdzie tylko się da, swój kanał „Russia Today”. Wygląda na to, że interwencja w tej sprawie Grzegorza Schetyny nowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (resort finansuje Telewizję Polonia) powinna być jednym z pierwszych jego działań.

Niekończące się braki pieniędzy w TVP skłoniły też Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do odejścia od zasady, że płaci się za odbiornik. Powstała idea, aby teraz opodatkować pracodawców tak zwanym abonamentem audiowizualnym. Niezależnie od tego, czy firma ma 100 telewizorów, czy też nie ma ich wcale, będzie musiała płacić. Wysokość opłaty ma być uzależniona od ilości pracowników. Opodatkowane mają zostać nawet osoby prowadzą działalność gospodarczą czyli samozatrudnieni. To nie tylko oznacza oderwanie przyczyny od skutku, ale również będzie bardzo silnym ciosem w już i tak lichą gospodarkę, albowiem jeszcze bardziej obciąży koszty pracy. Trudno uwierzyć, że takie koncepcje rodzą się w kraju, w którym stale utrzymuje się wysokie bezrobocie, mimo, że miliony obywateli wyjeżdżają za granice w poszukiwaniu pracy i chleba.

Te wszystkie wiadomości wskazują na chaos oraz brak refleksji co do podejmowanych działań, które bardziej szkodzą niż pomagają. Misja TVP wydaje się zgubiona, a zapowiadana zmiany zwiastują poważne straty.

Źródło: http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty