Video transmisja prosto z ula

W Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli w specjalnym ulu zainstalowano kamery, dzięki którym można obserwować życie pszczelej rodziny. Video relacja prosto z ula dostępna jest na stronie www.zycieula.pl. Akcja jest zorganizowana w ramach IV edycji ogólnopolskiego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica” S.A. „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego celem jest zwrócenie uwagi na pracę, jaką wykonują zagrożone wyginięciem owady zapylające, w tym także pszczoły miodne.

Naturalne_draperie_w_uluUl, z którego nadawana jest relacja video, został w całości zbudowany od podstaw i zasiedlony nową rodziną pszczelą liczącą ok. 20 tysięcy osobników. W celu łatwej identyfikacji, królową-matkę oznaczono na grzbiecie zieloną kropką. Znajdujące się w środku konstrukcji kamery rejestrują wnętrze ula, nie wpływając na zachowania owadów, co pozwala nam na śledzenie ich naturalnych zachowań. Możliwość własnej i indywidulanej obserwacji pszczół w ulu oraz przypomnienie o ich roli i pracy jest głównym celem całej inicjatywy, która jest uzupełnieniem działań obecnej odsłony „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

„Wraz z organizatorami programu od dawna prowadzimy różne działania, aby wspólnie edukować i poprawiać sytuację zmniejszającej się tak gwałtownie populacji pszczół. Coraz więcej osób nie tylko jest bardziej świadomych, ale również interesuje się tym, co samodzielnie może zrobić dla pszczół i innych zapylaczy. (…) Jednak wciąż niektórzy mylą pszczoły z osami. Zapraszamy do naszej szkoły, aby zobaczyć jak wyglądają ule, które otwieramy i wtedy każdy może niemalże dotknąć pszczół. Każdy, kto widzi pszczoły z naszych uli, jest w szoku, że owady są takie spokojne. Teraz nie trzeba przyjeżdżać do nas osobiście. Zapraszamy na www.zycielula.pl – tłumaczy Pan Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, na terenie którego stanął ul z kamerami.

Małgorzata Strzelec z ZT „Kruszwica” S.A: „Możliwość samodzielnego „podglądania” życia pszczół we wnętrzu ula przekonuje, jak pracowite są te owady. Po czterech edycjach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wciąż chcemy przypominać i edukować, że te pożyteczne i niezastąpione w przyrodzie zapylacze są zagrożone wyginięciem. Warto odwiedzić stronę www.zycieula.pl i przekonać się osobiście jak bardzo te owady są aktywne i pracowite. Video relacja prosto z ula to bardzo pouczające doświadczenie” – mówi i zaznacza, że to nie jedyne wakacyjne działanie w ramach programu. „Nie tylko pokazujemy jak ważne są zapylacze, ale także podpowiadamy jak samodzielnie im pomagać. Zapraszamy 8 sierpnia do wybranego Ogrodu Botanicznego lub Parku Narodowego na święto pszczół, czyli drugi Wielki Dzień Pszczół, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak się samodzianie tworzyć środowisko przyjazne pszczołom.”

Szczegóły Wielkiego Dnia Pszczół są dostępne na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’u akcji na Facebooku.