Wolontariusze dla projektu „Trampolina”

W młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i instytucjach pieczy zastępczej przebywa obecnie w Polsce około 27 tysięcy osób. Kiedy wchodzą w dorosłość, próbują się usamodzielniać, ale nie jest to łatwe zadanie – wymaga u nich więcej czasu niż w przypadku młodzieży bez podobnego bagażu doświadczeń. Wychowankowie instytucji potrzebują wsparcia na drodze do samodzielności i takim wsparciem mają być dla nich mieszkania wspomagane, które powstają właśnie na warszawskiej Pradze. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka dziennikarka Agata Młynarska odwiedzi mieszkania i pomoże w pracach wykończeniowych.

 

Mieszkania wspomagane powstają w ramach akcji adaptacji strychu w kamienicy przy Brechta 12 organizowanej przez Fundację Habitat for Humanity Poland oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Księży Orionistów w Aninie. Przygotowywanych jest 7 kawalerek, które zostaną przekazane chłopcom opuszczającym ośrodek. Będą mogli mieszkać tam przez 2-3 lata, pod warunkiem że będą samodzielnie pokrywać koszty ich utrzymania.

Adaptacja strychu jest możliwa dzięki wsparciu wolontariuszy, którzy biorą udział w pracach wykończeniowych.

W środę (1 czerwca) mieszkania na warszawskiej Pradze odwiedzi także dziennikarka Agata Młynarska, która od lat angażuje się w akcje charytatywne na rzecz dzieci. Za pomoc wychowankom polskich domów dziecka otrzymała Order Uśmiechu. Jest także honorowym ambasadorem Fundacji Dziecięca Fantazja.

Powodzenie projektu „Trampolina”, w ramach którego prowadzimy adaptację strychu przy Brechta 12, jest możliwe dzięki pomocy finansowej sponsorów, pracy wolontariuszy oraz wsparciu, którego udzielają nam osobistości ze świata mediów. Jesteśmy wdzięczni pani Agacie Młynarskiej za to, że zdecydowała się wesprzeć naszą akcję. Doceniamy jej zaangażowanie w działalność charytatywną, a zbliżający się Dzień Dziecka jest idealną okazją, aby przypomnieć o młodych osobach, które potrzebują naszej pomocnej dłoni, wchodząc w dorosłość” – podkreśla Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor programowa Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Od początku projektu adaptację strychu przy ulicy Brechta 12 wsparło już blisko 150 wolontariuszy. W tym tygodniu przy pracach wykończeniowych pomaga 80 pracowników firmy MetLife.

Mieszkania wspomagane zostaną przekazane pierwszym lokatorom w lipcu.

Dlaczego powstają mieszkania wspomagane?

„Osoby opuszczające ośrodki wychowawcze mają przed sobą do wykonania trudne zadanie: muszą się usamodzielnić, zdobyć zawód i podjąć pracę, a nie mają przy tym wsparcia w rodzinie. Wielu wychowanków opuszcza ośrodek i nie ma dokąd iść. Dlatego właśnie potrzebne jest im wsparcie na etapie wchodzenia w dorosłość. Fundacja Habitat for Humanity Poland wspólnie z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym Księży Orionistów w Aninie podjęły się stworzenia mieszkań wspomaganych, aby pomóc tym młodym ludziom w zrobieniu pierwszego kroku do samodzielnego i odpowiedzialnego życia.” – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak, dyrektor programowa Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Obecnie młodzież opuszczająca ośrodki wychowawcze czy instytucje pieczy zastępczej boryka się z problemem zapewnienia sobie dachu nad głową. Polski system mieszkalnictwa nie oferuje im preferencyjnych warunków otrzymywania mieszkań socjalnych, a wsparcie finansowe ze strony państwa jest niewystarczające, żeby mogli wynajmować nawet najskromniejsze mieszkania na rynku komercyjnym (osoby kontynuujące naukę dostają zaledwie ok. 500 zł miesięcznie).

Problem dotyczy ogromnej liczby młodych osób: obecnie w ośrodkach wychowawczych i domach dziecka przebywa 27 tys. niepełnoletnich. Jeśli nie zapewni się im pomocy w znalezieniu taniego lokum, istnieje ryzyko, że wielu z nich wróci do środowisk dysfunkcyjnych z których wyszli, a niejeden trafi do przytułku dla bezdomnych.

Po zakończeniu pilotażu w Warszawie Fundacja Habitat for Humanity Poland planuje uruchomienie podobnego projektu w Łodzi. Zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest olbrzymie ze strony innych ośrodków, rodzinnych domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz rodzin zastępczych.