VIVE Group partnerem Muzeum Narodowego w Kielcach

28 września 2017 odbyła się pierwsza edycja warsztatów metodycznych dla nauczycieli w Muzeum Narodowym w Kielcach, w ramach działań promujących wystawę “Kapelusze z głów!”. Partnerem wydarzenia jest VIVE Group. Kielecka firma, lider recyklingu tekstyliów, przekazała materiały na warsztaty zdobienia kapeluszy, budując tym samym postawy proekologiczne wśród odwiedzających Muzeum i uczestników warsztatów.

 

W ramach współpracy Muzeum Narodowego w Kielcach z Muzeum w Nowym Jiczynie (Czechy) powstała ekspozycja “Kapelusze z głów!”, którą do 5 listopada 2017 roku można oglądać w salach wystaw czasowych na parterze Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Prezentuje ona rozwój nakryć głowy od połowy XIX wieku do współczesności. Dla odwiedzających muzeum przygotowało warsztaty plastyczne “Bądź EKO – zaprojektuj jesienną czapkę!”, podczas których wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił przy tworzeniu nakryć głowy z różnego rodzaju materiałów. Tekstylia potrzebne do wykonania prac, pochodzą z recyklingu i zostały dostarczone przez firmę VIVE Textile Recycling.

Przedstawiciele kieleckiej firmy, wchodząca w skład Grupy VIVE, wzięli również udział w warsztatach kierowanych do nauczycieli z zakresu sztuki użytkowej. Przedstawili oni prezentacje „Recycling w praktyce”, która miała za zadanie zwrócenie uwagi na wagę recyclingu i nadawania drugiego życia tekstyliom. Przedstawiono projekty VIVE Group, jako lidera trendu Textile Upcycling czyli formy przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Goście mieli okazję zobaczyć zbiór dzieł plastycznych wykonanych z materiałów recyclingowych. Prace prezentowane w Sali Edukacyjnej Muzeum Narodowym w Kielcach to 13 wygranych dzieł dzieci ze świętokrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów, w ramach konkursu plastycznego „Recycling na miarę. 4 pory roku”, organizowanego przez Fundację VIVE Serce Dzieciom wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy, dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyclingu. Dzieła będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Kielcach do 5 października.